Toplum olarak arızalı olduğumuzdan mı yoksa tembelliğimizden mi kaynaklanıyor bilmiyorum ama başaramayacağımız fikrine kapıldığımız her şeyden kolayca vazgeçme eğilimindeyiz.

Çoğu zaman zihnimiz bizi bu işi yapamayacağımıza kolayca ikna ediyor ve bizim de ikna olma kapasitemiz oldukça yüksek. Sanırım başarmak için çabalamak yerine pes edip vazgeçmek daha çok kolayımıza geliyor. Başlayıp da olduramadığımız her işi öyle yarım yamalak,  boynu bükük terk ediyoruz. Kolay pes ettiğimiz kadar maymun iştahlıyız da, biri olmazsa diğeri oradan oraya geçip arkamızda tamamlanmamış yığınlar bırakıyoruz. 

Eminim ki başarının bir sürü ölçütü vardır ama bu ölçütler kime göre veya neye göre belirlenir ya da sen ille de o ölçütlere göre mi başarılı olmalısın? Bu konuyla ilgili bir sürü soru sorup, bir sürü cevap bulabiliriz. Bence başarılı olmak için en önemli ölçütlerden biri sabırlı olmak ve disiplinle çalışmak, emek vermeden, çabalamadan başarılı olmak söz konusu değil. O yüzden başarmaya çabaladığın her işte asıl önemli ölçüt sen kendinsin, kendini başkalarına göre ölçmen, diğerlerine göre değerlendirmen gerekmez.

Sen elinden gelenle başla, zaten elinden gelmeyen bu çabanın sonucu gerçekleşecektir. İlk başta kendini başkalarının gözünden değil, kendi gözünden görmeyi öğren, kendi kendinin muhasebesini yapıp artılarını, eksilerini ortaya döküp ona göre yola çıkmalı, sen kendini eğitmelisin, kimseye yetişmeye ya da kimseyi geçmeye çalışmadan. Kendi sınırlarını bilmek önemli ve eğer istersen bu sınırları genişletebileceğini hatta sınırlarının dışına taşabileceğini de bilmelisin.

Genişlemeye, taşmaya hazır olduğunda, içinde bulunduğun her iş ona göre ilerler, yeter ki en küçük zorlukta pes etmeyi düşünme, bu dünyada başarılı olanların çoğunun asla pes etmeyenler olduğunu bil. Sen hayatını yönlendir, hayat seni tutup çekiştirmesin, idare senin elinde olduğunda başarmayı düşünerek çıktığın her yol seni hedefine yaklaştırır. Aslında başkalarının seni ileriye doğru ittirmesini beklemek yerine,  kendimize güvenmemiz ve kendimizi cesaretlendirmemiz gerekiyor. Tabi ki takdir görmek insanın kendine güvenini arttırıyor ama sürekli takdir beklemek, takdir edilmediğinden gelen hayal kırıklığı seni üzüyor. O yüzden diyorum kendine kimsenin gözünden bakma kendi gözünden bak diye kendi potansiyelini en iyi sen fark edebilirsin.

Önemli olan başkalarının değil, kendi çabanla geldiğin yerdir orada senin yerin sağlamdır. Çünkü kendin çalışarak geldiğin noktaya ulaşana kadar çok fazla şey öğrenmiş ve tecrübe sahibi olmuşsundur. Öğrendiklerin ve tecrübelerin senin ödülün olduğunda kendine açtığın yolun yenilmez yolcusu oluverirsin. Pes etmeden, vazgeçmeden sana iyi geleni ardında bırakmadan yürürken yolda sana katılanlar mutlaka olacaktır onların da elinden tut. Birlikte yürürken çoğalır, bölüşür ve paylaşırsın daha çok olursun. Pes etmeden, çoğalmanız ve daha çok ilerlemeniz dileğiyle.

Mutlaka yolunuzda kalın. Hoşça kalın.
Namaste


SİTEDE ARA

Go to top