11 Ekim 1926-22 Ocak 2022

Zen rahibi, öğretmen, yazar, şair, insan hakları  ve barış aktivisti.

11 Ekim 1926 yılında Vietnam’da  Hue kentinde doğdu. 16 yaşında rahip ünvanını aldı.

Nhat Hanh, her zaman kendi bildiğini yaptı. Ebeveynlerinin rızası dışında keşiş adayı oldu, modern konuları öğretmeyi reddeden Budist akademisini terk etti. Saigon Üniversitesi'nde bilim çalıştı, hümanist bir dergide editörlük yaptı ve bir komün kurdu. 1961-1963 yıllarında Kolombiya ve Princeton Üniversitelerinde karşılaştırmalı din dersleri verdikten sonra Vietnam’a dönerek savaş karşıtı aktivistlik yaptı ve savaştan zarar gören topluluklara yardım edebilmek adına hayatını riske attı. Taraf seçmeyi reddederek hem Kuzey hem de Güney Vietnam’ın düşmanı haline geldi. Komünü, Güney Vietnam birlikleri tarafından saldırıya uğradı, bizzat kendisine suikast girişimlerinde bulunuldu.

1967 yılında Martin Luther King tarafından Nobel Barış Ödülü için aday gösterildi.

Budist rahip, sürgün edildikten sonra onlarca yıl Fransa'da yaşadı. Güney Fransa'da Dordogne bölgesinde kurduğu Plum Village Budist Manastırı’nı Avrupa’nın en büyüğü haline getirerek Mississippi’den Tayland’a 8 farklı tapınak daha kurdu.

Plum Village manastırında yaşarken  insanlara ‘farkındalıkla yaşama sanatı’ konusunda rehberlik etti…

Diğer Batı ülkelerine yaptığı ziyaretlerde, Zen Budizmi'nin tanıtımında ve popüler olmasında etkin rol oynadı.

2014'te geçirdiği felcin ardından konuşamaz hale gelen Nhat Hanh verilen tedaviyi reddetti. Ekim 2018'de 40 yıllık sürgünün ardından, ülkesi Vietnam'a 16 yaşında ilk yeminini ettiği tapınağa geri döndü.

Nhat Hanh, basit şeylerde mutluluğu bularak herkesin bodhisattva olabileceği öğretisi ile tanınıyor. “Buda, sevme ve affetme yetisine sahip, aydınlanmış kişidir.” diyor yazdığı 100 kitaptan birinde “Biliyorsunuz ki zaman zaman siz de öylesiniz. Bu yüzden Buda olmanın keyfini çıkarın.”

Vietnamlı zen ustası Thich Nhat Hanh'a göre 'an' ı yaşamak çok önemlidir ve her ne olursa olsun o anda mutlu olmalıdır insan. Gerçek ne ise o olarak yaşamaktır bu, Thich Nhat Hanh akıllılık der buna:

" bulaşıkları yıkarken, ardından içeceğiniz çayı düşünebilir ve böylelikle mümkün olduğu kadar çabuk oturup çayınızı yudumlamak için bulaşıkları ortadan kaldırmaya çalışabilirsiniz. ancak bu bulaşıkları yıkadığınız sırada yaşamaktan aciz olduğunuz anlamına gelir. bulaşıkları yıkarken, bulaşıkları yıkamak hayatınızdaki en önemli şey olmalıdır. nasıl çay içerken, çay içmek hayatınızın en önemli şeyi ise. tuvaleti kullanırken, bırakın bu hayatınızın en önemli şeyi olsun. ağaç budamak meditasyondur. su taşımak da öyle. "

40'tan fazla dile çevrilen 100'den fazla kitap yazan Nhat Hanh'ın, son kitabı Ekim 2021'de yayınlandı.

Nhat Hanh’a göre, Budizm’in bilgeliğinden faydalanabilmek için bir dağın zirvesinde yıllarınızı geçirmenize gerek yok. Bunun yerine, nefesinizin farkındalığına erişin ve bunun aracılığıyla mevcut ana odaklanarak günlük aktivitelerinizi keyif dolu, mucizevi kaliteye ulaştırın. Eğer bilinç sahibiyseniz ya da anın içerisinde bütün benliğinizle var olabiliyorsanız, kaygılar yok olur ve bir tür zamanın ötesi algıyla nezaket ya da merhamet gibi en yüksek erdemleriniz ortaya çıkar.

Nhat Hanh'ın kurduğu Zen öğretim organizasyonu Plum Village, ünlü rahibin, gece yarısı Vietnam'ın Hue kentindeki Tu Hieu Tapınağı'nda "huzur içinde vefat ettiğini" açıkladı.

Yeni yüzyılın başlangıcında Batı’nın Budizm’e ilgisinin canlanmasıyla Nhat Hanh, en etkili ruhani liderlerden biri haline geldi.

Budizm'in Batı dünyasında popüler olmasına önemli katkıda bulunan ünlü Zen ustası Budist rahip Thich Nhat Hanh, 22 Ocak 2022 tarihinde 95 yaşında hayatını kaybetti.

 

Go to top