Herkesin bayramı kendine. Ben sevmem bayramları (hele vegan ve hayvansever biri olarak bu bayram hiç bana göre değil) bana kimsesiz köksüz olduğumu hatırlatır hep. Eskiden çocukların hatırına hep mış gibi yapardım.

Benim bayramım sevdiklerimle geçirdiğim her gün. Öğrendiğim, öğrettiğim, bahçedeki kedilerin karnını doyurduğum, her sabah bıkmadan yeniden hayata başladığım her gün.

Ama bu yıl kendime ve sizlere bildiklerimizin dışında bir bayram diliyorum. Şu dokuz günlük tatilde belki fırsat bulursun okumaya. Belki farkındalık tohumu atarsın hayatına. İçinde hep seni canlı tutacak, sana insan olduğunu hatırlatacak ne dersin ?

Bu dünya insanları için hep güzel dileklerim var aslında ama en çok kadınlar ve hayvanlar için artık her şeyin  güzel olmasını diliyorum. Ve her sabah içimdeki umudun parça parça ölmesinden kurtulmayı diliyorum.

Bazen bildiklerini bırakabilmek, hatanı kabul edip tekrar etmemeye çalışmak çaba göstermek büyümektir. Bu bayram büyümeyi diliyorum.

 Toprakla doğayla ilişkimizi bitirdik, ağacı suyu kısaca yer yüzünü mahvettik. Bu bayram asıl zararı kendimize verdiğimizi fark etmeyi diliyorum.

Ah ya, açlık sınırının altında yaşayanlar var. Ormanlar da yanıyor, su fakiri ülke haline geldik gibi sadece lafta kalan söylemler yerine EYLEM e geçecek devrimci bir ruh diliyorum.

Sosyal medyada anlık baktığımızda, ah ya, yazık ne de sevimli dediğimiz tüm hayvanlara (çocuklara) tüyleri kadar bir ömür sıcacık bir yuva diliyorum.

Günlük, sıradan anlamsız uğraşlar içinde kaybolurken, tüm hayatımızı heba ediyoruz. Ve her şey sonunda ölümle bitiyor. Geçici olduğumuzu hatırlamaya diliyorum.

Minicik evlerimize gereksiz bir sürü eşya ile doldururken gerçekten gerekli olmayan her şeyin azını diliyorum.

Zaman geçip gidiyor diye şikayet ederken, aslında geçip gidenin bizler olduğunu hatırlamayı diliyorum.

Hangi din, dil ve inanca sahip olursak olalım değerli olanın insan olduğunu bu çemberde hepimize ihtiyaç olduğunu sürekli birbirimize sürekli hatırlatmayı diliyorum.

Sahici olmayı diliyorum hepimize ve uyanmayı. Daima şükran dolu bir kalple hayatı kendimize  ve etrafımızdakilere faydalı olarak yaşamayı.

Daha mutlu, daha huzurlu olmak için hep bir yere varmaya çalışmak yerine kendimiz  olmayı kendi tezahürümüzü  gerçekleştirmeyi diliyorum.

En önemlisi bu bayram tüm insanlara merhamet diliyorum. Doğaya, hayvana insana. 

Ve kendimize...

Birlikte nefes aldığımız, bu evrende birlikte var olduğumuz tüm varlıkların ait olduğu "tamlığı" ve "tamamlığı" anlayacak farkındalık diliyorum.

Veeee,

Kalbimizi açtığımız, sevinçle coşkuyla doldurduğumuz, yolculuğumuzun tadını çıkarttığımız, düşmekten yaralanmaktan kırılıp dökülmekten korkmadan ,en zor zamanlarda kendimize ve bizden daha güçsüz olan tüm varlıklara sığınak olan bir ömür ve gönül  diliyorum.

Yolunuz yolculuğunuz aşkla ve kolaylıkla aksın. Kutlayan herkese iyi bayramlar. 

Sevgiyle kal.

SİTEDE ARA

Go to top