Kütüphane

Hazırlayan : Oğuzhan DönmezSovyet-Japon ortak yapımı olan Dersu Uzala 1975 yılında vizyona girmiştir. Japon yönetmen Akira Kurosawa filmleriyle adından çokça bahsedilen dünyaca ünlü yönetmenlerden biridir. En önemli filmlerinden olan Dersu Uzala, kendisine 1976 yılında yabancı dilde en iyi film Oscar’ını kazandırmıştır. 

Rus kaşif ve botanikçi Vladimir Klavdiyeviç Arsenyev'in (1872-1930) kaleme aldığı gerçek hayat hikayesini Akira Kurosava’nın sinemaya taşımasından önce aynı isim ile 1961 yılı Sovyet yapımı bir filme göre çok daha dikkat çekmiştir.

Hazırlayan : Oğuzhan Dönmez

 Aydınlanma yolunda olanlara, aydınlanmış olanlara, aydınlanma yoluna teşvik edenlere özenilir, hoşça bakılır ancak aydınlanmış olanların bu aşamaya hiç de kolay gelmedikleri buhranlı yollardan da geçtikleri gözardı edilse de bu sıkıntılarla büyümeleri gerçekleşir. Acılarla kıvranarak olgunlaşır insan etrafına ve kendisine olan bakışı değişir ve gelişir. Acının öğretmenliği belki de hızlı ve yıpratıcı olsa da daha kalıcı olabilmektedir.   


Pavanmuktasana'nın serilerinin ikincisi bağırsaklara ve sindirim sistemini oluşturan iç organlara masaj yaparak burada biriken gazın çıkmasına yardımcı oluyor. Pavanmuktasana serileri bedendeki gerginliği azaltmak, vücuttaki dolaşımı arttırmak ve bedeni esnetmek için geliştirilen hareketlerden oluşuyor.

Bhujangasana

BHUJANGASANA

Açıklama

Eka Pada Raja Kapotanasana

EKA PADA RAJA KAPOTANASANA

Açıklama

 

 

Sanskrit dilinden tercümesi: Mala çelenk anlamına gelir, asana ise duruş demektir.

Doğu kültüründe alaturka tuvalet kullanmamızdan ötürü bize yabancı gelmeyecek olan bu poz, pelvik tabanı canlandıran, omurganın kuyruk sokumuna doğru uzatılarak rahatlamasına fayda sağlayan, üreme organlarına masaj etkisi yaratan değerli pozlardandır.

Malasana pozu tüm bedeni etkileyerek, sırasıyla yeterli derecede kalça, pelvis, diz ve ayak bileklerinde hareket kabiliyetine ihtiyaç duyar. Eğer kalça, diz ya da ayak bileklerinde baskı hissediyorsanız, yoga eğitmeninize danışarak pozu modifiye ederek girebilir ya da başka bir poz deneyebilirsiniz.

TEKNİK UYGULANIŞI

  • Poza dört ayaktan ya da Aşağı Bakan Köpekten geçebilirsiniz.
  • Ellerinin dışına doğru bak ve iki büyük adımla iki ayağını iki elinin dışına yerleştir.
  • Kalçalarını aşağıya doğru bırak. Ellerini kalbinin önünde birleştirebiliyorsan, Namaskar mudrada birleştir.
  • Dirseklerinin uçları olabildiğince dizlerinin arasına gelsin.
  • Bakışları kalp seviyesinde yumuşat ya da yerde bir noktaya yumuşakça odakla.
  • Nefeslerini yumuşatarak alıp vermeyi sürdür.
  • Pozdan çıkarken, ardından gelecek olan poz önemlidir. Uttanasana gibi ayakta bir öne eğilme ya da Aşağı Bakan Köpek gibi bacakları geriye gönderdiğiniz bir pozla kalça ve dizler rahatlatılabilir.

 

DİKKAT EDİLECEK NOKTALAR

 

  • Öğrenci ayak bileklerinde baskı yaşıyorsa, ayakları içeri doğru düşüyorsa, gövdesini doğrultamıyorsa yapabileceklerinizden bir tanesi matı ya da battaniyeyi rulo haline getirip topuklarının altına yerleştirip topukları yükseltmek, bunun haricinde kolları yukarı taşıyamıyorsa ellerin altına bir blok verebilirsiniz. Poz içinde yine de kalça aşırı yukarıdaysa ve gövde çöküyorsa bu pozdan çıkartıp başka yere alın. Örnek olarak yere sırt üstü uzandığı bir kalça açısı ya da Lizard pozu.

Pozdan çıkış: Burdan nereye götüreceğinize bağlı olarak çıkışı değişir. Bakasana yaptırmak isterseniz elleri yerleştirip bakasanaya veya ellerini tekrar omuz mesafesi genişliğinde yere yerleştir. Kalçalarını kaldır 2 ayağını geriye gönder, aşağı bakan diyebilirsiniz. Ya da ayakları birleştir uttanasana diyebilirsiniz. Sadece kalçayı artık biraz daha rahat edeceği ve dizleri fleksiyondan kurtaracak bir alana getirirseniz bacakları ve kasıkları rahatlatırsınız.

 

Go to top