Sıklıkla karşılaşır oldum bu soruyla.

Bu biraz kişisel tercihler ve zevk tarz meselesi ama biz pratik olmazsa olmaz bazı püf noktalarına değinelim gelin. Bunlar işlevsellikle ilgili konular çünkü, dikkat etmeyince bakın nasıl da ders sırasında yakanıza yapışıp ayağınıza dolanıyor dersin tadını kaçırıyorlar! ;)

Öyleyse ilk defa deneyeceğiz, yoga dersinde ne giyilir?

1) Çok bol yakalı tişörtler / üstler yerine bedeni sıkmayan, hareket serbestisi tanıyan vücuda oturan üstler:

Siz bilirsiniz tabii ama Adho Mukha Svanasana‘da (Aşağı Bakan Köpek) bir anda tişörtün boynundan içinize doğru bakabiliyorsunuz! Yok şaka değil, sanki tişörtü çıkarıverecekmişsiniz de içinde mücadele ediyor gibi?!?! Bir nevi çadır yani! Ben çocukken çok yapardım, arada bol yakalı tişörtlerimin yakasından kafamı içeri sokardım yani tişört daha hala üstümdeyken! Hhhaahhaaa… Bu arada yoga duruşunda gitti hizalanma falan önünü görmek tümden iptal! ;)İçe dööön içe döööön dediğimiz pek bu değil yani!

Ayrıca Sarvangasana‘da (Omuz Duruşu) çoğumuz göbeğimizi açıp göstermek istemiyoruz, altı bol vücuda tam oturmayan üstler bu duruşta taa belimize kadar sıyrılıp bizi rahatsız ediyor. Üstelik Omuz Duruşu uygularken bir kere pozun içine yerleşince öyle oranı buranı çekiştirmek boyun için kötü haber, incinmelere davetiye çıkartmak bir yerde. Kıyafetlerimizle savaşa tutuşmuşuz, duruşu ha uygulamışız ha uygulamamışız! Ne farkeder ki? Zihin başka şeylerde, kaygılı, meşgul!

Neymiş? Biraz vücuda oturan ama aşırı sıkı olmayan hareket serbestisi tanıyan tişörtler üstler tercih etmek iyi olabilirmiş. :) Ter emici olsa güzel olur, küçük tavsiye. Ama pamuklular da ok.

2) Çok bol pantolonlar yerine bedeni sıkmayan, hareket serbestisi tanıyan vücuda oturan altlar:

İçinde yüzüyorsunuz! O kadar bol yani… Eğitmen duruşlarda hizalanmanızı tam olarak göremiyor anlaması zor! Seçim sizin… Eğer yoga pratiğiniz hayli kişiselleşmiş ve ne yaptığınızı bildiğinizden son derece eminseniz sorun yok. İstediğiniz kadar bol olsun.
Ancak henüz hizalanma nedir, asanalar (duruşlar), nefes ve hareket eşzamanlılığı, bir yandan zor mu geldi ne durmak, aaaaa bak sen şu işe şınav çekerdim eskiden ıııı-ıııııhhhh olmuyor şu gövde bir türlü yerden kalkmıyor gibi bir noktadan kolları sıvadınız yoga yapmaya karar verdiniz eğitmeninizin duruşları güvenle ve uygun şekilde uyguladığınızı görebilmesi size gerektiğinde rehberlik edebilmesi için yine çok sıkı olmayan, hareketlerinizi kısıtlamayan, ter emici koşucu taytları veya yoga pantolonları tavsiye olunur.

Diyelim ki yoga bir kek ya da pasta, bir tarif var, önce tarifi öğrenmek lazım, sonra kek kabarsın. Ardından isterseniz keki çilekli, işte çikolatalı ne bileyim muzlu istediğiniz gibi yaparsınız. Temel tarif şart! Malum! ;)

3) Transparan ve açık renk üstler, altlar yerine koyu renk iç göstermeyen altlar:

İçinizi gösterir rahatınız kaçabilir, tercih meselesi tabii.
Genelde koyu renk, siyah, kahve, lacivert gibi renkler alt giyim için uygun. Kadınlara spor sütyenlerini de önerelim yeri gelmişken. Aşırı derin dekolteli üstler, transparan veya ince altlar sizi bazı duruşlarda zor durumda bırakabilir.

4) Aksesuarlar:

İlk defa yogaya başlarken hafif bir mücadeleye girişiveriyor insan. Eller terliyor vücut ağırlığı bilinçli ve iyi dağıtılamıyor duruşlarda hatta kendi ağırlığımızı taşımanın dahi bilincinde değiliz, haliyle mesela sıklıkla olanı yazalım, Adho Mukha Svanasana‘da (Aşağı Bakan Köpek) vııııııjjjjjttttt avuç içleri terli ve kay kayabildiğin kadar öne doğru aaaayyy ayyyyyyyy ayyyyyy nasıl toplayacağız toplanacağız?!?! ;)

Bana olmuştu! Harıl harıl gittim araştırdım durdum, ilk önce ayağıma kaydırmaz altları pürüzlü yoga çoraplarından çektim, sonra bir ara gittim biraz daha kaydırmaz yapışkan (sticky) bir mat aldım falan… Sonra gün geldi çorapları fırlattım attım, suratına bile bakmıyorum. Sticky yoga matımı sadece benim için ileri seviye ve beni zorlayan bazı duruşları çalışırken kullanıyorum. Çünkü işler değişti, pratik değişti zamanla, ayak parmaklarım, ayak tabanlarım can buldu adeta işlevleri değişti zenginleşti, el parmaklarım da öyle! :) İşi abartayım hem ayaklarımı, hem ellerimi pençelere benzetir oldum, Bakasana çalışmanın yan etkileri. ;)

Kaydırmaz örtüler de var, stüdyolarda satılıyor. Siz bilirsiniz. Şahsen ben uygulamada fazlaca rahatı aramakla kafayı bozmak yerine olduğu gibi kabullenerek yola devam derim. Nasıl olsa işler değişecek, garantili!

Kolye, bilezik, saat, sallantılı küpe, yüzük… Serbestsiniz. :) İster çıkarın, ister üstünüzde kalsın, ancak vücudunuza duruşları uygularken batacak her türlü aksesuar sakıncalı olabilir, rahatınızı burada düşünün! Sallantılı küpelerinizin birinin gözünüze batmasını, kolye zincirinizin de çenenize takılmasını pek hoş karşılamayabilirsiniz!;)
Son bir şey daha! Saçlarınız uzunsa saç bandı tavsiye olunur! :)

Mümkünse en son duruş olan Savasana‘ya (Derin Dinlenme Duruşu) ulaştığınızda başınızın arkasına batacak olan o mükemmel at kuyruğunu yerinde tutan tokadan kurtulun dersin sonunda ve matınızın üstüne yayılın, tadını çıkarın! Hakettiniz çünkü bu sizin ilk yoga dersiniz! :)

Herkese keyifli yogalar! :)

Go to top