Bütün hayatın koşturmacası içinde özellikle de bir şehirde yaşıyorsanız bir çok şeye koşturmak zorunda kalabilirsiniz. Bu sürenin bir kısmı yolda bir kısmı iş yerinde, bir kısmını da ev ve aileniz için ayırırsanız  geriye acaba sadece kendiniz için ayırdığınız bir zaman dilimi kalıyor mu merak ediyorum? Bu yazıda sizi bir değişime davet ediyorum.  

Gün içinde sadece kendinize ayırdığınız bir zaman mutlaka olmalı yoksa en azından bir on beş dakikayı  kendi iyilik halinizi korumak, yaratmak veya arttırmak için ayırmalısınız... Bu sefer kişisel sadhananızı yaratacaksınız! Sadhana çalışmasını  en az bir  hafta veya bir aylık bir periyod halinde uygulamanızı temenni ediyorum. Dilerseniz hemen başlayabilirsiniz. Böylece yeni bir seneye girmeden yenilenmenin, yeni iyi alışkanlıklar kazanmanın yollarını öğrenmiş olursunuz.

Peki nedir bu Sadhana  dediğinizi  duyar gibiyim :)

Sadhana günlük ruhsal pratik demek! Bu on beş dakikalık zaman diliminde sadece kendini düşünmen demek! Sadhana kalbinde hissettiğin her şey olabilir. Önemli  nokta sadece seni ilgilendiren, kendini hatırlamanı sağlayan, özünle bağlantı kurmana yardımcı olan pratikler olmalı! Temel şartı bu...

İstersen şarkı bile olur :)

Kişisel Sadhana Pratiği Yaratma Yolları:

  • 3 ila 12 tur arası Surya Samaskar ( Güneşe Selam ) serilemesi uygulaması. Uygulamayı yaparken ne kadar anda olduğunuz, kendinizi dinlemeniz, dikkatinizi vermeniz önemli nokta.

2-Basitçe yapılan bir nefes meditasyonu .. Sadece nefesini takip et ..Nefes al , nefes ver. Nefeslerini takip ederek bir süre meditasyon yap.( eğer on beş dakika ayırabildiysen kendine lütfen 5 dakikanı buna ayır.)

  • Bu süreçte bir günlük tutmanı istiyorum. Güne nasıl başladığını ve nasıl bitirdiğini anlattığın,  sadece olanı bütün dürüstlüğünle kendine en dürüst olduğun haliyle mümkünse..

4- Sadece bu on beş dakikalık kısmın içine sıkıştırmak zorunda olmadığın ancak mutlaka gün içinde mümkünse bir ağaçla bir yeşille zaman geçirdiğin bir an yaratabilirsen şahane olur.. Misal gördüğün bir ağaca sarılmak, çayır çimen üzerinde kısa bir çıplak ayak yürüyüş :) İnan iki dakikanı ayırsan yeter !

5-Kişisel olumlamalar yapmak. Kişisel ihtiyaçlarından yola çıkarak kendini onurlandırdığın , sevgi ve inançla  ruhunu yüceltmelisin.

6- Her gün kendine sabah yataktan kalkarken bir niyet belirle .Bugün mutlu olacağım . Bugün herkese selam vereceğim .Bugün kimse beni kızdıramayacak  gibi ..

7-Nefesina odaklanmak ve onu hatırlamak ( İllaki matın üzerine gelmeyi bekleme veya hiç yoga ,meditasyon uygulamanız yoksa ki bunu her yazımda öneriyorum lütfen yoga ve meditasyon pratiğini hayatlarınıza taşıyın. )

8- Her günün sonunda günlüğünüze lütfen o gün için minnettar olduğunuz , şükür duygusu taşıdığınız her şeyi listeleyin ..Bazı şeyler her gün aynı olsa da yazmaya devam .

9- Yaratıcı tarafınızı uyandırmanızı tavsiye ederim .Şarkı söyleyin , resim yapın , yeni bir kursa katılın ..Daha önce hayatınızda olmayan veya aklınıza gelmemiş yaratıcı fikirlerle yeni yıla bir başlangıç yapın.

10- Şimdiki an’ da olmaya çalışın .Bizler ne geçmişi değiştirebilir ne de geleceği inşaa edebiliriz. Dolayısıyla elimizde olan tek ve gerçek zaman bu an .Lütfen olabildiğiniz kadar geçmişin prangalarından ,geleceğin endişesinden kurtulmaya çalışarak an'da kalmayı hatırlatın kendinize .Bunu da en güzel 7. madde de önerdiğim nefesle yapabiliriz.

Sadhana sonuçlarıyla ilgili beni haberdar ederseniz sevinirim ..Umarım kendinize yeni ve güzel başlangıçlar yaptığınız, bu süreçte Işığınızı her gün parlattığınız , öz sevgi ve öz saygı konusunda ilerleme kaydettiğiniz yeni bir yıl olur...

Namaste

 

 

 

Go to top