Yoga'ya ön yargı ile bakmanın bir yolu daha ''artistik hareketler bunlar'' :)

Etrafımda arada duyduğum cümlelerden... İnsanların ön yargılarını gidermeye çalışmak gibi bir ısrarım yok tabi ki, nasılsa bir süre sonra isteyen Yoga yapmaya başlayacak ve anlayacak, anlamak istemeyen ise ön yargıları ile büyük bir şansı geri tepmiş olarak yaşayacak ömrünü, bu da onun tercihi olacak. 

Yaptığımız Asana (Poz)'ların estetik göründüğü kesinlikle doğru, çünkü gün geçtikçe vücudumuza kazandırdığı esneklik, güç ve denge bunu sağlıyor. Bu 3 karışım (esneklik,güç,denge) asanaları derinleştiriyor ve sakinleştiriyor, böylece o sırada Yoga yapan kadar seyredenlere de bir dinginlik sağlıyor. 

Her hareketi yapmak gibi bir zorunluluğumuz yok tabi ki, ama omurgamız, eklemlerimiz ve hormonlarımız için yapmamız gerekenler var. Yoga sizi 10 tane hareket ile sınırlı tutmuyor, bedeninize ve eklemlerinize uygun çok fazla Asana mevcut. Tabi ki lütfen bu hareketleri bir eğitmen ile yapın, çünkü herşeyin bir sırası, anlamı ve gerekliliği var. Eğer sadece bu hareketi yapayım 2 de fotoğraf çektireyim sosyal medya çalkalansın derseniz, ''Artistik Hareketler Bunlar'' derim :) 

Şaka bir yana eğer ki eğitmensiz yapmaya kalkarsanız, bu fiziksel bir egzersizden öteye gitmeyecek büyük ihtimalle de sakatlanacaksınız. Lütfen Dikkat edin ve kendinizi bir Yoga Eğitmeninin ellerine teslim edin. Eğitmeniniz sayesinde vücudunuzu tanımaya başlayacaksınız. 

Asanalar omurgamızın esnek ve sağlıklı olmasını sağlarken, kasları güçlendirir ve esnekliğini arttırır. Bu arada asla aklımıza gelmeyen iç organlarımızı uyarır ve masaj yapar. Hücrelerimiz yenilenir, vücudumuz tam anlamıyla nefes almaya başlar. Solunum, sinir, boşaltım sistemi gibi hayat kalitemizi arttıran tüm sistemler düzene girer... Stres azalır ve zihnimiz berraklaşır.  

Omurgamız yaşam kalitemizi belirler, omurgamız esnekliğini, gücünü kısacası sağlığını kaybettikçe yaşlanırız. Yani dışarıdan bakanlara artistik olarak görünen omurganın içe, dışa, sağa,sola bükülerek yapılan hareketlerin, en azından omurga sağlığı için gerekli hareketler olduğunu bilmelerini isterim :) Omurganın bükülmeleri sırasında iç organlara yaptığı masaj ve uyarı ayrıca etkisidir. Omurgamıza iyi bakalım ve kaliteli yaşlanalım :) 

Pranayama adı verilen nefes tekniklerinden bahsetmek gerekirse. Bu çalışmalar beden ve zihin kontrolü sağlar. Doğru yapılan pranayama çalışmaları ile Sinir sistemi sakinleşir, tüm hücrelerimize gerekli enerjiyi sağlar. Yorgunluğumuz azalacak, zihnimiz sakinleşip dış dünyayı bir kenara bıraktıkça bedenimizde gevşeyecektir, böylece nefes alışverişimiz sakinleşecek, yavaşlayacak ve bu da kalbimizin dinlenmesini sakinleşmesini sağlayacaktır. 

Çağımızın problemi Stres, Pranayama teknikleri ile gevşeyen zihin ve bedende daha az yer kaplayacaktır. Bu teknikleri öğrenmek içinde bir eğitmene ihtiyacınız olacak. Yoga yolunda ilerlerken bir eğitmen size bildiklerini söyleyecek ve size bir yol gösterecek, sizin o yolda ilerlemenizi seyredecek. 

Derslerinizde stresinizin azaldığını, korkularınızı yendiğinizi, yaşam kalitenizin arttığını göreceksiniz. Bir yoga okuluna gitmekten, bir eğitmenle çalışmaktan veya YOGA ya başlamaktan çekinmeyin, kendinize bir şans verin:) 

Aslında ön yargılarımız yaşam kalitemizi belirliyor, hayatımız boyunca karşımıza çıkan fırsatları (yaşamın hediyelerini) elimizin tersiyle bir kenara itmiş olabiliyoruz. Hayatın size sunduğu hediyeleri fark etmeye çalışın, hayata eleştirel gözlerle değil, meraklı, heyecanlı, sevgi dolu gözlerle bakın :) 

 

SİTEDE ARA

Go to top