birinciyogagunu

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu kararıyla ilan edilen  21 Haziran Uluslararası Yoga Günü bu yıl ilk kez tüm dünyada kutlandı.

New York’ta bulunan BM Genel Merkezi’nde 21 Haziran günü Genel Sekreter Ban Ki-moon’un da katıldığı yoga etkinliği aynı zamanda New York’un Times Meydanında yoga yapmakta olan binlerce insan tarafından da canlı izlendi.

“Umudum fiziksel ustalık sağlayan yoganın diplomatik ustalığa da katkı sağlaması” diye konuşan  BM Genel Sekreteri yaptığı konuşmada BM Genel Sekreteri olarak her zaman “çevik” olması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Hindistan Başbakanı Narendra Modi’den alıntı yapan Genel Sekreter, “Yoga sadece fiziksel bir egzersz değil, inanın kendisi, dünya ve doğayla bir olma duygusunu keşfetmesinin yoludur“ diye konuştu.

Ban Yoga Günü mesajında söyle Hindistan’a bu yıl yaptığı ziyarette ilk yoga duruşu (asana) olarak ağaç duruşunu yaptığını, dengesini toparladıktan sonra yoganın insana hissettirdiği basit memnuniyet hissini tattığını anlattı.

Ban Yoga’nın fiziksel ve ruhsal sağlığı ve sağlıklı olmayı destekleyen basit, ulaşılabilir ve kapsayıcı bir araç olduğunu vurguladı. Ban Yoga’nın insanlara ve gezegenimize saygıyı desteklerken ayrımcı olmadığını ve gücü, yaşı, kabiliyeti ne olursa olsun herkesin yoga yapabileceğini sözlerine ekledi.

Uluslararası Yoga Günü BM Genel Kurulu tarafından 2014 yılında ilan edildi. 21 Haziran’ın Yoga günü olarak kutlanmasını Hindistan önermiş ve 175 üye ülke onaylamıştı.

Dünyanın çeşitli yerlerinde olduğu gibi 21 Haziran Günü Türkiye’nin çeşitli yerlerinde de Uluslararası Yoga Günü barış, sevgi, kardeşlik mesajları ile yoga yapılarak kutlandı.

 

BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon New York’taki BM Genel Merkezinde ilk Uluslararası Yoga Gününde yoga yaparken görülüyor 21 Haziran 2015. Fotoğraf: BM/Mark Garten

Kaynak : Birleşmiş Milletler Dergisi

 

SİTEDE ARA

Go to top