Hiç düşünmemiştim bunu kendi bedenimde keşfedene kadar; meğer bedenime, hayatıma söz geçiremeyişim nefesimle doğrudan alakalıymış.

Yogaya yeni başladığımda birçok kişi gibi ben de nefesi arada kaytarsam da esas olanın hareket olduğunu düşünürdüm. Zannederdim ki hareketi süper yaptığımda, nefesler yerine oturacak. Önce bedenimi esnetip, açarsam nefesimi daha sağlam bir kapasiteyle kullanabilirim. Esasında nefes ve akciğer kapasitemin gelişmesi demek, bedenimi çok daha esnek kullanabilmem demekmiş ve bu, zihnimin ne kadar esnek oluşuyla da yakından alakalıymış. Yine herşey birbirine bağlanmış ve tabii ki ben yine kaçamamıştım.

Kendime not almışım nefes almayı unuttuğum ve kafama vurula vurula öğrendiğim bir dönemin sonunda; derin nefes al, ver ve durma devam et, sağ ayağın adımlarına devam etmesi için solu sakın unutma ondan da destek almalısın.

Evet gerçek nefes almaktan bahsediyorum burundan, uzun ve derin olanından. Nefes almak, aldığımızın farkına varmak düşündüğümüzden çok daha önemli. Çünkü nefes, hayat demek ve nefesinde yaratacağın ufacık değişiklikler büyük farkındalıklar taşıyabilir bilincine yani hayatına. Birçok insanın gün içerisinde nefesini tutarak ya da kesik kesik nefes alarak dakikalar geçirdiğini öğrendiğimde gerçekten şaşırmıştım. Çünkü o güne kadar nefesimi gün içinde hiç incelememiştim. Sonra farkettim ki ben de aynı şekilde kullanıyordum nefesimi, kapasitesinin yüzde otuzu kadarıyla. Tabii sonrasında öğrendiğimde pek de şaşırmadım, doğru nefes almak aslında hayatımızdaki aşka, berekete, ilişkilerimize ve varlığımıza izin vermemiz için bir başlangıç ve çok önemli bir anahtar.

Tolteklere göre biriktirmek, yaşam boyu karşılaştığımız duygusal ağırlık taşıyan tüm olayları ve inançları zihnimize taşır. Duygusal ağırlıklardan kurtulmak kişinin kendi başına gerçekleştirmesi gereken bir eylem. Bunun için bir terapiste ya da yardıma ihtiyaç yok.

Miguel Ruiz’in bununla ilgili önerdiği çok basit bir nefes tekniği var. Hiçbir yan etkisi olmayan bu tekniği istediğiniz zaman, istediğiniz sürede yapabilirsiniz.

Nefesinize odaklanın.

Havada sürekli bulunan sevgiyi içinize çekerek nefes alın.

Saf sevgiyi içinize çekin.

Saf sevgiyi dışarıya gönderecek şekilde nefes verin.

Nefes alış verişi, sevgi ile kurulan doğrudan bir bağlantıdır.

Her türlü duygusal anınızı ortaya çıkmaya başlar başlamaz sevgi dolu nefesinizle arındırın.
Zihninizi berraklaştırın.

Zihninizi durdurun.

Tamamen boşaltın.

Hiçbir şeyi yargılamayın.

Zihninizi anılarınızı düşünmeden geri getirmek üzere eğitin.

Hatırladığınız her şey önemlidir.

Zihninize gelen anılara güvenin.
Farkındalığınızı iradenize verin.

İrade, duygularla ilgili anıları canlandırır.
Anılarınızı ortaya çıkarması için iradenizle bağ kurun.

Tekrar nefesinize odaklanın, alın verin ve rahatlayın.SİTEDE ARA

Go to top