Mevsiminde sebze meyve tüketmek, altı kalın çizilmesi ve dikkat etmemiz gereken çok önemli bir konu.

Doğal olanla bedeni doğru beslemek, doğaya karşı olanla beslenmemek, kendimize yaklaşımımızı da güçlendirecek önemli bir farkındalık yaratır. 

 

Peki neler yapılabilir bu konuda? 

 

Paketlenmiş, ithal edilmiş sebze ve meyveleri hemen hemen bütün marketlerde yılın tüm mevsimlerinde bulabiliyoruz. Mesela domates bir yaz sebzesidir ve yaz aylarında lezzetlidir. Kokusu, tadı bir başkadır. Fakat yaz kış tüm marketlerde, her mevsim bulunur. Belki de marketlerin en çok satılan üründür. Bu ürünler yetiştirilme şartlarından dolayı beslenmemiz için yeterli vitamin ve minerallere sahip olmadıkları gibi bolca kimyasal üründe barındırıyorlar. Satın almayalım ve tüketmeyelim.

 

Mevsiminde yetişen sebze ve meyveler, içinde bulunulan mevsimin özelliklerini taşır ve vücudumuzun ihtiyaçlarını karşılar. Mesela karpuz bir yaz meyvesidir ve vücudumuzun yazın bolca kaybettiği mineral suyu tek başına karşılar.

 

Mevsiminde beslenirsek doğanın gücü ile beslenen yerel ürünler ile tanışmış oluruz.

 

Eylül ayında hala yiyebileceğimiz yaz meyvelerine bakacak olursak; incir, karpuz, kavun, mürdüm eriği, şeftali, üzüm, elma. 

Sebzelerse; domates, salatalık, semizotu, kabak, bamya, havuç, dolmalık biber, sivri biber, patlıcan, turp, fasulye, barbunya, kırmızı biber.

 

Doğa dostu olmak, kendimizin dostu olmak için mevsiminde tüketelim ve tarifimize geçelim.

 

Fırınlanmış Yaz Sebzeleri:

Patates, kabak, patlıcan, kırmızı biberleri ince dilimliyoruz. Tuz, karabiber, kırmızı toz biber, zeytinyagı ile marine edip, 225 derecede fırınlıyoruz. Bu kadar basit.

 

Afiyet, şifa olsun.

SİTEDE ARA

Go to top