75 yaşındaki annem eskiden yaşadığım New Jersey'de yoga derslerine katılmaya başladı. Bu yoganın herkes için olduğunu ve yeni bir çalışmaya başlamak için hiçbir zaman çok geç olmadığını göstermeye yeter!

İlk dersinden önce annem bana bir grup soru gönderdi ve bu bana uygulamalara ilk defa başlayan yeni yogileri desteklemenin önemini hatırlattı. Aynı zamanda eski öğrencilere ve eğitmenlere bariz gelen şeylerin, yeni başlayan öğrenciler için çok açık olmayabileceğini gösterdi.

Eğer yogada yeniyseniz başlarken size yardımcı olacak bu dokuz tavsiyeyi okuyun!

1.Neredeyseniz orada başlayın

Size uygun ders hakkında öneri almak için gideceğiniz merkez ile bağlantıya geçin. Spor geçmişinizi açıklayın ve herhangi bir sakatlanmanız ya da sınırınız olup olmadığı hakkında bilgilendirin. Nazik derslerde bile eğitmenler arasında farklılıklar bulunur. Merkezin sahibi ya da yöneticisi size en uygun başlangıç noktasını bulmanızda yardımcı olabilir.

En iyisi temel pozları, düzeltmeleri ve nefesin esaslarını öğrenebileceğiniz başlangıç derslerinden başlamaktır. Eğer başlangıç dersleri yoksa daha yumuşak derslerden başlanılmasını öneririm. Bu dersler daha yavaştır böylece rahat bir şekilde pozlar ve nefes öğrenilebilir. Pek çok öğrenci için yumuşak yoga uygulamalarının temeli olacakken bazıları sonunda fiziksel olarak daha yoğun dersler isteyeceklerdir. Ama neredeyse her zaman yeni bir disiplin öğrenirken ağırdan almak, hazır olmadığınız bir derse atlamaktan yeğdir.

2. Erken varın

Ders başlamadan 15 dakika önce gelmeye çalışın. Bu size yerleşmek, lavaboları belirlemek ve ortamın enerjisine uyumlanmak için zaman verecektir. Bir yoga dersine hızlıca dalmak matınıza gerginlik taşıyacaktır. Dersime yeni katılan öğrenciler çoğunlukla ilk derslerinden önce gergin olduklarını itiraf ederler ve bu gayet normaldir. Başlangıç stresine geç kalmayı da eklemeyin.

3. Kendinizi tanıtın

Mutlaka kendinizi tanıtın ve eğitmene yogada yeni olduğunuzu bildirin. Ben her zaman yeni öğrenciyle kısa bir sohbet yaparım ve herhangi bir fiziksel ya da duygusal endişelerinin olup olmadığını sorarım. Bu konuda utangaç olmayın, engelleriniz hakkında konuşmak size yarayacaktır. Örneğin eğitmeniniz size belli pozlarda yardımcı olacak düzeltmeler/modifikasyonlar sunabilir.

4. Güzel bir yer seçin

Yıllarca eğitim alanında çalıştıktan sonra şunu fark ettim ki pek çok insan sınıfın arka taraflarına geçme eğilimi gösteriyor. Yoga dersleri buna bir istisna oluşturmuyor, pek çok yeni başlayan öğrenci arka sırayı tercih ediyor. Lakin stüdyonun düzeni ve dersteki insan sayısına göre bu en iyi seçenek olmayabilir. Bunun yerine eğitmeni en iyi şekilde görebildiğiniz ve duyabildiğiniz yere matınızı serin.

5. Bir niyet belirleyin

Çoğu yoga dersi pozlara geçmeden önce bir nefes alma ve merkezlenme şansıyla başlar. Ayrıca eğitmen ders için bir tema ya da niyet belirleyebilir. Bu süreci kendi niyetinizi belirlemek için kulanın. Örneğin, tüm ders boyunca derin bir şekilde nefesinize odaklanmaya karar verebilirsiniz ya da kendinize veya diğerlerini yargılamamaya karar verebilirsiniz. Bedeninizle ilgilenmek için yogayı kullanma fırsatını elde ettiğiniz için şükran duymak da uygulamanızı temellendirmek için başka bir seçenek. Neye odaklanırsanız odaklanın ilham gerektiğinde onu zihninize çağırın ya da yoga dersine gelmek için odağınızı hatırlayın.

6. Bedeninizi dinleyin

Yogadaki en ünlü parolalardan biri "bedeninizi dinleyin"dir. Ben yeni bir öğrenciyken bunun ne demek olduğunu tam olarak anlayamıyordum. Uygulamanızda ilerledikçe bedeninizle olan bağınızın derinleşmesi onu dinlemeyi kolaylaştırıyor. Bu süreç zarfında yoganın canınızı yakmaması gerektiğini hatırlayın. Eğer keskin bir acı hissederseniz zaman kaybetmeden başlangıç pozunuza geri dönün (çocuk pozu, dağ ya da oturma)

Bedeninizde yeni hisler, engeller ya da açılmalar fark edebilirsiniz. Bunlar tamamen normal ve yararlıdır. Eğer hissettiğinizin güvenli olduğundan emin olamıyorsanız temkinli olmayı tercih edin ve pozdan çıkın. Bunlara ek olarak nefesinizi bir belirteç olarak kullanın. Eğer nefesiniz düzensizse, yarım yarım hale gelirse ya da nefesinizi tutuyorsanız bu sınırlarınızı aştığınız anlamına gelebilir.  Uygulamanıza dönmeden önce biraz bekleyin ve bir kaç derin nefes alın.

7. Gözler matın üstünde

Ben bir lise öğrencisiyken 10. sınıf İngilizce öğretmenim dersten sonra sınıfta kalmamı istedi. Sınav kağıtlarını her dağıttığında hemen kendi notuma bakıp sonra diğerlerinkilerini görmek için etrafa bakındığımı söyledi. "Eğer kendini diğerleri ile karşılaştırmaya devam edersen kendini delirtirsin." dedi. Yirmi yıl sonra bu bilge nasihati hatırlıyorum.

Yoga yarış değildir. Not yoktur. Kazanma ya da kaybetme yoktur. Biz sürece odaklıyız, mükemmelliğe değil. Komşun sandalye pozunda senden daha aşağı inebildiyse ne olmuş? Büyük olasılıkla senden daha uzun zamandır çalışıyordur ya da bedeni farklı bir şekilde kurulmuştur. Gözlerinizi kendi matınızda tutun ve böylece derse bedeninize ve sizin ihtiyacınıza daha iyi hizmet edecek şekilde devam etmeye odaklanın.

8. Savasana'nızın keyfini sürün

Yeni ya da eski pek çok öğrenci için savasana dersin en zorlu pozu olabilir. Çoğumuz sürekli hareket halinde olmaya alışığız ve dikkatimizi dağıtacak hiçbir hareket olmadan, kendi kendimize ve kendi düşüncelerimizle baş başa yatmak yeni bir deneyim olabilir. Neredeyseniz oradan başlayın ve deneyimlerinizi yargılamaktan kaçının.

Pek çok yeni öğrenci düşüncelerini durduramadıkları için savasanada stres olduklarını gelip bana söylüyor. Ama kişinin düşüncelerini savasanada durdurması gerektiği bir yanlış anlamadır. Onları durdurmaya çalışmaktan ziyade sadece onları fark edin, bırakın ve tekrardan nefesinize odaklanın. Savasana esnasında pek çok düşünceye yakalanabilirsiniz, nefesinize dönmeye devam edin ve her seferinde bedeninizi gevşetin.

9. Geri gelmeye devam edin

Yoga birikimli bir uygulamadır. Aldığınız her dersle yaşamınıza olan etkisi artmaya devam edecektir. Genellikle insanların daha ilk dersten sonra yüzlerinin aydınlandığını görürüm. Ama size bu etkiyi hemen yapmadıysa ona biraz zaman tanıyın. Size uygun olanını bulana kadar farklı ders stillerini ve farklı eğitmenleri deneyin. Çaba ve devamlılıkla yoganın pek çok hediyesini siz de elde etmeye başlayacaksınız!

Annem artık bana soru göndermiyor. Bunun yerine derslerden öğrendiklerine ve yoganın ona verdiği hediyelere dair minnet ve heyecan içeren mesajlar atıyor. Eğer yeni başlayan biriyseniz yeni bir şey öğrenmenin zevkine varın. Süreç içerisinde ihtiyaçlarınızı onurlandırın, gerek duyduğunuz desteği arayın ve her şeyin zamanı gelince gerçekleştiğini hatırlayın.

Karen Costa/Yoga Teacher

Çeviri: Dr. Çağın Çilingir  

Orjinal metin :

https://yogainternational.com/article/view/9-tips-for-beginning-yogis?utm_source=facebook&utm_medium=social&utm_campaign=fb_infographic

SİTEDE ARA

Go to top