Bir kitabı sayfalarca okuduktan sonra bir noktada hiç bir şey anlamadığını fark edip en baştan başladığın ya da film izlerken aslında filmi izleyenin sen olmadığını anlayıp geriye sardığın oldu mu hiç?

Eksik ya da yanlış gönderdiğin bir e-postayı telaşla geri çekmek, üzerinde çalıştığın bir dosyayı aslında kaydetmeden kapatıp aynı işi baştan yapmak zorunda kaldın mı?

Sohbet ederken arkadaşın, anlattığı konu hakkında sana fikrini sorduğunda, sorusunu tekrarlamasını rica ettiğin ya da ağzından hızla çıkan, istenmeyen bir sözü telafi etmek istediğin oldu mu hiç?

Peki ya bu örneklerdeki gibi, farkında olmadan gerçekleştirip de yinelediğimiz eylemlerimizin telafisiyle ne kadar vakit kaybediyoruz sence?

Seni bilmem ama ben çok vakit kaybediyorum.  Saydıklarım sadece kendi hayatımdan, ilk anda, aklıma gelen örnekler ve evet listem kabarık ama güzel haber; bu, her geçen gün azalan bir liste...

-Nasıl azalır ki bu liste?

>Cevabı çok net; meditasyonla gelen farkındalık ile.

Duyuyorum; “Benim meditasyona ayıracak vaktim yok, her gün ona vakit ayıracağıma listemdeki başka işlerimi hallederim.” diyor zihnin. Senin meditasyon için vakit ayırmaya ihtiyacın yok aslında, çünkü meditasyon, kendi zamanını kendi yaratıyor.

Peki nasıl?

Meditasyon, enerjini yükseltecek ve daha az uykuya ihtiyaç duyacaksın. Duygularını saflaştıracak ve düşüncelere, fantazilere daha az dalacaksın. Meditasyonla duygusal iniş çıkışların azalacak ve seni öfkeli, kızgın, intikamcı, hırslı, kıskanç, depresif, melankolik olmaya yönlendiren içsel diyaloglara daha az zaman ayıracaksın. Öğrenilmiş duygular ve mantık yürütmelerle buğulanan zihnin berraklaşacak ve işteki, evdeki görevlerin kolaylaşacak; karar alma süreçlerin hızlanacak.

Sen günde sadece 5 dakika bile olsa hiç bir şey yapma ve sadece meditasyon için otur. Bırak düşünceler gelsin ve gitsin. Onları meditasyonda çözmek için uğraşma, sadece izle. Bir gün, hiçbir düşüncenin olmadığı bir an gelecek ve o zaman meditasyon, senin için zaman kaybı olan ve disipline etmek istediğin bir şey olmaktan çıkıp sana zaman kazandırır hale gelecek.

Zamanla içsel diyaloglara sebep olanın aradan çekildiğini göreceksin. Ustam Gurudwara'nın (Nazmi Gür) dediği gibi; “Meditasyon seni sana geri verecek"

Şu anda, her ne sıkıntı yaşıyorsan, bunun sebebi ‘kendine olan özlem’ olabilir mi? Sence de eve dönmenin zamanı gelmedi mi?

 

 Kaynak : https://ahymsin.org/meditation-makes-time-for-itself-2/

 

  

 

SİTEDE ARA

Go to top