Günümüzde çocuk olmak, geçmişte çocuk olmaya kıyasla oldukça farklıdır. Bugünün çocukları çok sayıda kaynağa ve çok fazla fırsata kolaylıkla erişebilmektedir. Ancak bu durum çocukların hayatında çok sayıda uyarıcı faktör olmasını da beraberinde getirir.

Yetişkinlerin dünyasında tüm zamanların zirvesinde olan rekabet çocuklara kadar yansır ve okulda şimdiden daha fazlasını başarmaya, zamanlarını daha değerli kullanmaya mecbur kalırlar. Bunun getirdiği stres de çocukların hem fiziksel hem de duygusal gelişimini kötü etkileyebilmektedir.

Yoganın tıpkı yetişkinler için olduğu gibi ilkokul çağındaki çocuklar için de birçok faydası mevcuttur. Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi Bölümü, okul çağındaki (6-12 yaş) çocuklarda yoganın hem fiziksel hem de zihinsel faydalarının görüldüğünü belirtmiştir. Dr. Marlynn Wei’nin ifade ettiği üzere yogadan elde edebilecek yararlar arasında:

  • Dengeyi iyileştirmek
  • Gücü ve dayanıklılığı artırmak
  • Aerobik kapasitenin gelişmesi
  • Daha iyi odaklanma
  • Daha güçlü hafıza
  • Daha gelişmiş bir özgüven
  • Yüksek akademik performans
  • Sınıftaki davranışların gelişmesi
  • Kaygı ve stresin azalması bulunmaktadır(1).

İlk okul çağı sonrasında, çocuklar hızlı bir gelişim ve değişim evresine girecekleri ergenlik dönemine eriştiklerinde hem fiziksel hem de duygusal dengeleri sarsılabilir. Çalkantılı ruh hallerinin çok sık görüldüğü ergenlik döneminde yoganın sakinleştirici etkisi fayda gösterecektir. Boyun uzaması ve vücut hatlarının ortaya çıkmasıyla bazı gençlerde bunları saklamaya çalışırken gelişen duruş bozuklukları yoganın kullanımıyla çözülebilir. Yoga kişinin vücuduna olan güvenini artırır ve bu dönemdeki fiziksel gelişimin yolunda gitmesini sağlar.


Peki okul öncesi dönemdeki minikler yogadan faydalanamaz mı? Uzmanlar aksini söylüyor. Okul öncesi dönemde geçirilecek en önemli aşamalardan biri motor becerilerin gelişmesidir. İnce motor becerileri küçük kasların gözlerle koordinasyonunu, el ve parmak hareketleriyle senkronizasyonunu ifade eder. Kaba motor becerileri ise yürümek, koşmak, ayağa kalkmak, zıplamak gibi büyük kas gruplarının koordinasyonuyla ilgilidir. Yoga küçük çocuklarda kaba motor becerilerinin gelişmesine yardımcı olur. Çünkü yoga pozlarının uygulanması dengeyi ve esnekliği geliştirir.

İnce motor becerilerinin gelişmesi içinse renkli bloklarla kuleler yapmak, bir fermuarı açıp kapatmak, yapboz yapmak, resim çizmek veya boyama yapmak gibi hem eğitici hem de eğlenceli aktivitelerin yapılması faydalı olacaktır. İnce motor becerilerini geliştirecek bir diğer etkinlik kağıttan uçaklar yapmaktır. Çocuğunuzun hem kesmek hem katlamak hem de süslemek gibi görevleri üstleneceği bu aktivite, gelişimi için oldukça yararlı olabilir. Kağıttan uçak yapımı yöntemlerini keşfetmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Günümüzün sık görülen hastalıklarından dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (ADHD) şikayeti olan çocuklar da yogadan faydalanabilir. ISRN Pediatrics’in 2012 yılında yayınladığı bir araştırmanın sonuçlarına göre yoga, ADHD şikayeti olan çocukların okuldaki performanslarını geliştirmektedir. Çalışmada incelenen öğrencilerin %46’sı öğretmenlerin verdiği davranış notlarında, %92’si ise ebeveynlerin verdiği davranış notlarında büyük gelişme göstermiştir(2). Almanya’daki Heidelberg Üniversitesi’nin çalışmalarına göre ise, rahatsızlığın dikkat eksikliği gibi belirtilerinin hafifletilmesinde yoga, normal egzersize göre çok daha faydalı görülmüştür.

 

Yazar: Fatih Melek

SİTEDE ARA

Go to top