İçinizdeki ilahi güç oldukça aktif, ama siz uykudasınız. Ve bu gerçeğin farkında değilsiniz. Meditasyon, bu gücün farkında olmanızı sağlar. Sonrasında yaşamın amacını anlamanız ve bir seçim yapmanız gerekir.

Manastırımıza yeni biri geldiğinde, öğretilere dayanıp dayanamayacağını keşfetmesi için ona aylık bir süre veririz. Nehirde buzullar vardır ve öğretmen, öğrenciye nehirde yüzmesini söyler. Öğrenci “Efendim, hava çok soğuk!” der. Bunun üzerine “Önemli değil.” diye yanıtlar öğretmen. Eğer öğrenci kararlıysa, buzlu suya atlar. Öğretmeni zararlı değil dediği için, zararlı değildir. Sudan dışarı çıkar çıkmaz, onu hemen bir battaniyeyle sararlar. Bu çok sağlıklıdır, ancak öğrenci donup kalır. Ve manastıra geri dönmek istemediğini düşünüyordur. Bazı zamanlarda ise öğretmen, bir çarşafı buzlu bir suya batırır ve öğrencinin etrafına sarar. Bu bir testtir. 10 dakika içinde çarşaf kuru olmalıdır. Bu basit bir bilgi olan, içeriden ısının üretilmesidir. Bunu nefes tutma ile birlikte bhastrika nefesini (körüklü nefes) uyguladığınızda görebilirsiniz. Bazı öğrenciler, ashramdan bir süreliğine çıkmak isterler, ancak öğretmen bilir ki aslında sonsuza kadar ashramdan ayrılmak istiyordur.

Bir gecede devasa sonuçlar beklemeden, sistematik olarak meditasyon yapmalısınız. Çoğu öğrenci bu konuda sabırsızdır. Meditasyon için ilk şart sabırdır; bir üniversite diploması ya da swamilik değil. Bir nehrin kıyısında oturup, okyanusa doğru giden dalgalara bakmak gibidir. Siz yaşamın akışının kıyısında oturuyorsunuz, sadece izleyici olarak orada duruyorsunuz ve kendinizi o akışla özdeşleştirmiyorsunuz. İçinizde oluşan süreçleri izlemeyi öğrenin. Eğer bir düşünce, duygu ya da arzu gelirse; basitçe onu gözlemlemeyi öğrenmelisiniz. Patanjali “Zihniniz üzerinde kontrol sahibi olduğunuz zaman özünüzle köklenmiş hale gelirsiniz.” diyor (Yoga Sutra 1:2-1:3). Gerçek özünüz, bu gözlemleyendir. Ancak kendinizi sürekli bu dünyanın değişen, ölen, çürüyüp giden nesneleri ile özdeşleştirirseniz, sürekli acı çekersiniz.

Gerçek doğanızı nasıl bilebilirsiniz? Dikkatinizi içinize yönelterek ve farklı seviyelerdeki farkındalığın aktığı o çeşmeye yavaş yavaş akarak. Meditasyon, sizin günlük yaşamınızı felç etmez ya da sizi pasif biri yapmaz. Tam tersine, duygusal bir olgunluğa erişmenize yardımcı olur. Karmaşık bir varlıksınız, ama yine de kendinizin çok küçük bir parçasını bilebiliyorsunuz. Meditasyon, varlığınızın ve zihninizin bütünün farkında olmanızı sağlar. Meditasyon yaparken güçlü bir arzunuz, dileğiniz varsa ne olur biliyor musunuz? O arzu çok etkili hale gelir. Bu nedenle meditasyon yaparken hiçbir şeyi arzulamamanız söylenir, çünkü büyük ihtimalle gerçek oluverir. 

Ustam bana hep şunu derdi; “Meditasyon seni asla yalnızlaştırmaz, seni bir bütün yapar. Her zaman seninle olan ve sürekli sohbet ettiğin bir arkadaşın olduğu için asla yalnız olmazsın. Hiçbir zaman bencil olmayan ve hep veren en iyi arkadaşın... Gerçekleşmemiş arzuların, pek çok hayal kırıklıkların vardır. Herkesin arzularını yerine getiren kişiyle karşılaştığında, bunların hepsi silinip gidecek. Zaten ‘sana’ sahipsem, başka neye ihtiyacım olabilir ki?”

 

Yazan       : Swami Rama
Çeviren    : Şükran Karaduman
Kaynakça : https://www.gurudwaraashram.com/hakkimizda/spiritual-rehberlerimiz/swami-rama-dan/248-meditasyon-sizi-butunun-i-cinde-bir-yapar

 

 

SİTEDE ARA

Go to top