Öğrenmenin, öğrenmeye gönüllü olanlar için zamansız ve zahmetsiz bir eylem olduğunu düşünüyorum. Bilgiye bu kadar kolay ulaşabildiğimiz çağda bilmemek değil, öğrenmemek bence iki kat fazla ayıp.

Öğrenmenin bir zamanı, bir kuralı yok sadece istemek ve gönüllü olmak yetiyor. Gerçi yaş biraz ileri olunca eskiden bir kere okuyup anladığın şeyi üç kere okuman gerekiyor ama olsun, sen azimle öğrenmeye çalıştıkça zihnin her yeni bilgiyi kaydediyor.

Öğrenmenin bir sürü yolu var. Okuyarak, görerek, duyarak ve deneyerek öğrenmek gibi, öğrenmek için bazen birisi, bazen ikisi, bazen üçü birden gerekiyor. Yoga için hep dördü bir arada gerekiyor o yüzden sık sık tekrarladığım bir kural var, yoganın öğrencisi olmadan öğreteni olmak, yüzme bilmeden, denize girmek gibidir, yüzme bilmediğin için boğulursun, yogayı bilmeden hareketler akıp gitmez, bir yerlerde sıkışıp kalırsın. İnce bir çizgidir yoga öğrencisi olmak, nefesi anlayabilmek, asanaları kavrayabilmek, felsefesini özümseyebilmek ve bir eşiği atlayıp öğrenci-öğretmen olabilmek uzun bir süre öğrenci olmayı gerektirir ki, zaten doğru olanda budur. Günümüzün her yere çok acelesi olan maddi insanları, yoganın öğrencisi olmadan öğreteni olmanın çok kolay olduğunu düşünüyorlar ve çok yanılıyorlar.  Gerçekten çok yanılıyorlar yogaya oldukça yüzeysel bakıyorlar, yogayı sadece asanalardan ibaret gördükleri için, iki yüz saatlik bir eğitimde asanaları öğrendiklerini, kendileri gibi hocalık eğitimine katılmış yoga hakkında bilgi sahibi olanlarla yaptıkları pratiklerin yeterli olduğundan eminler. İşin aslı hiç öyle değil, öğretmeye başladığın insanların beden bütünlüğünü gözetmek, onların zarar görmeden stüdyodan ayrılmalarını sağlamak, tamamen senin sorumluluğun altında ve bunu başarabilmek temel görevin.

“Öğrencisi olmadığın bir işin öğretmeni olamayacağın’’ kuralımı her zaman savunacağım. Siz altı yıl tıp fakültesinde öğrenci olmadan doktor olan ya da dört yıl boyunca hukuk fakültesi okumadan avukat olan birini gördünüz mü? Tabi ki göremezsiniz yoga için durum neden farklı olsun?  “Hadi canım o kadar da değil’’ diyebilirsiniz. Ama unutmamak lazım ki bizimde işimiz insanla ve kapımızdan giren öğrencinin beden bütünlüğünü korumak ilk önceliğimiz. Şöyle dediğinizi de duyar gibiyim ama “İki yüz ya da üç yüz saat eğitim aldım, ne demek, yeterli değil.”. Bırakın Allah aşkına bir kez matın üstüne çıkmadan tamamen duygusal nedenlerle yoga temel eğitimine, gerçekten yoga ne demek bilmeden katılanlar ve buna göz yumanlar var. Bu kadar kolay mı?

Eğitmenlik eğitimine başlamadan neredeyse üç yıl yoganın öğrencisi oldum, buna rağmen eğitime başladığımda bilmediğim ne kadar çok şey olduğunu görünce şaşırmıştım, çünkü kendimce her şeyi biliyordum. Katıldığım her eğitimle biraz daha öğrendim ve bunca eğitime rağmen hala yolun çok başında sayılırım. Hamdım öyle hamdım ki yogayı bir disiplin, bir felsefe değil, fiziksel hareketlerden ibaret ya da gözlerini kapatıp bağdaş kurup oturmak olduğunu sanıyordum. Öğrencilik süresince bilgiyi yavaş yavaş sindirerek öğrendim, üzerine beş yüz saati aşan çeşitli eğitmenlik eğitimlerine katıldım, öyle iyi öğretenlerin öğrencisi oldum ki buna rağmen piştin mi derseniz, size cevabım “sizce pişmek o kadar kolay mı?’’ olur. Gerçekten doğruyu öğrenmek için daha çok çabalamam, doğrunun ışığı ile aydınlatanların yanında sabır ve disiplinle kalmam gerektiğini bu pişme sürecinde daha iyi öğrendim. Yıllar sonra durup düşündüğümde içimde hiç bitmeyen o merakımla geldiğim yerlerde tek telaşım gerçekten pişmeyi öğrenebilmek içinmiş, içimdeki öğrenme hevesiyle devam etmeye kararlıyım. Ve bu kararlı halimle çıktığım tüm yollarda en büyük amacım, hem öğrencisi hem öğretmeni olduğum yoga ile birbirimizin hayatlarına karıştığımız, aynı çemberde birleştiğimiz hocalarım ve öğrencilerimle birlikte daha iyiye varabilmek, vardığımız yerde şifaya kapı olabilmenin mutluluğunu yaşayabilmek. Öğrenebildiğin kadar öğretebilir, ne kadar çok ders yaparsan o kadar gelişirsin, o yüzden aldığın sertifikadan çok öğretebilmeyi daha önceden pratik yaparak öğrenmiş olman gerekir.

Umarım bir süre yoga öğrencisi olmuş olmak, günün birinde yoganın etik kuralları içinde önemli bir madde haline gelir. Böyle kurallara uymazsak eğer, faydadan çok zarar verebileceğimizden endişeliyim. Önce öğretmen değil öğrenci olunur, düzen böyle kurulur.

Sağlıkla kalın. Hoşça kalın. Namaste

SİTEDE ARA

Go to top