Hamilelik, doğum, doğum sonrası bebeğe alışma süreci, emzirme (bazen de emzirememe), eşle birlikte bebeğe uyum sağlama, büyük anneler ve büyük babalarla yenilenen ilişkiler, bebeğin doğum sonrası dünyaya uyum süreci, doğum izni ve tekrar işe dönüş derken yeni anneleri doğumdan sonraki ilk 6 ay zor zamanlar bekliyor.

Bu bir gerçek. Anneye mutlaka destek olmak gerekiyor.

Bu sıkıntılı süreçte anne kendine zaman ayıramıyor. Genelde sadece bebeğine ve yaşamında değişen durumların çözümüne odaklanıyor.

Hamilelik döneminde yoga yapmış olsa bile ilk 6 ayda yogaya, nefese, meditasyona zaman ayırmak ne kadar zor bir ihtimal. Genelde mümkün olamıyor.

Bu süreç anneyi zorluyor. Oysa annenin de kendiyle baş başa kalacağı o değerli zamanlara ihtiyacı var. Hem de eskisinden daha fazla.

Derken ilk 6 ayın sonunda bebek biraz daha büyümüş ve destekle oturabiliyor hale geliyor. Bu dönemde bebekle birlikte annenin de iyi, sağlıklı bir çalışmada yer alması ne kadar büyük bir şans. İşte Anne Bebek Yogası dersi, her ikisi için de çok değerli bir zaman dilimi!

Anne-Bebek Yogası Çalışması, aynı zamanda “Birliktelik ve Birlik Duygusu” için. Anne ile bebek arasındaki o benzersiz bağı güçlendirmek için.

Bu çalışma sırasında, genelde, anne bebeği kucağında tutuyor, aralarında göz teması kuruluyor. İletişim güçleniyor. Anne ile bebek “Partner” oluyorlar.

Bebek anneye güveniyor, onu izliyor, bazen de taklit ediyor. Anne de bu çalışmada bebeğini bir "yoga arkadaşı" gibi algılıyor ve onunla bu anları paylaşarak keyif almayı deniyor.

Yoga ve nefes çalışmaları, hem bebek hem de ebeveyn için faydalı çalışmalardır. Sağlıklı olmak, iyi hissetmek, olumlu düşünce geliştirmek gibi konularda gelişmeye açık olmanızı sağlar. Duruşumuz ve bedeni doğru kullanmak, doğru nefes almak çok önemli hayatımızda.

Sınıfta diğer anneler ve bebekler arasında da iletişim kuruluyor. İşte burada gerçek paylaşım başlıyor ve sosyal ilişkiler de güçleniyor.

Ayrıca bir grup dinamiği içinde hareket eden bebek, bireysel değil, toplumsal davranışlara uyum gösterebiliyor, aynı zamanda annesiyle akılda kalan, nitelikli anlar paylaşıyor.

Bu çalışmaya her ne kadar "Anne-bebek Yogası" desek de aslında babalar da katılabilirler. Anne, baba ve bebek, hep birlikte bu çalışmada yer alabilirler. Seçenek çok.

Anne Çocuk ve Anne Bebek Yogası hakkında daha detaylı bilgi almak, yoganın faydalarını birebir yaşamak için bana, E-posta yoluyla ulaşabilirsiniz: Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Nice paylaşım dolu, sağlıklı günler, bebeklerinizle mutlu paylaşımlar OL'sun.

 

SİTEDE ARA

Go to top