Bali Adası, Küçük Sunda Adalarının en batısında yer alan Endonezya’ya bağlı Hindu kültürünün hakim olduğu, vize gerektirmeyen tropik bir cennet. Benim bu adayı tercih etmemdeki en önemli etken Hindistan’dan sonra sipiritüel olarak beklentilerimi karşılayacak düzeyde olmasıydı. Ayrıca vize istememesi de başka bir etken.

Tabi birde Hindistan’dan daha temiz ve güvenli. Gönül rahatlığıyla tek başınıza yolculuk yapabilirsiniz. Ayrıca yoğun olarak Hindu kültürünün hakim olduğu adada her noktasında bir tapınakla karşılaşmanız mümkün. Hatta öyleki her evin kendine ait küçük bir tapınağı var. Bu tapınaklarda insanlar her sabah adeta bir seromoniye dönüşecek şekilde dua ritüellerini gerçekleştirip, Tanrıları için çiçekler, yiyecekler hatta para adakları yapıyor ve bu büyülü seromaniye her gün aksatmadan devam ediyorlar. Bu anlara tanık olmak bile yeterince etkileyici.  Hindistan’a daha önce gittiyseniz gözünüz aşina olacaktır ama gitmediyseniz de Bali’ye hem yoga için hem de egzotik bir seyahat için bavulunuzu hazırlayıp gidebilirsiniz. Yazının başında belirttiğim gibi ada bir aya kadar kalışlarda vize istemiyor. Bir aydan  fazla kalmak isteyenler vize işleriyle uğraşmamak için bir ayın sonunda yakın ülkelere giriş-çıkış yaparak adaya geri dönüyor. Mevsimsel olarak adada  ıslak ve kuru dönem var. Kuru dönemde (Nisan-Eylül) giderseniz yağmursuz her gün sıcak ve güneşli bir hava var. Eğer benim gibi ıslak dönemde (Ekim-Mart) giderseniz aniden başlayan yağmurlara maruz kalabilirsiniz. Ancak hava sıcak olduğu için yağmurlar fazla dert açmıyor ve genelde kısa sürüyor. Ada’nın merkezi Denpasar, sahil kesimi Seminyak, Kuta, Nasa Dua gibi güzel sahilleriyle büyülüyor. Kuta, Cangu ve Seminyak da deniz dalgalı olduğu için tüm dünyadan sörfçülerin uğrak noktası. Ubud bölgesi sahil kısmından tamamen farklı spiritüel insanların ve mekanların adresi diyebiliriz. Amacınız daha çok içsel bir yolculuksa Ubud’da daha fazla kalmanızı öneririm. Yeşille adeta dans eden bu bölgede bir sürü küçüklü, büyüklü yoga stüdyosu bulabilirsiniz. Ayrıca akşamları bir hayli sakin... Yani tam bir dinlenme ve yoga alanı diyebiliriz. Ubud’a gitmek için Denpasar’dan veya sahildeki her hangi bir sürücüyle anlaşarak 200.000 ruipiye gidebilirsiniz. Bali’de mutlaka pazarlık yapın. Bazı yerlerde mağaza veya yoga stüdyolarında, otellerde fiyatlar fix.  Ancak sürücülerle, küçük satıcılarla pazarlık yapmayı unutmayın. Ubud bölgesinin en ünlü ve büyük yoga stüdyosu Yoga Barn.

Başka yoga stüdyoları da var ancak ben gitmeden önceki araştırmalarım sonucu gider gitmez YogaBarn’ın yollarını tuttum. Tabi başka yoga stüdyolarını denemek isteyenler varsa mutlaka denesinler eminim ki hepsi çok güzeldir. Yoga Barn oldukça büyük bir alan içine kurulmuş,  büyük bir stüdyoya ve ayrıca iki tane ayrı stüdyoya sahip, içinde cafesi, dükkanı, kitapçısı, misafirhaneleriyle adeta bir yoga köyü. Dünyanın her yerinden yogileri ağırlayan uluslararası bir stüdyo ve bu bile onu özel kılmaya yetiyor. İçinde aradığınız her şeyi bulabilirsiniz. Yoga dersleri oldukça yoğun ve her tarzda yoga dersi konulmuş. Özellikle akşamları tibet bowllarıyla yapılan meditasyon dersini öneririm. Hocanın tibet bowllarını kullanımındaki hakimiyetine, çıkan melodiye, stüdyonun havasına kendinizi kaptırıp gideceksiniz...

Bu ders her akşam var ancak her ay program değiştiği için gitmeden önce kontrol etmekte fayda var. Ayrıca uluslararası bir stüdyo olduğu için hocalar sürekli değişiyor. Bu da bence gayet güzel, yeni bakış açıları, yeni tarzlar denemek her zaman iyidir. Bazı insanlar sadece orda kalmaya gidiyor ve Yogabarn’ın içinden çıkmıyormuş. Ders ücretlerine gelince tek ders 130.000 rupi. yaklaşık 10 dolar civarında. Üç, beş veya daha çok dersi paket halinde alırsanız daha hesaplıya geliyor. Bir de bilmeniz gereken şey dersler öncesinde bazen yarım saat bazen bir saat öncesinde gidip kayıt olmanız gerekiyor. Yani her şeyi hızlıca yapmaya alışmış şehir insanı için bu bile aslında yavaşlamayı öğrenmesi açısından  bir öğreti. Böyle olunca  Yogabarn’da daha fazla zaman geçirebilirsiniz. Tek seçenek yoga yapmak için illaki bir stüdyo değil elbette. Eğer kendi pratiğiniz varsa hali hazırda o zaman bütün Bali adası sizin için dev bir stüdyoya dönüşebilir. Kaldığınız otelin havuz başında, veya sevdiğiniz bir köşede, sahildeyseniz plajda yoga, meditasyon pratiğinizi yapabilirsiniz

.

Yoga retreat olarak arama yaparsanız fiyatlar birden uçuyor. Eğer bütçeniz uygunsa onu da deneyebilirsiniz tabiki ama adanın her yanı zaten sizi yeniliyor... Ayrıca beğendiğiniz bir stüdyodan dışardan üyelikle ders alıp bir yandan da adanın tadını çıkarabilirsiniz. Ayrıca Ubud’da vegan ve vejetaryanlar için de bir cennet. Her cafenin vegan menüsü var. Raw ve vegan ürün alışverişi yapmak isterseniz Happy Buda adlı marketi öneririm. Bütün satılan ürünlere gözü kapalı güvenebilirsiniz.

              

Ayrıca raw besinler her yerde var. Hindistan cevizi, papaya, mango, avakado, ananas her yerde ve çok ucuz. Bol bol sularını için derim :) Hanuman sokak içinde vegan cafe, yoga ürünleri satan dükkanları bulabilirsiniz. Gitmeden evvel bir de offline harita indirirseniz keyfinize diyecek olmaz. Ada da para birimi: ruipi... Yanınızda götürdüğünüz doları veya euroyu orda çevirebilirsiniz. 1 dolar= 13.500 ruipi dolaylarında. Yüksek sezonda gitmeye karar verirseniz fiyatları yükseliyor, aklınızın bir kenarında dursun.Yine de herşeye rağmen vize istememesi, bir çok yoga stüdyosu ve spası, ayrıca aynı anda denize girme ve sörf yapılabilmesi açısından Bali’ye cennet demek çok olmaz :)

Tavsiye ettiğim yerlerin linkleri:

www.theyogabarn.com

www.balispirit.com

www.radiantlyalive.com

www.balibuda.com

www.ubudyogahouse.com

www.karsaspa.com

Ulaşım: Qatar Airways’le Doha aktarmalı uçabilirsiniz. En kısa bekleyişle takriben 17 saati buluyor tek yön. Ada içinde ulaşım motorbike’lar (oldukça trend ve ucuz) ama bilmiyorsanız sürmeyi benim gibi sürücülerle pazarlık yapıp uygun fiyatlı ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Ada oldukça büyük yürüyerek her yere ulaşmak mümkün değil. Daha ayrıntılı bilgiye ihtiyacınız olursa bana This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. ‘dan ulaşabilirsiniz.

Gitmeyi düşünenlere şimdiden harika ,bol yogalı zamanlar geçirmelerini dilerim :)

Go to top