Karga pozu olarak bilinen bir asanadır.

Kargalar, keskin gözleri en az gözleri ve gagaları kadar sivri zekâlarıyla da ünlüdür. Karga pozu her şeyin ötesinde beden ve zihin dengesini güçlendirir.

Mitolojik olarak Kargalar, gündüz bu alemde, gece öte alemde dolaşan bir hayvan olarak bilinir. Bu sebeple bu asana, iç görü ve ikinci görüş ile bağlantılıdır.

Bu poz, zihindeki düşme korkularından sıyrılıp “güçlü bir odakla” havaya yükselmeyi öğretir; korkularla yüzleşmeyi, onları kabul etmeyi, uçma cesaretini göstermeyi... Bunların dışında odaklanmayı, iç görüyü, derin düşünceyi artırır, hafızayı güçlendirir ve zihni açar.

Bakasana, her ne kadar bir kol dengesi pozu olarak kabul edilse de Solar Pleksus (Manipura Çakra) aktive edip kuvveti core bölgesinden alır. Çünkü alt bedenin üst beden üzerinde yükselebilmesi için bu kilit nokta önemlidir.

Solar Pleksus (Manipura Çakra) ise genellikle hayatı anlamlandırma, özgüven, tutkularınız ve yeteneklerinizle ilgilidir. Elementi ateştir. Ve ateş elementi insana harekete geçecek gücü verir.

Öyle ki “Kararsızlık, başlayamamak, değişememek, hep hayalini kurduğun şeye bir türlü kalkışamamak, o ilk adımı atamayıp o yolculuğa çıkamamak, bulunduğun yerde öylece kalakalmak. Çok istediğin halde yapamamak ve kendini amaçsız hissetmek…” tüm bu hislerin Solar Çakranın dengesiz olduğu manasına gelebilir. Ve bakasana Solar Çakranın dengesini sağlayacak pozlardan bir tanesidir.

Adım adım poza nasıl girileceğine bakalım;

1-Ayaklarınız bir arada ve dizler geniş bir şekilde açık olacak şekilde çömelmeye başlayın.

2-Omuzlar dizlerin arasına sığacak şekilde gövdeyi öne doğru eğin.

3-Dış omuzları dizlerle kavrayın ve avuç içlerini birlikte sternumun (göğsün üstüne) önüne yerleştirin.

4-Kuyruk kemiğini yere doğru indirirken göğüs kafesini göbekten uzağa uzatın.

5- Elleri yere omuz mesafesine ve ayakların 15-20 cm önüne yerleştirin.

6-Ayak parmaklarınızın üzerine gelin ve dirsekler bileklerin üzerine yığılıncaya kadar ileri kaydırın.

7-Göğsü öne doğru uzatmaya devam ederek, topukları kalçaya doğru kaldırın.

8-Üst kolların başlarını yerden uzağa doğru geriye ve yukarı doğru yuvarlayın.

9-Dizler ya dış omuzları kavrayabilir ya da triseps üzerinde denge sağlayabilir.

10-Ayakları ve kalçaları birbirine doğru getirirken kolları olabildiğince düz bir şekilde bastırın 5-10 nefes tutun ve ardından ayakları yere bırakın.

11-Yüzünüzdeki gülümsemenin tadını çıkarın.

Ve unutmayın asananın anahtarı; çok pratik yapmak ve çok düşmektir. :)

Namaste

 

SİTEDE ARA

Go to top