Dünyanın en çok tanınan yoga türlerinden biri olan Jivamukti Yoga’nın temel eseri olan “Jivamukti Yoga” kitabı, ülkemizdeki okurlarla buluşuyor.

Yeni İnsan Yayınevi tarafından yayımlanan kitap, Türkçe mevcut yoga kaynaklarına önemli bir katkı sunuyor. Yoga felsefesinin derinliklerine inerken modern hayattan güncel örnekler vermesi ve çok sayıda açıklayıcı fotoğraf içermesi sayesinde kolay okunur bir kitap olmayı başarıyor.

Sharon Gannon ve David Life’ın 1984’te New York’ta açtıkları ufak bir stüdyoyla temelleri atılan Jivamukti Yoga yöntemi bugün dünyada en tanınmış ve yaygın uygulanan yoga türleri arasında yer alıyor.  Bu türün ünlü öğrencileri arasında Sting, Madonna, Uma Thurman, Donna Karan gibi ünlüler de var.

Jivamukti yoganın en bilinen özelliği dinamik ve canlandırıcı bir asana pratiği.  Öte yandan meditasyon, mantralar ve canlandırıcı müzikler ve nefes pratikleri de Jivamukti yoganın ayrılmaz bir parçası.


Sanskrit dilinden türetilen bir kelime olan “Jivamukti”, ruh anlamına gelen “jiva” ve özgürleşme, azad olma anlamına gelen “mukti” kelimelerinin birleşmesinden oluşmuştur. Jivamukti yoga pratiğinde nihai amaç yoga haline ulaşmak, Gerçek Öz’ü idrak etmektir.

Jivamukti Yoga’nın beş temel direğinin ilki, yoga felsefesidir ve öğretisi kadim yoga eserlerine dayanır. Kendini adayarak çalışmak (bhakti), dünyaya ve etrafındaki diğer canlılara elinden gelen en az zararı vermek (ahimsa), duymayı ve konuşmayı arındırıcı şekilde canlandırıcı müzik kullanmak ve son olarak da meditasyon, bu temellerini oluşturur. Bunların hepsi ayrı ayrı derslerde kullanılmak yerine tek bir ders içinde yer alır, birbirinden ayrılmaz bir bütün oluşturur.

Yoga kitaplarını okumak genelde terminolojiye hakim olmayı, gizli ve simgesel anlamları anlamayı gerektirir, bu nedenle de kadim yoga eserlerini yoga felsefesine hakim ehil birinin yorumları ve yönlendirmeleriyle okumak gerekir. Bu kitap ise yoga felsefesini günlük dille anlatması, terimleri sırayla ve günlük hayattan örnekler vererek tanıştırması, bolca fotoğraf ve hikaye içermesi sayesinde okuyucuyu içine çeken, kolay okunan bir tarz sunuyor. 800-saat sertifikalı Jivamukti Yoga eğitmeni Yeliz Utku Konca’nın çevirisiyle basılan kitap, hem başlangıç hem de ileri seviye yoga uygulayıcıları için pratiklerini geliştirecekleri bir rehber olma özelliğini taşıyor.

Aşağıda size Yoga dünyasının rock yıldızları olarak nitelendirilen David Life ve Sharon Gannon, veganlık, aydınlanma ve şöhret konularını tartışmak üzere bir araya gelerek yaptıkları söyleşiyi aktarıyoruz.

Jivamukti Yoga'nın iki kurucusu David Life ve Sharon Gannon, 1989'daki ilk çalışmalarından bu yana çok sayıda öğrenciye eğitim vermiş, çok sayıda kitap ve DVD yayınlamış ve dünya çapında çok sayıda merkez açmışlardır. Maneviyatı veganlıkla harmanlamak ve yoga felsefesini günlük yaşamınızda hayata geçirmek yoga öğretilerinin temelini oluşturmaktadır.

Jivamukti'nin ardındaki felsefe nedir?

Sharon: Jivamukti kelimesi Sanskritçe bir kelime olan jivanmukti'den gelmektedir. Ve özgürce yaşamak anlamına gelir. Jiva "bireysel ruh", mukti ise "kurtuluş" anlamına gelir. Yani bu sözcük bireysel ruhun özgürleşmesi anlamına gelir. Ve bireysel bir ruh özgürleştiğinde, bu bireysellikten kurtulur ve kendini var olan her şeyle bir olarak, daha büyük bir varlık olarak bilir. Dolayısıyla, öğrettiğimiz yöntemin arkasındaki felsefe, yoganın tek amacı olan aydınlanmayı öğretmektir.

David: ... ki bu özgün bir fikir değildir. Özgün ama bizim özgün fikrimiz değil [gülüyor]. Yoga pratiğinin asıl amacı budur. Yani sağlık, memnuniyet, var olmanın kolaylığı gibi diğer tüm fikirler; hepsi yan etkilerdir. Ama birincil amaç her zaman özgürleşme olmuştur.

Aydınlanma anlayışınız nedir?

Sharon: Tek tek bireyler olmadığınızı, ölmeyeceğinizi, ebedî olduğunuzu, ölümsüz olduğunuzu, gerçek doğanızın mutluluk, neşe ve sevinç olduğunu bilmek. Ve bu farkındalık, bağlantısallığı, tüm yaşamla nasıl bağlantılı olduğunuzu ve ondan ayrı olmadığınızı fark ettiğinizde gelir. Önce dünyayı size doğru geliyormuş gibi görebilirsiniz ama yoga sayesinde dünyayı sizin yarattığınızı, onun sizden geldiğini fark edersiniz. Bu idrak, karmanın ve karmanın ya da eylemin sizin gerçekliğinizi, kendinize ve başkalarına ilişkin algınızı nasıl etkilediğinin derinlemesine anlaşılmasıyla gelir.

Günümüzde pek çok insan yogayı aydınlanmaya giden bir yol olarak görmüyor. Genellikle "iyi bir egzersiz" olarak görüyorlar. Sizin bu konudaki düşünceleriniz nelerdir? Bu sizin öğretilerinizi nasıl etkiliyor?

David: Henüz bilmiyorlar. Çünkü henüz sınıfımıza gelmediler [gülüyor].

Sharon: Bilmiyormuş gibi davranıyorlar. İçten içe herkesin bildiğine, herkesin iyi bir insan olduğuna ve sizin onları aydınlatmanıza ihtiyaçları olmadığına inanmalısınız. Et yedikleri ya da başlarının üzerinde durmadıkları için diğer insanları aptal ve cahil olarak görüyorsanız, bu sizin sorununuzdur. Ve bu sizi mutlu bir yere götürmez ya da daha iyi bir dünyaya katkıda bulunmanıza yardımcı olmaz. Bunu değiştirdiğinizde ve bunun yerine başkalarını size nazik olma, iyi bir mesaj yayma ve yardım etme fırsatı veren kişiler olarak görmeye başladığınızda, bu sizin için bir başlangıç olacaktır. Yani diğer insanların yaptıkları... ellerinden gelenin en iyisini yapıyorlar ve siz de buna inanmalı ve onlara karşı bu kadar eleştirel ve yargılayıcı olmamalısınız. Başkalarını yargılamaya ve onları olumsuz bir şekilde eleştirmeye başladığınızda, işte o zaman mutluluğunuz... mutluluğun hiçbir türünü elde edemezsiniz ve bu mutluluk olmadan da huzurunuz olmaz.

Veganlığın da öğretilerinizde büyük bir rol oynadığına inanıyorum.

Sharon: Hem et yiyip hem de nazik olamazsınız [gülüyor].

David: Birini nazikçe öldürüp yiyemezsiniz. Nazik olun dediğimizde şunu kastediyoruz: herkese karşı nazik olun, çünkü başkaları yok. Bu sizin hayal gücünüzün bir ürünü. Kültür size bunu öğretmiş ama bu doğru değil.
Sharon: Bu aydınlanmaya elverişli değil.

David: Jivanmukti, yani bedendeyken özgürleşme fikri, bir kültürün, bir topluluğun içindeyken özgürleşme anlamına gelir. Bu, bir yoginin tek başına dağlarda bir mağaraya gidip kendini kültürden, ailesinden uzaklaştırması ve keşiş olması anlamına gelmez. Bu bir yogi olabilir ama olmak zorunda değildir, dünyadaki yaşamın aydınlanma için bir fırsat olduğunu bilerek, dünyadaki yaşama derinden dahil olan ve kendini adayan bir yogi olabilir. Ancak, özellikle yogaya yeni başlayan kişilerde, yoganın farklı bir şey, hayatlarından ayrı bir şey olduğuna dair bir eğilim vardır. Yoga yapmaya başladıklarında yeni bir erkek arkadaşa, yeni bir işe, yaşayacak yeni bir yere ve benzeri şeylere ihtiyaç duyuyorlar. Biz de diyoruz ki, hayır. Yoga, işinizin derinliklerine inmeniz, onu kendiniz dönüştürmenin ve anlamlı bir yer haline getirmenin bir yolunu bulmanız anlamına gelir. Kültürünüze daha derinden bakıyorsunuz, sadece yüzeysel olarak değil, sadece üstünü çizerek değil, derinlere dalıp kendi kültürünüzdeki bilgelik geleneklerini buluyorsunuz, kendi kültürünüzdeki şamanları buluyorsunuz, öğretmen olarak onlara yöneliyorsunuz ve sonra bu öğretileri alıp nasıl uygulayacağınızı öğreniyorsunuz. Bugün karşımıza çıkan sorular genellikle etik ikilemlerdir. Genel olarak, dünyada etik ikilemler, çatışmaların çözümü, sadece iki kelimenin yardımcı olabileceği pek çok şey var: nazik olmak. Kavga peşinde koşmayın, toprak ya da geçmiş savaşlara dayalı yapay sınırlara tutunmaya çalışmayın. Daha derine inmek gerekirse... insanlar neden sınırlar yaratır? Ben neden sınırlar yarattım? Ve neden onları koruyorum? Neden duvarlar inşa ediyorum ve o duvarlara silahlar yerleştiriyorum? Neden bunu yapmak zorundayım? Tüm insanların temelde kötü olduğu gerçekten doğru mu? Eğer buna inanırsak, yansıttığımız ve içinde yaşadığımız dünya da bu olur. Ama biz buna inanmıyoruz. Farklı bir dünya yansıtıyoruz ve bu düşünce yüzünden farklı bir dünyada yaşıyoruz.

Sharon: Eğer nazik bir dünya görmek istiyorsak, (David ve ben) nazik olmamız gerektiğini biliyoruz. Değişim bizimle başlamalı. İşte bu yüzden hayvanları yemiyoruz, sütlerini içmiyoruz ya da herhangi bir nedenle hapsedilmelerine veya sömürülmelerine neden olmuyoruz. Yapabileceğimiz her şeyi yapmak istiyoruz, en küçük şey bile olsa, örneğin kahvede süt yerine soya sütü tercih etmek gibi, o zaman görmek istediğimiz bu dünyaya, insanların diğer varlıkları sömürülebilir olarak görmediği bu dünyaya katkıda bulunma yolumuz budur. Ama dünyalılar olarak herkesle iyi geçinmeye çalışıyoruz.

Karşılaştığınız bazı zorluklar nelerdir? Bu bakış açısını her zaman nasıl koruyorsunuz?

Sharon: Bu inancı sürdürmek çok kolay çünkü yürekten geliyor. Zorlukları ise yeterince uyumamak, insanlardan gelen tüm telefonlara ve e-postalara cevap vermek için günde yeterince saatinizin olmaması, insanlar sizden bir şey yapmanızı istediğinde orada olabilmek ve tüm bunları iyi bir şekilde yapabilmek için kendinizi ortaya koyabilmek.

David: Uçakla uçmak, gümrükten ve göçmen bürosundan geçmek, işte bunlar zor anlardır.

Sharon: Vejetaryen beslenmek o kadar zor değil.

Kuşkucuları nasıl ikna edersiniz?
Sharon: 
Etmiyoruz.

David: Uğraşmıyoruz bile.

Sharon: İnsanlar saygı görmelidir. Bu ilk kural. Ve onlarla karşılıklı duyguların paylaşıldığı bir ilişkiye girmek için elinizden gelenin en iyisini yapmaya çalışın; burada değerli ve kutsal bir varlık olduğunu anlayın. Bu saygı ortaya çıktığında, sevgi, şefkat ve nezaket de ortaya çıkar. Başkalarını kendi bakış açınıza ikna etmek ya da yoga yapmaları gerektiğine ikna etmek ya da yaptıklarının yanlış olduğuna ikna etmek, onları yargılamak sizin işiniz değil. Bu benim işim değil.

Bu gezegendeki göreviniz nedir sizce?

Sharon: Nazik olmak, nazik olmak için elimden geleni yapmak.

İnsanlara ulaşmanın ve bu mesajı duyurmanın da misyonunuzun bir parçası olduğunu söyleyebilir misiniz?

Sharon: İnsanlar bize soru sorduğunda, cevap vermenin bizim görevimiz olduğunu düşünüyorum. İnsanlar geldiğinde ve "Yoga ile ilgileniyorum. Mutlu olmak istiyorum ve sizin de bazı bilgileriniz var gibi görünüyor. Bunu paylaşabilir misiniz?" O zaman paylaşacağız. Sevgili öğretmenlerimizin bize verdiği her şeyi paylaşacağız. Ve bu gerçekten yapabileceğimizin en iyisi. Yoga öğretmek için tek yeterliliğin aydınlanmış olmak olduğunu söylerler. Eğer aydınlanmadıysanız, ikinci en iyi yol, sadece kutsal öğretmenlerinizin size kutsal yazılar ve bilge olarak verdiklerini aktarmaktır. Tüm yapmaya çalıştığımız budur.

Yoga veya öğretilerinizle ilgili en ilginç deneyiminiz neydi?

David: Aslında biliyor musunuz... gerçek şu ki, öğretmenimizle geçirdiğimiz en keyifli anlar, öğretmenimizin bana bir fincan kahve ya da yemek yapıp ikram ettiği çok basit anlardı. Tantana yok, havada uçuşan bedenler yok, sadece... "Senin için ekmek yaptım, senin için, çünkü seni seviyorum, çünkü sen benim çocuğumsun." Bunun gibi küçük anlar, üzerinde düşündüğüm en ilginç anlardır. Olağanüstü mutluluk anları olmadı diyemem.

Sharon: Benim için en şaşırtıcı şey, başka insanların da bu işlerle ilgileniyor olması. Yogaya içtenlikle ilgi duyan pek çok kişi var. Bu harika bir şey!

David: Bu bir gizem [gülüyor].
Sharon: Cesaret verici. Bana iyimserlik ve devam etmem için güç veriyor.

New York'taki merkezinizdeyken insanların size rock yıldızı gibi davrandığını duydum.

David: New York'ta rock yıldızlarına bile rock yıldızı gibi davranılmaz. " Ah, sadece onlar!" Burası New York [gülüyor].

Sharon: Kendimizi çok ayrıcalıklı hissediyoruz. Elimize geçen fırsatları heba etmek istemiyoruz. Birçok basın fırsatı yakalıyoruz. Hayvanlar için, vejetaryen beslenme için, Sanskritçe'nin, yoga yazıtlarının, yoga meditasyonunun faydaları için konuşma şansı. Bu büyük bir ayrıcalık.

Yoganın iyileştirici nitelikleri üzerinde durduğunuz bir konu mu?

David: Rahat-sızlık nedir? Rahatlık eksikliğidir. Nedensel bir düzeyde, pek çok insanın acı çektiğini ve bunun yaşamlarında rahat olmamalarının bir etkisi olduğunu görüyoruz. Kendilerini yabancı bir ülkede, tek başlarına bir yabancı gibi hissederler.

Sharon: Bhagavad Gita bize yaşamınızı yalnızca Tanrı'ya verdiğinizde her şeyin halledileceğini söyler. Ve bu gerçekten de doğrudur. Ama her gün kendinizi yeniden adamanız gerekir. Meditasyon uygulaması budur, mantra budur. Ve o zaman işinizi yapma becerisi ile aşılanırsınız çünkü artık sizden gelmiyordur. Artık kendiniz için çalışmıyorsunuz. Tanrı için çalışıyorsunuz. Eğer Tanrı sağlıklı olmanızı istiyorsa, eğer Tanrı belli bir şekilde görünmenizi istiyorsa... belli bir çekiciliğe sahip olmanızı istiyorsa, Tanrı bunu yapacaktır. Bu konuda endişelenmenize gerek yok. Ve biz bunun doğru olduğunu gördük. Gerçek bu. Her sabah meditasyon yapmadan, mantra söylemeden, bilinçli olarak "Tanrım beni kendi iraden için bir vesile kıl" demeden odadan çıkmıyorum. Bu benim için bir sır. Ama şunu biliyorum ki Tanrı istediği sürece devam edeceğim. Sağlığım yerinde olduğu ve insanlar gelmeye devam ettiği sürece elimden gelenin en iyisini yapacağım.

 

Go to top