Son yıllarda otoimmün sistem hastalıkları çok arttı ve fibromiyalji artık maalesef sık görülen bir hastalık. Otoimmün hastalık; Bağışıklık sistemimiz bedeni; hastalık ve enfeksiyonlara karşı koruyan bir güvenlik görevlisi gibidir.

Bazen ters hareket ederek yanlışlıkla bedenimizdeki sağlıklı hücrelere de saldırır. Bu duruma Otoimmün bozukluk denir ve henüz bunun sebebinin ne olduğu tam olarak bilinmemektedir. Gerçi son zamanlarda bunun en önemli nedeninin glüten olduğu söyleniyor.

Fibromiyaljiyi belirtilerine göre teşhis etmek pek kolay değildir. Birçok vakada kan testleri normal çıkar ve hastalar rahatsızlıklarının ne olduğunu buluncaya kadar yıllar geçebilir. Batı tıbbı henüz bir şifalandırma yöntemi bulamamış ancak ağrı kesicilerle durumu iyileştirmeye çalışıyor.

Son yıllarda Fibromiyalji hastaları Doğu Medeniyetleri Tıbbında (Oriental Medicine) çare arıyorlar. Ve biz Geleneksel Çin Tıbbı (GÇT) temelinde çalışan Kundalini Yoga Terapistler olarak Kundalini Yoga ve Meditasyon teknikleriyle şifalandırma programı uyguluyoruz.

Fibromiyalji hastalığı gayet karmaşık ve tedavi süreci uzundur. Öğrencinin sabırlı olması ve verilen bütün teknikleri uygulaması beklenir.

Amerika’da yapılan araştırmalara göre tipik Fibromiyalji hastaları genelde 30 yaş üstü kadınlardır. Belirtileri; zihinsel yorgunluk, eklem ağrısı, özellikle omuz ağrısı ve dokunmaya hassas sindirim sistemi sorunları. Bazı hastalarda aynı zamanda uyku bozukluğu ve depresyon da görülmektedir. Ve bütün bu rahatsızlıklar bazen olan, bazen olmayan türdedir. Yani sürekliliği yoktur.

Fibromiyalji hastaları çok geniş bir yelpazede çok farklı belirtiler gösterebilirler.

Kundalini Yoga Terapi’ye göre Fibromiyalji’nin altında yatan duygu genelde kişinin hayatındaki “Eksiklik – Yoksunluk”tur ve çoğunlukla pozitif değişiklik yapma güçleri yoktur.

Belirtiler aslında uzun yıllardır vardır ancak kişi yardım alma konusunda ya isteksizdir ya da iyileşeceğine dair inancı yoktur. Çabuk bir sonuca ulaşmayı bekler, gerçekleşmeyince de tedavi olabileceğine inanmaz.

Geleneksel Çin Tıbbı temelinde çalışan Kundalini Yoga Terapi ile tedavi süreci uzundur. Yukarıda söylediğim gibi öğrencinin sabırlı ve kararlı olması gerekir. Şifa süreci aşamalar halindedir, bir süre iyi gider sonra tekrar ağrı dönemine girilir. Şifaya devam ederken ağrısız dönemler uzar, ağrılı dönemler kısalır. Ve zamanla tamamen ortadan kalkar.

Öğrenci, beslenme alışkanlığını değiştirmeye hazır olmalıdır. Birçok kişi beslenme alışkanlığının değişiminden çok hızlı sonuç alabilir.

Çok rastlanan başka bir konu da Fibromiyalji hastalarında alışılmadık bakteriler ve/veya kandida mantarının varlığıdır. Genelde beslenme alışkanlığının değiştirilmesiyle birlikte bu rahatsızlıklar ortadan kalkar.

Bazı öğrencilerde güneşli havalarda doğada olmak, yürüyüş yapmak şifalanma sürecini hızlandırır.

Geleneksel Çin Tıbbı temelinde çalışan Kundalini Yoga Terapi’ye göre Fibromiyalji’nin 3 aşaması vardır:

  1. Dalak ve Karaciğer (veya Kalp) Meridyeninin enerjisinin düşük olması.

Klasik fibromiyalji başlangıçlarından biri Karaciğer Meridyeni enerjisinin tıkanması veya azalmasıdır. Dalak ve Kalp meridyenlerindeki enerji azalmasından da başlayabilir. Hangi meridyenden kaynaklandığı, azalmış mı, tıkanmış mı olduğu Kundalini Yoga Terapist tarafından sorular sorularak tespit edilir.

Bu dönemde belirtiler bir görülür, bir kaybolur. Dolayısıyla öğrenci gerçek bir sağlık problemi olduğunu kabul etmez. Genelde çok yakın zamanda stresli bir durum yaşadığını gerekçe gösterir; Boşanma, taşınma veya iş değiştirme gibi..

Belirtiler genelde; yorgunluk, depresyon, sindirim problemleri – İrritabl Bağırsak Sendromu (İBS), şişkinlik, odaklanamama, zayıf hafıza şeklindedir. Bu belirtilere sürekli endişe hali ve hafif baş ağrıları da eşlik edebilir. Bu belirtilerin bir kaçı veya daha fazlası aynı anda görülebilir.

Aynı zamanda yukarıda sayılan bazı belirtiler Karaciğer meridyeni baskılanmasını gösterir ki bu da beden ısısını yükseltir (ateş basması) gece terlemeleri, uykusuzluk ve düzensiz adet dönemleri ortaya çıkar.

Sonunda bütün bunlar kan / enerji (prana – Qi) dolaşım gücünü düşürür ve Fibromiyalji ortaya çıkar.

Bu aşamada egzersizin çok faydası olur. Kundalini Yoga asanalarından / hareketlerinden, meditasyon ve nefes tekniklerinden çok faydalanırız.

  1. Kan / enerji (prana / Qi) yoksunluğu enerji kanallarına SOĞUK girmesine neden olur.

Dalak ve Karaciğer meridyenlerinin enerjiden (prana / Qi) yoksun olması kan üretiminin düşmesine ve sonuç olarak enerji kanallarına SOĞUK girmesine neden olur. “Soğuk” tetikleyince tutulmalar ve ağrılar ortaya çıkar.

Kan / enerji (prana / Qi) eksikliği Kalp meridyeninin kendini besleyememesine, sonuçta uyku bozukluğu ve depresyona neden olur ki, Fibromiyalji hastalarında çok sık görülür.

Bu aşama bazen yıllarca sürebilir ve sonucunda asıl şikâyet eklem ağrıları ile bunlara eşlik eden ciddi sıkıntılara dönüşür. Fibromiyalji’nin şiddetine göre bu durum süreklilik gösterebileceği gibi bazen var olup, bazen yok olabilir.

Ve bu noktadan itibaren artık kişi ağrı kesici kullanmaya başlar. Bazı kadın hastalarda erken menopoz görülebilir, doktor hormon takviyesine geçilebilir.

Ancak ilaç kullanımı; duyguları yöneten merkez olan Karaciğer’i daha fazla baskılar, şifalanma süreci uzar. Karaciğer zaten düşük enerji nedeniyle baskı altındadır.

Bu aşamada artık günlük hafif egzersizler pek işe yaramaz çünkü enerji eksikliği yoğunlaşmıştır. Farklı şifa yöntemleri ile düzenli Kundalini Yoga yapılması öneriler. Bloke olmuş ya da akışı yavaşlamış prana/Qi ve kan enerjisi; akupreşür nokta masajları, nefes çalışmaları ve derin meridyen masajı ile normal duruma getirilir.

  1. Tükenmiş Böbrek Enerjisi

Fibromiyalji ilerledikçe tüm yaşamsal güç tükenmeye başlar. Tükenmiş Böbrek enerjisi son derece ciddi bir şekilde kan / enerji akışını yavaşlatır ve ağrılar dayanılmaz hale gelir. Bu aşamada kişi hayatını idame ettirecek günlük işlerini yapmakta zorlanmaya başlar.

Beslenme rejimine bedeni ısıtacak yiyecekleri dâhil etmek iyi gelir, örneğin zencefil çayı ve et suyu.

Bu aşamada öğrencinin, beden ateşini harekete geçirecek çalışmalar yaparız.

Sonuç olarak şunu söyleyebilirim

Fibromiyalji, hangi aşamada olduğuna göre Kundalini Yoga Terapi ile tamamen iyileşebilir veya ağrı dönemleri kısaltılıp günlük yaşamın devamı sağlanabilir.. Ancak özellikle belirtmek isterim, bu çalışmaların hepsi öğrencinin kendisi tarafından yapılacak çalışmalardır. Kundalini Yoga Terapisti sadece Fibromiyaljinin hangi evrede olduğunu tespit edip o evreye uygun hareket – beslenme - meditasyon ve nefes çalışmaları önerebilir. Bunları düzenli olarak uygulamak kişinin kendisine kalmıştır. Yani bizim elimizde sihirli bir değnek yok, emek size ait biz sadece yol arkadaşınız olarak elimizden geldiğince destek veriyoruz. Emek verdiğiniz her şey gibi bu konuda da güzel sonuçlar almanız mümkün.

Şifa olsun.

Aşkla ve Işıkla

Not: Yazıyı hazırlarken Geleneksel Çin Tıbbı terminolojisi kullanılmıştır. Örneğin Karaciğer’in duygu merkezi olması, Böbrek enerjisinin tükenmesi, Qi ve enerji kanalları gibi..

Özlem Ataman ♥

SİTEDE ARA

Go to top