Yoga denince akla lotus duruşu gelir, Sanskritçe adıyla Padmasana.  Lotus çiçeğinden (nilüfer) almıştır adını. Sanskrit dilinde Padma; Lotus yani Nilüfer Çiçeği, asana da duruş demektir.

Yoga derslerinde ve özellikle meditasyonlarda kullanılır. Şimdi duruştan bahsedince, faydalarından bahsetmemek olmaz:

Omurgayı dikleştirir,

Postürü düzeltir,

Ayak bileklerini, bacakları ve kalçayı esnetir,

Siyatik tedavisi için idealdir,

Aklı dengeler,

Sakinleştirir,

Odaklanmayı sağlar,

Meditasyona hazırlar,

Enerjinin tam bir döngü halinde bedende dolaşmasını sağlar.

Bazıları bu duruşu daha ilk derste "hop" diye yapıverir. Bazılarıysa zamanla, disiplinle, çalışa çalışa ulaşır hareketin son haline. Benim Yarım Lotus yapabilmem 5 yılımı almıştı. Tam Lotus’a ise daha hızlı sürede 6. yılda geçtim.

Şimdi diyeceksiniz "Ooo, çok uzun ben o kadar bekleyemem". Vallahi ben de beklemediydim ama yaptıkça oluyor ne diyeyim.

Hep hatırlatıyoruz, yine hatırlatalım. Daha önce yoga yapmadıysanız, bu duruşu da görüp, beğenip, “dur ben bir deneyeyim” diyorsanız ve bir yoga stüdyosuna gitme şansınız yoksa; Aman Dikkat! Öncelikle şimdilerde interneti ve cep telefonu olan herkesin ulaşabileceği videoları açıp duruşa nasıl hazırlanılır, beden nasıl ısıtılır ve duruşa hangi aşamalardan geçilir sorularına cevapları izleyin derim.

Sonrasında da hiç üşenmeden o videolarda önerilen tüm aşamaları uygulayarak, Lotus duruşunu deneyin. Hatta önce Yarım Lotus’da biraz kalıp, bedeninizi izleyip; acı, ağrı olup olmadığını, esneklik derecenizi anlayıp, ondan sonra Tam Lotus’a geçmekte fayda var.

Unutmayın ki, büyük bir adımla sakatlayacağımız bedenimiz, küçük küçük adımlarla hiç tahmin edemediğiniz esnekliğe ulaşabilir.

Başka bir hatırlatma daha:

Yoga tam bir lotus çiçeği gibidir, açıldıkça açılır, katman katman, fark edersin.

Bu cümleyle ne demek istiyorum? Bir önceki paragrafta dediğim gibi küçük adımlarla ilerlediğinde aldığın yolun her safhasını algılarsın. Bedeninin sınırlarını, asanaları uygularken zihnine üşüşen düşünceleri, yaşadığın duyguları izler ve kendini tanımaya başlarsın.

İnsan aynaya bakınca tanıyamıyor kendini. Çoğu zaman çok şaşırtan gizli hazinelerle dolu kocaman birer sandık var içimizde ve o sandığı da almışız evimizin hiç uğramadığımız en dip köşesine bırakmışız.

İşte Lotus duruşuyla, meditasyonla ve yoganın her aşamasıyla o unuttuğumuz hazineleri keşfetme şansına sahibiz; bazen bizi güldüren, bazen de ağlatan ama hep bizim faydamız için olan.

Katmanların fark edilmesi gerektiği zamanlar bunlar. Denemekte fayda var. Ne dersin?

SİTEDE ARA

Go to top