Okullar kapandı, yaz tatilini nerede geçireceğiz derken, Antalya, Fethiye, Kuşadası değilde bu sefer Kazakistan'a gitme planları kurmaya başlamıştık. Hazırlıklar kısa sürede biter bitmez, ellerimizde uçak biletleri ve pasaportlarımızla Atatürk havalimanındaydık.

Kızımla beraber Istanbul'dan uzun bir uçuştan sonra Almatı'ya varmıştık. Tam da bu arada iki günlük Uluslararası yoga gününe özel yoga festivaline yetişmiştik. Yoğun yağmurdan dolayı festivalin tarihini 2 ve 3 Temmuz’a ertelemişlerdi. Almatı şehrinin muhteşem ötesi yüksek dağlarında olan en büyük «Medeu» adlı paten pistinde tam iki günlük Kazakistan Yoga Fest'i gerçekleşmek üzereydi. Festivalde yoga, dans, kişisel gelişim amaçlayan çeşitli atölye çalışmaları, müzik gösterilerinden oluşan çok güzel program bekleniyordu.

Dağda 1600 metre yüksekliğinde en büyük yoga festivallerinden biriydi. Yılın en büyük yoga festivalinde tüm uygulamalar, seminerler ve atölye çalısmaları tamamen ücretsizdi. Ayrıca festivalde standlarda çeşitli ayurvedik ilaçlar, bitkisel doğal ürünler, takılar, el yapımı sabunlar, el yapımı güzel süs eşyaları, çantalar ve yoga kıyafetleri satışa sunulmuştu. Festival katılımcıları ellerine mehendi yaptırmak için kuyruk bile oluşturmuşlardı. Sağlıklı ve lezzetli vejetaryen yemekleri de vardı.

Festival tam beş bölümden oluşuyordu. Birinci bölüm sabahın erken saatlerinde açılış seremonisiyle başlamıştı. Ardından canlı müzik eşliğinde Kazakistan'ın en ünlü yogisi Daulethan Nazarov ile yoga uygulaması yapıldı. Sonra da Güneş’e Selam kompleksi ile program devam etti. Alatau dağlarının temiz, taze havasıyla çok büyük pozitif enerji ile yoga uygulamaları tek kelimeyle muazzamdı.

İkinci bölümde ise öğle vaktinde tüm festival konuklarına yogik, lezzetli vejataryen yemekler sunulmuştu.

Üçüncü bölümde akşama doğru modern müzik eşliğinde Ay’a Selam, Chandra Namaskar uygulaması vardı.

Dördüncü bölümde Trataka konsantrasyon tekniği ve çeşitli meditasyonlar vardı. Binlerce mumları hayal edin ve o kadar da, kendi dikkatini mum ateşine konsantre olmuş uygulayıcıları hayal edin. Bu yoga aşaması Dharana konsantrasyon pratiğinden sonra, birlikte meditasyon yapıldı. Yoga birliktir! Ve birlik atmosferi içinde binlerce kişi bir niyetle meditasyon yaptılar. Niyetimiz «Barış herkesin kalbinde» idi! Ve bu şekilde festivalin birinci gününü tamamlamıstık.

Ertesi gün sabahın erken saatlerinde yine bu güzel yerdeydik.

İkinci gün beşinci bölümde bol, bol yoga uygulamaları ve yoga maratonu vardı. Ayrıca, yoga sohbetleri, pranayama uygulamaları, yoga nidra, ayurveda hakkında dolu, dolu bilgiler, astroloji, çeşitli show gösterileri de yer almıştı. Gün içinde yağmur yağmasına rağmen katılımcılar dağılmadı ve şemsiyelerini açıp yoga sohbetlerini dinlemeye devam ettiler.

İki gün bende bu festivalin hem katılımcısı hem gönüllüsü olarak ta yer almıştım. Çocuk çadırında gönüllü olarak yardımcı oldum. Mutluluk verici duygular içindeydim. Bu festivalin en büyük organizatörleri olan Gayatri Yoga Merkezine, ayrıca, Daulethan Nazarov ve tüm sponsorlara teşekkür ediyorum.

Bu 2016 Kazakhstan Yoga Fest'ten video ve fotoğraflarıyla paylaşmak istedim.

Sevgi ve Işıkla,

Om

 

 

 

 

 

 

 

 

SİTEDE ARA

Go to top