İnsanın gözleri ters takılmıştır. İçeriyi görmesi gerekirken dışarıyı görür.

“Genellikle, enerji senden dışarı doğru hareket eder – dünyadaki şeylere ve hedeflere. Enerji senden dışarı aktığı için kendini boş hissediyorsun. Enerji sürekli gidiyor ve asla geri gelmiyor, enerjiyi dışarı atmaya ve israf etmeye devam ediyorsun. Yavaş yavaş dağılmış, harcanmış, hayal kırıklığına uğramış hissediyorsun. Hiçbir şey geri gelmiyor. Zaman içinde kendini boşalmış, tükenmiş hissetmeye başlıyorsun. Enerji her gün dışarı sızmaya devam ediyor ve sonra da ölüm geliyor. Ölüm, senin yorulmandan ve tükenmenden başka bir şey değil.

Hayattaki en büyük mucize bunu anlamak ve enerjiyi eve döndürmektir. Bu bir içe dönüştür. Bu dünyayı terk etmek anlamına gelmiyor. Dünyada yaşıyorsun ve herhangi bir şeyi terk etmeye ya da herhangi bir yere gitmeye gerek yok. Dünyada yaşamaya devam edersin ama bambaşka bir şekilde. Artık dünyada yaşarsın ama kendinde merkezlenmişsindir ve enerjin sana dönmeye devam eder.

Artık dışa yönelik değil içe yöneliksindir. Tabi ki de bir enerji havuzu, deposu haline gelirsin ve enerji hazdır, tam ve saf haz... Sadece enerjinin orada olması ve taşması sana keyif verir ve bunu paylaşabilirsin, sevgi verebilirsin.

Nereye gidersen git, ne yaparsan yap bunu her zaman içsel ışığın içinden yap, farkındalıkla yap. Meditasyon tamamen bunun hakkındadır, daha farkında ve uyanık olmak için. Aynı hayatı yaşa, sadece farkındalığını ve uyanıklığını değiştir, daha yoğun hale getir. Aynı yemeği ye, aynı yoldan yürü, aynı evde yaşa, aynı eşle ve çocuklarla ol ama içeriden tamamen farklı ol. Uyanık ol! Aynı yolu yürü ama farkındalıkla. Eğer farkında olursa bir anda yol artık aynı olmaz, çünkü artık sen aynı değilsindir. Eğer farkındaysan aynı yemek artık aynı değildir, çünkü sen aynı değilsindir. Eşin aynı değildir, çünkü sen aynı değilsin. Senin içsel değişiminle her şey değişir.

Eğer birisi içeriden değişirse, dışarısı tamamen değişir. Benim dünya hakkındaki tanımım budur, derin bir içsel karanlıkta yaşıyor olman dünyada yaşamaktır. Eğer içsel ışığını yakarsan birden bire dünya yok olur ve sadece tanrısallık kalır. Her şey senin içsel olarak farkında olup olmamana bağlıdır. Yapılması gereken tek değişim budur, tek dönüşüm budur, tek devrim budur.”

Osho

 

Dünya gözü ile bakan yüzü, gönül gözü ile bakan özü görür.                      
Hz. Mevlana


Kaynak : 

Osho: The Dhammapada: The Way of the Buddha  


 

SİTEDE ARA

Go to top