Yıllarca dağlarda yalnız yaşayan keşişle ilgili basit bir hikaye vardır. Keşiş bir gün gökyüzüne bakar ve havada uçan bir kuş görür. Kuşa dik dik baktığı sırada, bakışlarının nazarından dolayı kuş aniden yere düşer. Keşiş ne yapabildiğini anlayınca şöyle der: “Şu sahip olduğum güce bakın! O kadar büyük ki uçan bir kuşu yere düşürebildim.”

Böyle bir şeyi yapabilen ilk kişi kendisi değildir. Asırlardır, bakışların gücünün mucizeler gerçekleştirebileceğine inanılır. Hiç “mesmerizm” diye bir şey duymuş muydunuz? Bu kavramın arkasında bir hikaye yatar. Doktor Mesmer, bir keresinde Afrika’nın ormanlarında avlanırken kaybolur ve gece nereye gideceğini bilemez. O gece, büyük bir ağaca tırmanır ve oturur. Birkaç kuş da dinlenmek için ağaca konar. Gecenin ilerleyen saatlerinde, ağaca doğru sürünen bir yılan görür. Yılan hareketsiz bir şekilde ağaca yerleşir ve sadece kuşlara bakar. Çok kısa bir süre sonra kuşlar, ağaçtan birer birer düşmeye başlar. Bu bir mübalağa değildir; çünkü bakışların gücü gerçekten de büyüktür.

Keşişin hikayesi ise şöyle devam eder; kuşu yere düşürmesinin ertesi gününde şehre iner ve yakınlardaki bir eve uğrar. O esnada evdeki kadın, kocasına yemek yapmaktadır. Keşiş “Ben dağlardan gelen büyük swamiyim ve biraz yiyeceğe ihtiyacım var.” diye seslenir. Kadın “Lütfen biraz bekleyin efendim, önce eşimle ilgileneyim sonra sizi doyuracağım.” diye cevap verir.

Eğer ki bu keşiş gerçek bir swami olsaydı – yani gerçek anlamda kendi kendisinin efendisi olsaydı - buna çok minnettar olurdu. Ama elinde yalnızca farkındalıksız bir güç vardı. Sadece zihniyle nasıl konsantre olacağını biliyordu, ancak konsantrasyon tekniğinin arkasındaki daha derin bilgiye vakıf değildi. Bu yüzden, yüksek bilinçli meditasyonun bilgiyle desteklenmesi gereken bir teknik olduğunu sık sık dile getiriyorum.

Tek başına teknik, asla yeterli değildir. Meditasyon yapmayı biliyor, fakat hayatın tüm boyutları hakkında yeterli anlayışa ve altyapıya sahip değilseniz, o zaman bu tekniği kötüye kullanabilir ve bundan da hiçbir fayda görmezsiniz. Hem tekniği hem de tekniğin ardındaki felsefeyi özümsemeyi öğrenmelisiniz. Tek başına teori yahut tek başına pratik asla yeterli olmayacaktır.

Keşişin hikayesine dönecek olursak… Kadının cevabı üzerine keşiş “Bak, kadın! Sen benim gücümü biliyor musun?” diye çıkışır. Kadın ise sakince “Ben gökteki o kuş değilim swami, o yüzden şu an beklemek zorundasın.” diye yanıt verir. Keşiş, bakışıyla yere düşürdüğü kuşu kadının nasıl bilebildiğinin merakı içerisinde, şaşakalır. Hemen kadının önünde diz çöker ve “Anne, lütfen bana yardım et! Gücümle ne yapacağımı bilmiyorum.” der. Kadın cevaplar: “Oğlum, bu güç dışa bakış için değil; içe bakış içindir. Sen bu gücü kötüye kullanıyorsun.” Cerrahın elindeki bıçak, hastaya yardım etmek içindir. Kasabın elindeki bıçak ise boğazları kesmek için.

Kendinize sürekli “Neden pratik yapıyorum?” diye sorun. Eğer sadece sinir sisteminizi sakinleştirmek veya psişik seviyenizden bazı önsezileri öğrenmek için meditasyon yapıyorsanız, o zaman gerçekten fayda sağlamıyorsunuz demektir. Eğer “Meditasyonda hiçbir şey deneyimlemiyorum.” derseniz o zaman gülümser ve sizi tebrik ederim. İşte o zaman meditasyon yapıyorsunuz demektir. En azından halüsinasyon görmüyorsunuzdur! Bazı öğrencilerim gelip meditasyon esnasında harika bir vizyon gördüklerinden bahsederler. Onlara “Sessiz ol lütfen. Tamam, benim görmediğim bir şey gördün. Şimdi lütfen bu gördüğün şeye son ver.” derim.

Diyelim ki eczaneden ilaç almaya gidiyorum. Ama bunun yerine yolda biri durdu ve bana bir torba altın verdi. Evet bir şeyim var, ama bu şey bana yardımcı olacak bir şey değil. Çünkü ihtiyacım olan ilacı alamadım. Bu tarz deneyimlerin sizi rahatsız etmesine, önünüze engeller çıkarmasına, sizi yolunuzdan saptırmasına izin vermeyin. Etrafta sürekli başka deneyimler aramaktan vazgeçin. Meditasyon size tam olarak ihtiyacınız olan her şeyi verir.

Yazan.     : Swami Rama
Çeviren.  : Şükran Karaduman
Kaynakça: https://www.gurudwaraashram.com/hakkimizda/spiritual-rehberlerimiz/swami-rama-dan/244-i-htiyacimiz-olani-almak-teoriyi-ve-pratigi-birlestirmek

 

 

Go to top