Hayat iç ve dış dünya arasındaki bir yolculuktur. İnsan olarak ihtiyaçlarımızın içsel ve dışsal yolculuğudur. Bir yerde gözetilmesi gereken bir denge vardır. İçsel olarak büyüyüp , olgunlaşabilmek için dışsal tecrübelere ihtiyaç duyarız. Farkındalıkla yaklaşabilirsek her dışsal tecrübe içsel yolculuğumuzda bir rehber olur.

Eğer dışsal tecrübelere çok fazla tutunup terazinin kantarını kaçırırsak içsel olarak  büyümek ve gelişmek bir süre sonra kısır bir döngüye, tatminkarsızlığa ve sonrada mutsuzluğa dönüşebilir. Daha fazla para isteyen, daha fazla lüks  isteyen ego bir süre sonra doyumsuz bir hale gelecektir. Egonun istediklerine sahip oldukça içsel olarak doyurulmayan ruh gittikçe ihtişamını kaybedecek mutsuz ,sevgisiz, aç gözlü biri haline dönüşecektir. Diğer açıdan da sadece iç dünyanıza çekilirseniz şayet her şeyden uzak bir ashramda (yoga evi)  yaşamıyorsanız bu da sizi yalnızlığa ve kırılganlığa itebilir. Oysa önemli olan, var olduğumuz bu alanda, bu an’da  içsel ve dışsal olarak bir bütün olup, ruhumuzu doyurabilmektir. Ruhunuzla iletişim kurmaya başladığınızda artık daha az şey istemeye başlarsınız. İçsel olarak yükselmiş bir bilinçle ,kaynakla, daha yoğun bir iletişime geçmek  sizi daha yüksek bir enerji alanının içine çeker. Fazlaca dışa yönelmiş ruhunuzda, o alanda sevgi, bolluk, bereket tezahür etmeye başlar. Gerçek özünüzle olmaya başladığınızda kendinizi çok daha mutlu hissetmeye başlarsınız. O zaman bu mutluluk sizden dışarıya doğru yayılmaya başlayacaktır. Ruhta hedefe bağlı kalmaya devam ettikçe dışsal bağımlılıklar azalırken, ruhsal doyum başlayacaktır. İçe dönük bir iletişim için çok fazla bir şey yapmaya gerek yoktur. En azından dışa yönelişten daha kolaydır. Ancak bu sabırla örülmesi gereken bir yoldur. Bunun için sadece sessizce oturup içsel alanınıza farkındalıkla yaklaşmak, sessizliğin sesini dinlemek, kendini sevmek, kendine saygı duymak yeterlidir ancak düzenli pratik gerektirir. Siz içinizde alan açtıkça varoluşun kutsal gücü içinizi tekrar aydınlatmaya başlayacaktır.

Dolayısıyla içini görmezden gelerek sürekli dışarda arayan, yaşayan ruhunuz dışa yönelişte arayıp da bulamadığı, huzuru, sevgiyi, bolluğu , bereketi de kendine çekmeye başlayacaktır.  Çünkü Evren büyük bir enerji merkezidir ve siz nasıl bir enerji gönderirseniz aynı türden enerjileri  çekmeye başlarsınız. Evren sonsuz ve bereketlidir. Buna başlamak için öncelik egoyu kırmaya başlamaktır. Ego yaşamak için bir parça gerekli  ancak farkındalıktan uzak olduğumuz sürece her insanın kendi değerini, potansiyellerini görmesini engelleyen bir katmandır. İnsan olarak her birimiz bütünün eşsiz bir parçasıyız. Evrenin çocukları olarak  neden bu sevgi ve bolluk enerjisinden mahrum kalalım. Hayat her birimiz için eşsiz bir deneyimdir ancak bu deneyimi yaşayış biçimimiz inançlarımızla doğru orantılıdır. Eğer ki evrenin eşsiz çocukları olarak evrenin içinde var olan sonsuz sevgi, bolluk, bereketten yararlanmak istiyorsak öncelikle içsel bir yolculukla, kendimize inanmaya, kendimizi sevmeye şimdi şu anda başlamalıyız. İnanmak olumsuz bir davranış veya inanış kalıbını kırmanın en etkili çözüm yoludur. Gerçekten kalpten inanmak bugüne kadar getirdiğiniz egosal –olumsuz – tavır ve davranışlarınızı değiştirmek, kendi gerçek potansiyelinizi tekrar ortaya çıkarmak evrenin çocuğu olarak görevinizdir. Ve bu görev burada ve şimdi ne kadar eşsiz olduğunuza inanmaya başlamaktan geçiyor. Evet sen eşsizsin ve bu evrenin çocuğusun !

Bu yolculuğa çıkmaya kararlıysan şimdi şu anda başlaman gerekiyor. Ancak bu  yolculuk belli bir disiplin gerektiriyor. Maalesef ki  tekrarlanmayan bilgi/inanış yok olur. Bu yüzden eskiye dair olumsuz kalıpları kırmak, her seferinde evrenin sonsuz bereket ve şifasından yararlanmak için bir kaç etkili egzersizi pratik etmek  yararlı olacaktır. Bu egzersizler kendini gerçekleştirme yolunda herkesin uygulaması gerekli pratiklerdir. Bunları bir ödev gibi değil de bir hediye olarak düşünürsek, meyvelerini tattıkça coşkusuna kapılıp kendi içsel ışığımızı sonsuz evrenle birleştirme gücünü yakalayabiliriz. Böylelikle içsel olarak yolculuğumuzu dışsal yolculuktaki doyumla taçlandırmış oluruz. Peki  bu egzersizler neler, ne yapmalıyız diyenlere  kendimin de her gün uyguladığım ve  pek yararını gördüğüm uygulamalar listesi :

      · Her gün on beş – yirmi dakika sadece kendine ayırdığın bir alan ve zaman içinde meditasyon çalışması. (Başlangıç seviyesi için bu süre yeterlidir. )

      · Eski olumsuz paternleri kaldırmak, direnç noktalarını görmek ve  bunları yeni ve olumlu olanlarıyla değiştirmek için yoga ve nefes  uygulamaları.

 

 

     · Her gün mutlaka tekrarlanması gereken  olumlamalar: (günde 10- 15 kez) Bunlar da  şöyle olabilir:

     · Kendimi olduğu gibi seviyor ve kabul ediyorum.

     · Ben değerliyim.

     ·Her zaman her yerde var olan  Yaradan’ın Bolluk ve Bereket evrenini paylaşmamı engelleyecek, beni sınırlayan davranışlarımı, tavırlarımı ve inançlarımı atıyorum ve bırakıyorum. Benim doğuştan hakkim olan Bolluk ve Bereketi talep etmeyi hak ediyorum ve buna layığım. Benim Bolluğum ve Bereketim herkesin ve her şeyin en yüksek hayrına işler ve diğerleri için de Bolluk ve Bereket oluşturur.

  · Tamamıyla eskiyi bırakmaya yenisinin hayatıma girmesine izin veriyorum.

  · Vücudum sağlıklı , zihnim sakin , ruhum parlaktır.

  · Bugün enerji ve neşeyle doluyum.

  · Şuan olan her şey benim nihai iyiliğim için çalışıyor.

  · Geçmişimde bana zarar veren herkesi affettim. (Geçmişe dair bir öfkeniz varsa)

  · Zorlukları feth etme yeteneğim sınırsızdır, başarma potansiyelim sonsuzdur.

  · Bugün eski alışkanlıklarımı bırakıyorum ve yeni daha olumlu alışkanlıklar ediniyorum.

  · Sonsuz bir enerji kaynağına sahibim.

  · Evren beni koruyup, gözetiyor.

 


Bu olumlamalara kişisel olarak hangi yönden eksik hissediyorsanız o tarafınızı değiştirmek yönünde  kişisel bir olumlama cümlesi  ekleyebilirsiniz. İlla ki içsel ihtiyaç olmak zorunda değil, dışsal bir ihtiyaç da pek tabii olabilir. Başta da belirttiğim gibi hepimiz bu evrenin çocuğuyuz ve her şeyin en güzelini hakediyoruz. Dolayısıyla istemek de bir sakınca yok. Ancak içsel ve dışsal olarak bir dengeyi mutlaka gözetin.

Sevgiyle, şifa olsun ..

 

 

 

 

Go to top