(1929 - 2004)

Size, Kundalini Yogayı Batıya taşıyan Ustam, spritüel öğretmenim Yogi Bhajan’dan söz etmek istiyorum. Maalesef kendisiyle tanışma şansına sahip olamadım. Ama ne zaman ihtiyacım olsa, ne zaman bir şifa çalışması yapsam ve ne zaman öğretmenlik yapsam benimle olduğunu biliyorum.

Bu onun hakkındaki ilk yazım. Bu yüzden ağırlıklı olarak onun kim olduğuna dair özgeçmişi ile ilgili bilgiler vermek istiyorum. Daha sonra dilim döndüğünce hayat görüşü, felsefesi ve bizlere aktardığı bilgiler konusunda da yazılar paylaşmak isterim.

Birçok alanda geniş bilgisi olan, şefkatli ve derin bir anlayışa sahip bir insanmış. İlk kez halka açık Kundalini Yogayı 1968 yılında Amerika’nın batısına ulaştığında yapmış. “Ben buraya öğrenci bulmaya değil, öğretmen yetiştirmeye geldim” sözü her yerde geçer. Hatta eğitmenlik eğitimimiz sırasında öğretmenim Gurmukh Kaur Khalsa bize bir anısını anlatmıştı; Yogi Bhajan gelip onlara 3 gün Kundalini Yogayı öğretmiş ve demiş ki hadi şimdi gidin öğretin. Ama biz nasıl öğretiriz hiçbir şey bilmiyoruz ki demişler. Yogi Bhajan’da diğerlerinden daha çok biliyorsunuz şu anda”. Ve gerçekten gidip öğretmeye başlamışlar ama eğitimleri tabi ki ömür boyu sürmüş ve hala öğreniyorlar.

Harbhajan Singh Puri 26 Ağustos 1929 tarihinde bir doktorun oğlu olarak, şimdi Pakistan olan Hindistan’ın bir bölümünde doğmuş. 8 yaşındayken aydınlanmış bir öğretmen olan Sant Hazara Singh ile çalışmaya başlamış. Öğretmeni onu 16,5 yaşındayken Kundalini Yoga Masterı ilan etmiş. 1947 yılındaki kargaşa ve bölünmeler sırasında köyündeki 7000 kişiye önderlik edip 325 mil yürüyerek ailecek Yeni Delhi’ye gelmişler. Eğitimine Punjab Üniversitesinde çok başarılı bir şekilde devam etmiş.

Ekonomi bölümünden dereceyle mezun olup devlette üst düzey mevkilerde görevlendirilmiş.1952 yılında evlenmiş 2 oğlu, bir kızı olmuş.

1968 Eylül’ünde Toronto Üniversitesinde Yoga öğretmek üzere Kanada’ya yerleşmiş ve 2 ay sonra Los Angeles’e gitmiş. Bu kısımlar net olarak bilinmiyor. Bir grup hippi ile karşılaştığı, arayış içindeki bu genç hippilere Kundalini yoga yaptırdığı biliniyor.

Yüzyılların gizli geleneği olan Kundalini Yogayı halka öğretmeye başlamış. Kundalini yoga pratiğine ek olarak yoga felsefesi, meditasyon, bilim olarak yoga gibi konuları da öğretmiş. Kundalini Yoga hızla birçok merkeze ve üniversitelere yayılmış.

Temmuz 1969 yılında Kaliforniya’da kar amacı gütmeyen 3HO (Happy Healty Holy) “Mutlu, Sağlıklı, Kutsal” organizasyonunu kurmuş. Şu anda bu organizasyonun 35 ülkede 300 şubesi var. 3HO; 1994 yılında Birleşmiş Milletlerin Sivil Toplum Kuruluşu listesine üye olarak girmiş.

Öğrencilerine her zaman şiir yazmaları, müzik, heykel ve resim yapmaları konusunda ilham verip, teşvik etmiş. 30’un üzerinde kitap yazmış.

1971 yılında Mahan Tantrik (yaşayan tek Beyaz Tantra Masterı) olmuş. Birçok şehirde workshoplar düzenlenmiş. 1987 yılında bu workshoplar kaydedilmiş. Bunlara Renew to be New Courses “Yeni olmak için Yenilenme Kursları” adını vermişler.

1973 yılında, “Uyuşturucusuz – ilaçsız yaşam ve uyuşturucu rehabilitasyon programları”nın çok başarılı olduğu 3HO SuperHealth, “Süper Sağlık” organizasyonunu kurmuş. Bu, Doğu’nun yogik bilgeliği ile Batı’nın modern teknolojisinin birleşiminin başarısı olmuş. SuperHealth “The Joint Commission on Accreditation of Healthcare Organizasyon”dan akreditasyon alıp, en yüksek öneri listesine girmiş. Aynı yıl ABD’deki en başarılı tedavi programlarından biri olarak ilk %10’a girmiş. Hala Kundalini Yoga veKundalini Yoga Terapi; uyuşturucu, drug ve alkol rehabilitasyonunda son derece başarılı bir yöntem olarak kullanılıyor.

Uluslararası Kundalini Yoga Eğitmenleri Birliği (International Kundalini Yoga Teachers Association) ve Kundalini Araştırma Enstitülerini (KRI - Kundalini Research Institute) kurmuş ve o günden sonra bütün dünyada Eğitmenin Eğitimi kurslarını bu kurumlar açmaya başlamış.

Bizler, bu yüzden eğer Kundalini Yoga dersine giriyorsanız eğitmeninizin Kundalini Araştırma Enstitüsü – KRI mezunu olduğundan emin olun diyoruz. Çünkü bu eğitimin bütün dünyada bir standardı var ve bu kurum ile eğitimin/eğitmenin kalitesi, aldığı eğitimin doğruluğu denetleniyor. Bütün eğitim malzemeleri (kitaplar – uygulama teknikleri – kadim bilgiler - videolar) enstitü tarafından tedarik ediliyor. Eğitimi veren kişiler enstitü tarafından uzun bir eğitimden geçtikten sonra ancak bu yetkiyi alabiliyorlar. Yani her şeyin bir kuralı-kalitesi ve kalitenin devamlılığını sağlayacak kurumları var. Dolayısıyla Kundalini Yoga eğitmeninizin KRI onaylı olduğundan emin olun!

Yogi Bhajan, dünya barışının ve inanç özgürlüğünün savunucularından olduğu için 1995 yılında Peace Abbey Sherborn Massachusetts’ten “Courage of Conscience Award” – İnancı /Vicdanı Destekleme Ödülü almış.

Aynı zamanda girişimciliği de çok iyi bilirmiş. Öğrencilerini her zaman kendi işlerini kurmaları yönünde desteklemiş. İlk desteklediği kuruluş “Yogi Tea” markası, hatta onların en meşhur çay tarifi de Yogi Bhajan’a aittir. Yogi Tea bugün Avrupa ve ABD’nin sağlıklı yiyecek sektöründeki lider firmalardan biridir.

Dünya çapında 14 firmanın en güvenilen Yönetim Danışmanı olmuş.

Yogi Bhajan PhD diplomasını “Communication: Liberation or Condemnation” - “İletişim: Özgürlük veya Kınama/Suçlama” tezi ile almış.

Mottosu: Eğer her şeydeki tanrıyı göremezsen, tanrıyı hiçbir yerde göremezsin. “"If you can't see God in all, you can't see God at all."

Mesele hayat değil, asıl mesele hayatına nasıl bir cesaret getirdiğindir, demiş. Sanırım ben de profesyonel hayatı bırakıp tamamen Kundalini Yoga öğretmeye başladığımda hayatıma kocaman bir cesaret getirmiştim.

Öğrencilerine; Beni sevmeyin, benim öğrettiklerimi sevin. Benden 10 kat daha iyi olun, dermiş. Bu da benim çabam olsun demiştim ilk duyduğumda. Çok şey öğrenip elimden geldiğince çok şey paylaşayım.

Yogi Bhajan; 75 yaşındayken, 6 Ekim 2004 yılında fiziksel bedenini terk etmiş. New Mexico’daki evinde, etrafında ailesi ve arkadaşları ile birlikteymiş. Ölüm nedeni kalp yetmezliğiymiş.

Size Yogi Bhajan’ı özgeçmiş olarak biraz tanıtmak istedim çünkü Kundalini Yogayı onun tarzına göre öğrendim ve öğretiyorum. Bu yüzden onu tanımak ve tanıtmak benim için çok önemli. İlk başta yazdığım gibi bu yazı sadece bir özgeçmiş tanıtımı, daha sonra olabildiğince hayat görüşü, felsefesi ve bizlere aktardığı bilgiler konusunda da yazılar paylaşmak istiyorum.

Yogi Bhajan, bizler için çok yeni ve az bilinen bir yoga üstadı. Hakkında okuyup araştırıp, onun sözlerinden kendi hayatım – öğretmenliğim ve şifa üzerine bilgiler edinmeye çalışıyorum. Bunları sizlerle paylaşmaktan çok mutlu olacağım.

Aşkla ve Işıkla

Hazırlayan : Özlem Ataman

 

Go to top