Bodhidharma, günümüzden yaklaşık bin dört yüz yıl önce Çin'e gitmişti. Çin İmparatoru Wu tarafından davet edilmişti; hatta imparator Bodhidharma'yı kabul etmek için imparatorluğunun sınırlarına kadar gelmişti - ve imparatorluğu belki de o günlerin en büyük imparatorluğuydu. Ayaklarına dokundu ama sorduğu sorular Bodhidharma'nın imparatorluğuna girmesini engelledi.
Soruları alakasız değildi; tüm sözde dindar insanlar bunları sorar ve tüm sözde dindar azizler bunlara cevap verir. İmparator sormuştu: "Gautam Buddha için binlerce tapınak yaptım ve Gautam Buddha'nın sözlerini sürekli olarak Çince'ye çeviren binlerce bilginim var. Pek çok manastır açtım ve tüm Çin şu anda Gautam Buddha'nın büyük etkisi altında. Tüm bunlar için benim ödülüm ne olacak?"

Bodhidharma imparatora baktı ve "Cehenneme düşeceksin," dedi.

İmparator, "Yanlış bir şey mi yaptım?" diye sordu.

Bodhidharma şöyle dedi: "Yaptığınız her şey doğrudur ama bunu yapmanın kendisi sizin ödülünüz değilse, o zaman bütün meseleyi kaçırmışsınız demektir. Güzel bir tapınak, güzel bir Buddha heykeli yapmak... eğer ödülünüz bu değilse ve başka bir şey istiyorsanız, o zaman iş yapıyorsunuz demektir - bu din değildir. Dinde eylemin kendisi ya ödül ya da cezadır.
Gautam Buddha'nın mesajını yaymak için engin hazinelerinizi açtığınızı biliyorum ama gelecek yaşamda, cennette ödül olarak daha büyük hazinelere sahip olmayı bekliyorsunuz - varoluşla pazarlık yapıyorsunuz. Ben bir iş adamı değilim. Yanlış kişiyi davet ettiniz."

İmparator, "Ama birçok keşişi davet ettim ve her zaman 'Ödülün büyük olacak çünkü erdemin büyük' dediler" dedi.

Bodhidharma şöyle dedi: "Krallığınıza girmeyeceğim, dışarıda kalacağım. Her eylemin kendi içinde ödülü veya cezası olduğunu anladığın gün, ben senin için hazırım, gelebilirsin." Dokuz yıl boyunca sınırların dışında kaldı. Bodhidharma çok tuhaf bir adamdı - ama çok güzel bir adamdı, çok dürüst ve çok açık sözlüydü.

İmparator Wu bütün gece uyuyamadı ve sabah geri döndü. Ve şöyle dedi, "Beni affedin, bana böyle bir şok yaşattınız, ama buna ihtiyacım vardı, bir yanılsama altında yaşıyordum. Siz benim yanılsamamı kırdınız. Öğrenmeye hazırım."

Bodhidharma şöyle dedi: "Öğrenilecek hiçbir şey yoktur. Öğrenmemeye hazır olmalısın! Zaten çok şey biliyorsun ve bildiğin her şey yanlış. Eğer benimle temas kurmak istiyorsan, öğrenmeyi bırakmayı düşün. Bu bilgeliğin başlangıcıdır."

Öğrenmemek bilgeliğin başlangıcıdır. Ustanın işlevi, yeniden masum bir çocuk olabilmeniz için her şeyi unutmanıza yardımcı olmaktır.

OSHO
Go to top