Yoga kelimesine aşina yada değilsin, başlamayı düşünüyor yada gram düşünmüyorsun, çeşitlilik seni yoruyor yada merak uyandırıyor ama niyeyse soru işaretlerin yüzünden uzak duruyorsun yada dahil oldun ama nereye neden bakacağını bilmiyorsun ve aklının bir köşesinde acabalarla yoga kelimesini döndürüp duruyorsun!

Yoga kendi yolculuğun, dayatılarak uygulanması gereken değil deneyimleyerek kabullenip devam ettirilmesi gereken bir yaşam biçimi.

Evet, çok iddialı görünse de hayatına dahil etmelisin- bu demek değil ki her cümlenin arasına yoga kelimesini sıkıştır- yüzünü o felsefeye döndürmeli ve anlamayı deneyerek samimiyetle uygulamaya çalışmalısın, normalin olmalı, zorlama kuralın değil. :)

Felsefesi hakkında hiç bir fikrin yada seni cezbeden bir yanı yok ise, belki sadece asanalar arkadaşın olmalı ilk etapta.

Amuda kalkman gerekmiyor bir anda- önceliğin bu olmasın- ve asanalarda mükemmel olunca Nirvana'ya ulaşmıyorsun. Abartılmadığı sürece, kendi sınırlarını keşfedip aşmanın hazzı ile tanışıyor olman o kadar da sevimsiz olmayabilir. :)

Evet bu bir bilim ve disiplin. Armut piş, ağzıma düş şeklinde ilerlemiyor. Çaba, emek, özen gösterdikçe yanıt alıyorsun. Yalnız, sonuç odaklı hareket ediyor ve hırsa odaklanıyorsan, ne kadar bu felsefeye yakınsın, uzaksın o kısmı tartışmaya açık!

Bir çok eğitmen ve eğitim ile karşılaşacaksın belki. Şunu bil ki çok para harcamış ve çok eğitim almış olmak kimseyi bilge yapmıyor. Ticarete dökmek ile bilgi aktarmak arasındaki ince çizgi aşılmış gibi görünüyor ve seni şaşırtıp durduruyor olabilir! Bu noktada belki de, “herkesin kendi yolculuğu” deyip mevzuya kitlenmemeyi bilmek gerek.

Ve evet, çeşit çok ve bir çok tarz ile de karşılaşacaksın. Bunların çoğu zamanla insanları yoga’ya çekebilmek adına geliştirilmiş uygulamalardır. Başlangıçta Hatha yoga ile tanışıp ardından dilersen bu çeşitliliğe yönelmen bana daha sağlıklı görünse de yine de seçim senin!

Belki edinilen bilgiler eksik ve yanlışları barındırıyor olabilir, bu da demek oluyor ki hiç bir şeye körü körüne saplanmak durumunda değilsin. Olasılıklara açık olmak ile olanı sünger gibi çekip "bundan başka doğru yok" demek arasındaki farkı unutmamalısın!

Okumaktan, öğrenmekten ve pratiklerinden vazgeçmemelisin. Bir fikri özümsemek yada tüm asanaları yapıyor olmak "oldun" demek olmuyor:)

Tecrübeye saygı duymak ile taklit etmek arasında ki çizgiye dikkat etmelisin!

Her şey birbiri ile bağlantılı, benzer ve destekleyici ama bunlar arasında ki bağlantıyı özümsemek ve dahil olmak ta süreç işi. Her şeyi bir anda yapmak durumunda değilsin.

Yoga sana kucak açıyor ama buna karşılık verip vermemek senin bileceğin iş.

Bir tarafa veya bir ekole ait olmak durumunda değilsin!

Bu demek değil ki, kafana göre bir yol izle bunun adı da yoga olsun:) Ama tecrüben, dönüşümün ve hissetlerin sadece seni ilgilendirir. Çıktığın yola saygı duy, sana arkadaşlık edenlere de ama en önemlisi kendine. 

Yolculuğun boyunca; deneyimle, devam et, izle !

Namaste :)

 

SİTEDE ARA

Go to top