Hayatın en büyük hediyemiz olduğunu, bir gün onu bırakıp giderken gönül rahatlığıyla gitmemiz gerektiğine gönülden inanıyorum. Doğmak kadar, ölmenin de normal olduğunu bildiğinde sana ayrılan sürenin sonuna varmak çokta korkutucu olmasa gerek. Doğmakla, doğmamak arasında bir tercih sunulsaydı her zaman için doğmayı seçerdim. Her türlü zorluğuna rağmen yaşamak güzel, ama hakkıyla, emek vererek ve tüm kötülüklere inat iyilikle yaşamayı başarmak gerek. Sürekli bir mutluluk hali olmadığı gibi sürekli bir mutsuzluk hali ile de yaşamamak için uğraşmak gerekiyor. Bazılarının tırnakları ile kazıyarak kurdukları hayatları, kimilerine gümüş tepside servis edilebiliyor olması, iyi bir hayat inşa edebilmenize engel olmamalı. İlmek ilmek dokuyoruz hayatlarımızı, hayallerimiz, hedeflerimiz ve beklentilerimiz var, ulaştığımızda mutlu olduğumuz, ulaşamadığımızda karalar bağladığımız, her şey bitti diye düşündüğümüz günlerimiz de oluyor.

Hayat akıp giderken sayısız kez değişip, dönüşüyoruz, bazılarımız yaş aldıkça akıllanıp, tecrübelerimizden dersler çıkarırken bazıları için pek bir şey fark etmiyor. Bu hayatta her şey göreceli ne kadar verirsen o kadar alıyorsun. Uzun yıllardır düşüncelerin hayatlarımızı şekillendirdiğinin farkındayım çünkü kendim bire bir tecrübe ettim.  Kendimi kör kuyularda ışıksız bıraktıkça, çokça nefes alamadığım zamanlarım oldu ama bir şekilde içimi ve düşüncelerimi aydınlatmayı başardım. Sana verilen sürenin sonuna geldiğinde yanında götüreceğin tek şeyin iyilikler olduğunu bil ve unutma ki iyilik her zaman kazandırıyor.

Bu hayatı yaşanabilir kılmak kendi elimizde bazen çokça şikayet etsek de, bir şekilde umutlarımız bizi ayakta tutmaya yetiyor. Sadece hedef koymak değil, hedefe varmak için risk almakta gerekiyor. Kimi zaman hedeflerinizin önünde duvarlar yükseliyor mühim olan o duvarları aşabilmek seni o duvarın arkasında bekleyene ulaşabilmek. İnsanın kaç yaşında olursa olsun hedeflerinin olması önemli çünkü hareket senin bu dünya ile arandaki en güçlü bağ. Kişi kendi olmak yerine başka biri olmaya çalıştıkça sıkışıp kalıyor, tıpkı bedene olmayan bir giysinin içinde kalmaya çalışmaya benziyor bu durum.

Başka biri olmaya çalışmaktansa, sana ait olanı geliştirmek esastır. O yüzden kendinize ulaşabilmek için çeşitli yollar ararız. Bu yollar bizi değişime doğru taşır, ben değişimime giden yola yoga ile çıktım. Aklımı kurcalayan birçok sorunun cevabını yoganın içinde buldum dersem yanlış olmaz. Çok genç yaşlardan beri kendime en çok sorduğum soru ‘’ben kimim’’ olmuştur.

Kimliğini belirleyen tüm rollerin dışında sadece insan olarak ben kimdim, sınırlarım nerede başlayıp nerede bitiyordu ya da bu sınırların dışına çıkmak mümkün müydü? İmkânsız diye bir duyguya kapılıp gitmektense, yapabildiğim kadarı ile kalabilmek için kendime izin vermeyi başarabilir miydim? Yoga yolunda öğrenilmesi gereken en önemli halin bu "izinli olma’’ hali olduğunu öğrenmek beni ve yaptığım yogayı farklı bir alana taşıdı. Şimdilerde benim yogam bütünümü korumaya ve geliştirmeye hizmet ediyor. Yapabildiğim ve içine rahatça yerleşebildiğim asanalar, kendime giden yolda koca bir adım oldu.

Zorlaştırmadan, kolaylaştırarak kendi sınırlarını geliştirebileceğini öğrendiğinde, düzenli asana, nefes ve meditasyon pratiklerinin seni taşıdığı yerde bütünsel iyilikle kalabiliyor olmak gerçekten paha biçilemez. Yoga yolunda bunca yıldır öğrenci ve öğreten olarak aldığım her eğitimle yeni bir kapıdan geçip yogaya farklı bir bakış açısıyla bakmayı öğrendim. Son tamamladığım somatik yoga terapi eğitimi ile gittiğim yolun doğruluğunun bir kez daha farkına vardım. Son zamanlarda sıklıkla ben kimim sorusunun cevabını bulduğumu düşünüyorum. Ben bir misafir olarak kaldığım süre içinde sürdürebildiğim kadarı ile öğrenmekten asla vazgeçmeyen bir yoga hocası olarak  kendimi ve öğrencilerimi daha iyi bir hale taşımak için bu yoldayım.

Bir amacı, varılabilir hedefi olan herkesin ayaklarının yere daha sıkı bastığını, hayatla arasındaki bağlarının güçlendiğinin farkındayım. Bu zor hayatta bir şeyleri sırf kendi iyiliğine hizmet için yapmayı seçebilir misin?

Çok fazla beklemeden kendine bir yol çiz ve yürümeye başla, kimsenin sana engel olmasına izin verme. Hiçbir şey için geç değil.
Hoşça kalın.
Namaste

SİTEDE ARA

Go to top