Meditasyon nedir ne değildir ile başlayalım önce.

Meditasyon, en basit ve genel tanımıyla zihni dinlendirme tekniğidir. Beynimiz her gün binlerce mesaja maruz kalır, gözlerimiz ve kulaklarımız sürekli çalışan ve biz farkında olsak da olmasak da içinde bulunduğumuz ortama ait tüm bilgileri alıp işlenmesi için beynimize gönderen araçlar. Reklam afişleri, televizyonun sesi, trafiğin gürültüsü, internet reklamları ve sosyal medyada maruz kaldığımız sayısız paylaşımlar. Bir sünger gibi beynimiz bunları emer. Meditasyon ile beynimize giren mesaj sayısını azaltarak beynimizin rahatlamasını sağlarız.

Meditasyon kesinlikle bir inanç sistemi değildir. Meditasyon, inanılması gereken bir uygulama olmayıp, dünyadaki en saygın bilimsel kurumlarca yararları kanıtlanmış olan, beden, zihin ve ruhun eş zamanlı olarak fayda gördüğü bir şifalandırma tekniğidir. Öyle ki Harvard Tıp Okulu ve Massachusetts General Hospital’da sinir bilim alanında çalışan bilim insanı Sara Lazar,  8 haftalık bir deney sonunda iki grubun beyin hacimleri arasında değişimlere rastladı. Meditasyonu öğrenen ve düzenli olarak yapan gruptaki insanların beyinlerindeki 4 bölgede yoğunlaşma tespit etti.

1- Bilinç akışı ve öz farkındalık ile ilgili olan posterior singulat kortekste.

2- Öğrenme, bellek, duygusal düzenleme ve algılamaya yardımcı olan sol hipokampüste.

3- Temporal parietal kavşak (TPJ) denilen merhamet, persfektif alma ve empati ile ilişkili bölgede.

4- Düzenleyici nörotransmitterlerin çoğunlukla üretildiği beyin sapının Pons adı verilen alanında.

Genel olarak beynin “savaş ya da kaç” tepkisi ile ilgili amigdala bölgesi endişe, korku ve streste önemli rol oynar. Bu alanın meditasyon yapan gruptaki insanlarda, küçüldüğünü tespit etti. Bu durumda stres seviyelerinde azalma meydana geldi.

Artık nasıl yapılır, bölümüne geçebiliriz.

Çeşitli meditasyonlar vardır ve bunlar farklı tekniklerle yapılır. Bugün bunlardan bir tanesini beraber yapalım istiyorum. Farkındalık Meditasyonu. Bu meditasyon tekniği mevcut anımıza canlı olarak bağlanma ve o anda kalmayla ilgili olacak.

Bunun için sevdiğiniz sıcak bir içeceğe ihtiyacımız var. Bu sevdiğiniz herhangi bir içecek olabilir çay çeşitleri, kahve çeşitleri, süt çeşitleri hatta sıcak bir su dahi olabilir. Hangisini içmekten keyif alıyorsanız…

İçeceğini ve boş bir bardağını al, otur bir yere; bu rahat edeceğin herhangi bir yer olabilir. Yalnız uzun bir omurgayla oturduğuna dikkat et; kalbin kalçanın üzerinde, başın kalbinin üzerinde olsun. Burnundan derin bir nefes al, ağzından nazikçe ver. Etrafını fark et ve dikkatini içeceğine ver. Bir süre nefesinle birlikte içeceğine bak ve başlıyoruz… :)

1.İçeceğini bardağına yavaşça dök, dökülürken çıkardığı sesi dinle.

  1. Bardağı eline al, içeceğinin sıcaklığını parmaklarında, avucunda hisset.

3.Dudağına yaklaştır, ilk yudumu almadan önce ağzına götürme dürtünü fark et. Onu biraz sakinleştir ve yavaşlamaya niyet et. İçeceğinin buharını hissediyor musun?

4.İçeceğinin kokusunu içine çek. O kokunun içinde canlandırdığı duygulara tanıklık et.

5.İçeceğinden küçük bir yudum al. Ağzındaki his nasıl? Dilinde, damağında hangi aromaları hissediyorsun? Tatlı, ekşi, keskin… Hangi notaları ayırt ediyorsun? Ya da herhangi bir nota ayırt edebiliyor musun?

6.Yavaşça yut. Boğazındaki fiziksel his nasıl? İçeceğinin midene ulaşırken kat ettiği yolu, geçtiği yerleri hissedebiliyor musun? Fark et.

Bir sonraki yudumda ve içeceğin bitene kadar bu adımları farkındalıkla takip et ve her yudumda aromanın vücuduna yayıldığını hisset.

İçeceğin bittikten sonra bu deneyiminin öncekilerden farklı olup olmadığına bak.

İyi ki katıldınız.

Keyfin anlarınıza nüfuz etmesi dileğimle...

Sevgiyle kucaklıyorum.

 

SİTEDE ARA

Go to top