Tıbbi literatürde nefes ile ilgili bir sürü akademik yazı bulabilirsiniz, eğer hekim ya da benzer bir meslek grubundan değilseniz, bu yazıları okuduğunuzda kendinizi uzaylı gibi hissedersiniz, kullanılan tıbbi dil size yabancıdır, anlamaktan çok kafanız karışır.

Bu yazıda nefesi daha çok hayatın kaynağı olarak ele alıp basit bir şekilde, yogada nefes nedir* ne değildir* neye yarar bunları yazmaya çalışacağım. Yoga ile ilgili yazıların bir çoğunda beden, ruhu ve zihni içinde barındıran bir kap olarak betimlenir. Aslına bakarsanız bu benzetme oldukça anlamlıdır, ruh ve zihin bedeni doldurduğunda o beden bir varlık olur.

Yoga en basit anlamıyla bağ kurmaktır, beden, ruh ve zihin arasında öncelikle kendi içinde bağ kurmak, işte bu bağı nefesle kurarız, nefesle bir bütünü oluştururuz. Yogada nefes tüm hayatın kaynağıdır, gün içinde farkında olmadan yarım yamalak aldığımız soluk, nefes değildir. Gerçek nefes anne karnından çıktığı anda bir bebeğin ağlayarak ya da ses sanatçılarının, spikerlerin aldığı diyafram nefesidir.

Biz bebeklikten çıktığımızda böyle nefes almayı unuturuz. Doğal olarak soluk almayı, nefes olarak adlandırırız. Üstelik okullarda da nefesi akciğerlerimizden alıp, verdiğimizi öğretirler ve biz doğru nefes aldığımızı düşünürüz. Tüm diğer fiziksel aktiviteleriden farklı olarak yoga nefestir, nefes ise yoga. Temel kural burundan nefes alıp, burundan vermek, aldığımız havayla önce karnımızı, sonra akciğerlerimizi şişirmek, tüm vücudu oksijene doygunlaştırmaktır.

Yoga duruşlarında (asanalar) harekete geçerken, duruşlar kadar nefese de odaklanırız. Bu odaklanma hali yoga yaparken kendi içinize dönmenizi ve bedeninizin sesine kulak vermenizi sağlar, çünkü nefes en zor duruşlarda bile hareketi rahatça yapabilmenin anahtarıdır. Mutlaka şunu da belirtmeliyim, yoga derslerine başladığınız ilk zamanlar nefes ve hareketler arasındaki uyumu hemen sağlayamayabilirsiniz. Bu uyumu yakalayamama hali her yoga öğrencisinin başına gelir, çoğunlukla hareketleri yaparken nefes almayı bile unutursunuz, zorlandığınız anda aklınıza gelir nefes almadığın ve hemen nefese dönersin.

Bu yüzden yoga çalışmalarının hayatınıza kattığı artıların en büyüğüdür doğru nefes almak. Yoga nefesinin ve pranayamaların (nefes çalışmalarının) önce fiziksel olarak bedeninizi ve sonra ruhunuzu iyileştirdiği (özellikle post travmatik stres bozuklukları ve depresyonu) bilimsel olarak kabul edilmiş bir gerçektir. Doğru nefesle aldığımız oksijen, hayatın kaynağıdır. Bu kaynak bizi, bedensel ve zihinsel olarak sağlıklı tutar. Aldığınız nefesle rahatlar, verdiğiniz nefesle tüm sıkıntılarınızdan kurtulursunuz. Deneyin göreceksiniz.

Bol nefesle kalın, namaste.

 

SİTEDE ARA

Go to top