1922’de Almanya doğumlu bilim adamı Albert Einstein, Tokyo’ya seyahat ederken Nobel Fizik Ödülü’nü kazandığını öğrendi.

Einstein Japonya’dayken Tokyo’daki Imperial Hotel’de kaldı. Kaldığı sırada bir otel çalışanı teslimatı yapmak için Einstein’ın odasına geldi. Einstein, adama hizmetleri karşılığında bahşiş verecek parası kalmadığını fark etti.

Bunun üzerine ünlü bilim adamı, para yerine otel çalışanlarına Almanca yazdığı bir cümlenin yer aldığı imzalı bir notu verdi.

Notta şöye yazıyordu: “Sakin ve alçakgönüllü bir yaşam, başarı peşinde koşmaktan ve onunla birlikte gelen sürekli huzursuzluktan daha fazla mutluluk getirecektir.”

Ona, “Nerede bir irade varsa, orada bir yol da vardır.” yazan bir not daha verdi.

Her iki not da Imperial Hotel’in antetli not kağıdına yazılmıştı.

Einstein’ın adama notları saklamasını tavsiye ettiği ve bunların bir gün ona verebileceği herhangi bir bahşişten daha değerli olabileceğini söylediği bildirildi.

Otel çalışanı Einstein’ın tavsiyesini dinlemiş olmalı. Doksan beş yıl sonra otel çalışanının yeğeni, İsrail’deki bir müzayede şirketi olan Winner’s Auctions and Exhebitions (Winners Açık Arttırma ve Müzayedeleri) ile temasa geçti. Ardından banknotlar Kudüs’te açık arttırmaya çıkarıldı. Mutluluk notunun fiyatı 2.000 dolardan başlıyordu. Yaklaşık 25 dakika sonra en yüksek teklifi verene satıldı. Adı açıklanmayan bu kişi 1,3 milyon dolar ödemeyi kabul etti.

İkinci imzalı Einstein notu ise 200.000 doların üzerinde bir fiyata satıldı.

Einstein en çok görelilik teorisiyle tanınıyor olabilir ama böylelikle onun tek cümlelik mutluluk teorisi de meşhur oldu.

Go to top