Kendinizi geliştirmek için çıkacağınız yolların sonunda her zaman sonuç beklediğiniz gibi olmasa da her çabanın sizi dolduracağını düşünüyorum.

Yine bir eğitimin arifesindeyim, tutkuyla istediğim bir eğitime gidiyorum, hocamın, asistanlarının gönderdiği dokümanları bir solukta okuyorum, sanki okumayıp sindiriyormuşum gibi hissediyorum. O kadar heyecanlıyım ki içim içime sığmıyor, bir yandan da emin ellerde olduğunu bilmenin rahatlığını yaşıyorum.

Daha önce skolyoz için bütünsel yoga terapi eğitimimi aldığım Başak hocamın bütünsel yoga terapi eğitimine, yeniden onun öğrencisi olmaya gidiyorum. Beraber çalıştığı ekip arkadaşlarını da tanıdığım için, ailemin yanına gidiyormuşum gibi hissediyorum, çok şey öğreneceğimi ve hocam ve ekibinin eğitmek konusunda çok tecrübeli olduğunu biliyorum. Kısaca ben sanki üniversiteyi yeni kazanmış, okumaya gidecek on sekiz yaşında bir kız çocuğu gibi heyecanlıyım. Can çıkarmış, huy çıkmazmış. Hayatım boyunca heyecanlı, her zaman öğrenmeye açık bir insan oldum, yoga dünyasına adım atıp, üç yıl sonra eğitmen olmaya karar verdiğimde bu kadar kapsamlı, bilgi ve bilim içeren bir dünyaya adım attığımdan haberim yoktu. Temel yoga eğitimi ile başladığım öğrenme sürecinde olduğum yerde duramamamın ve hep biraz daha ilerisini hedeflememin sonucu olarak bir sürü eğitim aldım, muhteşem eğitmenlerle tanıştım, onların öğrencisi olmak bir ayrıcalıktı. Eğitimlerin, bana kattıkları, benim araştırarak, okuyarak ve izleyerek öğrendiklerimle bayağı bir yol kat ettiğimi düşünüyorum.

Yoga anatomisi en ilgimi çeken konuların başındaydı. Sevgili eşim bir adli tıp doktoru olduğu için zaman zaman onun bilgisine başvurdum. Böyle öğrenmek kesmeyince etrafımdaki üniversitelerin anatomi derslerini araştırmaya başladım, mutlaka okula gidecektim, tıp fakültelerinin anatomi dersleri çok kapsamlı ve uzundu benim istediğim böyle bir şey değildi. Araştırırken sağlık bilimleri fakültesinin hemşirelik bölümü öğrencilerinin anatomi derslerinin tam benim için olduğunu fark ettim. Haftada bir gün anatomi derslerine gidiyorum ve yoga anatomisi ile ilgili ne bulsam okuyorum, onca genç öğrencinin içinde ayrık otu gibi fark ediliyorum, büyük ihtimal ne işi var diye düşünüyorlar.

Skolyoz için yoga terapiden sonra anatomi bilmenin, yoga için çok önemli olduğunun farkına varmıştım. Yoga öğretirken anatomiyi bilmek aslında bir gereklilikti. Ben böyle şevkle öğrenmeye bütün algılarımı açmışken annemin ‘’Bu yaştan sonra neden uğraşıp duruyorsun hem yorgunluk hem bir sürü masraf?” yorumuna şaşırıyorum, sakince “ya ne yapayım canım annem” diyorum. Bir kere bu gidip gelmelerde ve öğrenme süreçlerinde asla yorulmuyorum, hatta daha çok enerji doluyorum, içimde hala o küçük kızın heyecanını taşıyorum ve eğitimlerdeki maddi destekleyicim sevgili kocam hayallerinin peşinden git diyor ve beni sonuna kadar destekliyor. Bana desteklenmenin önemini bir kez daha hatırlatıyor ve ben biliyorum ki, yogayı bu kadar aşkla sevmemden ve öğrenmek için verdiğim emekten dolayı benimle gurur duyuyor. Her başarılı erkeğin arkasında bir kadın olduğu gibi, başarmak isteyen her kadının arkasında destekleyen bir adam gerekliymiş, en çokta bunu anlıyorum. Çocuklar kendi yollarına çıktılar, benim iş yüküm azaldı ve hayatımda yoga olmasaydı bayağı sıkılacağımı tahmin ediyorum. Tamam, bomboş oturmazdım, bolca okur, yine yazılarımı yazardım ama mesela bir dergide yazmak hiç aklıma gelmezdi, o yazıların yüzlerce insan tarafından okunabileceğini hayal bile edemezdim. Bir üniversitenin fizyoterapi bölümümde yoga derslerinin hocası olacağımı her dönem gencecik insanlara yogayı anlatacağımı asla düşünemezdim. Açıkçası yoga yolculuğum beni hiç aklımda olmayan yerlere götürdü, vardığım her yeni kapıda felsefesini, bir bilim olarak evrenselliğini ve öğretenlerin paylaştığı bilgiyi büyük bir minnetle kabul ettim. Ve bugün burada durup bu yazıyı yazarken biliyorum ki, öğrenmenin yaşı, zamanı ve süresi yok. Öğrenmek seni ayakta ve açıkçası genç tutuyor, sırf bu yüzden bile peşine takılabilirsiniz.  

Yoga eğitmeni olmak hayalim miydi, bundan sekiz yıl önce yoganın kelime anlamını bile bilmediğime göre hayalimdi demek yanlış olur ama şimdi yoga eğitmeni olmak, üstelikte donanımlı ve iyi öğreten bir öğrenci-eğitmen olmak hedefim ve ben emin adımlarla yürüyorum. Unutmayın geç kalmak diye bir şey yoktur.

Hoşça kalın. Namaste.

SİTEDE ARA

Go to top