Nedir bu sürekli duyduğumuz Mindfulness, neye hizmet eder? Son yıllarda öne çıkan bir akım olmasından öte farkındalık, şimdiki ana dokunmamıza ve genel sağlığımızı iyileştirmemize yardımcı olan bir uygulamadır.

Yoga eğitmenlerinden ünlülere, akademisyenlerden ofis çalışanlarına kadar hemen herkes farkındalık kavramından bahseder oldu. Ancak yarattığı geniş endüstrisi ile bu moda kelimenin ötesinde “Farkındalık” tam olarak nedir?

Farkındalık, bedenimize ve etrafımızdaki dünyaya keskin bir şekilde ayarlandığımız bir olma durumu olarak tanımlanabilir. Farkındalık çalışmaları ile gelecek hakkında endişelenmek veya geçmiş eylemler üzerinde durmak yerine, yalnızca şimdiki anda kalmaya odaklanabiliriz. Bunun yanı sıra vücudumuzdaki düşünceleri, duyguları veya hisleri yargılamak veya azaltmak yerine, onları yargılayıcı olmayan bir şekilde kabul edebiliriz.

Günümüzün hızlı dünyasında nasıl daha dikkatli kalabileceğimizi merak ediyorsak bir ara vermeliyiz. Farkındalık birçok yönden doğal olarak kendiliğinden gelir; bir şarkıya kapıldığımız, bir arkadaşımızla derin bir sohbete katıldığımız veya çocuklarımız, evcil hayvanımızla oynadığımız zamanları bir düşünelim, bunların hepsi farkındalıkla ilgili uygulamalardır. Ancak daha derine inmek istiyorsak bu kavramın köklerine inmeliyiz.

Farkındalık kavramı eski Hint dili Pali'de kabaca şimdiki an farkındalığına dönüşen bir kelime olan "sati" kelimesinden gelir. 1970'lerde Jon Kabat-Zinn, bu terimi günümüz Amerikan İngilizcesi sözlüğüne getirerek, Massachusetts Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde kronik ağrıdan muzdarip insanlar için ilk farkındalık temelli stres azaltma kursunu başlattı. Bu kurs başladığı andan kısa süre sonra 25.000'den fazla katılımcı alarak hızla popüler oldu. Kurs Massachusetts Üniversitesi Memorial Tıp Merkezi'nde farkındalık temelli bir okulun yaratılmasına vesile oldu.

Farkındalık nasıl işler?

Şimdiki ana ve bedenimizdeki mevcut duyumlara odaklandığımızda, beynimizi ve bedensel farkındalığımızı eğitmek için çalışmaya başlamış demektir. Bu uygulama ile kafamızdaki diğer zihinsel süreçler üzerinde daha fazla düzenlemeye sahip olabilir, daha düşük stres seviyeleri sergileyebilir ve daha rahat hissedebiliriz.

Farkındalık, meditasyonların yanı sıra yoga ve tai chi gibi uygulamalara da entegre edilir. Farkındalık yürüyüşte, trafikte, yemek yerken vb. yaşamımızın neredeyse her alanına yayılabilir. Fakat uygulamanın en popüler yolu nefes, vücut tarama, şefkat ve gözlem gibi meditasyonlardır. Peki, hangi meditasyon uygulaması bizim için doğru olduğunu nasıl bilebiliriz. Bu meye odaklanmak istediğimize bağlı bir durum. Mesela fiziksel bedenimizle rahatımızı ve farkındalığımızı artırmak istiyorsak, beden tarama meditasyonu çok etkili olabilir. Başkalarıyla ilişkilerimizi geliştirmeye odaklanmak istiyorsak, sevgi dolu bir şefkat meditasyonu seçebiliriz. Hangi meditasyon pratiğiyle meşgul olursak olalım odak aynıdır; yargılamadan şimdiki ana uyum sağlamak.

Farkındalık uygulamalarının faydaları

Farkındalık uygulamalarının fizikselden duygusal ve psikolojik anlamda ve her yaş için uygun çok çeşitlidir faydaları vardır. Farkındalık çalışması uygulayan çocuklar ve gençler, odaklanma alanında gelişip akademik başarıyı artırabilir ve duygularını daha etkili bir şekilde yönetebilirler. Yine farkındalık çalışmaları, kronik ağrı veya stresle uğraşıyorsak bir farkındalık uygulaması bazı semptomlarımızı hafifletebilir. Klinik araştırmalar farkındalık meditasyonlarının kaygı, stres, depresyon, uykusuzluk ve yüksek tansiyonla mücadeleye yardımcı olabileceğini kanıtlıyor. Ayrıca araştırmalar, yoga ve farkındalık uygulamalarının çocukların duygularını yönetmelerine yardımcı olduğunu da gösteriyor.

Nasıl uygulayabiliriz?

Meditasyon uygulamaları, evde veya hareket halindeyken farkındalık yolculuğuna başlamanın harika bir yoludur. Farkındalık çalışması yapmak için bir rehbere, uygulamaya veya özel bir şeye ihtiyacımız da yok. Aşağıdaki yöntemlerle pratiğimizi geliştirebiliriz:

Rahat bir yere uzanmak ya da yürüyüşe çıkmak.

Duyularımıza dokunarak çevreye uyum sağlamak; koklamak, izlemek, dinlemek, dokunmak…

Nefesimize ve vücudumuzdaki hislere odaklanmak.

Aklımıza gelen tüm düşünceleri yargılamadan, onları bırakmak ve şimdiki andaki deneyimimize yeniden odaklanmak.

Ve rahat bir şekilde mümkün olduğu sürece öyle kalmak.


SİTEDE ARA

Go to top