Biz toplum olarak bilmediğimiz konularda ahkam kesmeye, fikir söylemeye bayılırız, hemen hemen hepimizin mutlaka bir fikri vardır, konu ile ilgili uzmanlığımızın olup, olmaması bizi konuşmaktan alıkoyamaz.

Yoga ile ilgilenmeye başladıktan ve hele de eğitmen olduktan sonra bana en sık sorulan soru, gözlerinizi kapatıp uzun bir süre bağdaş kurup oturmak sıkıcı değil mi sorusu, bunu bana soranları eleştirmiyorum, utanarak söylüyorum yogaya başlamadan önce ne yazık ki benimde düşüncem buydu ve ilk yoga dersimden sonra, üç gün boyunca vücudumda ki, bütün kasları acıyla hissettiğimde öğrenmiş oldum yoganın sadece bağdaş kurup oturmak olmadığını.

Şimdi yogada misyonum, insanlarda ki yoga ile ilgili ön yargılarının değişmesine yardımcı olmak. Bana sorulan her soruyu elimden geldiğince, dilim döndüğünce cevaplıyorum, genellikle sorular yoga hareketleri (asanalar) değil, meditasyon ile ilgili oluyor, yogada meditasyon (dhyana) yedinci basamaktır ve her ben yoga yapıyorum diyenin harcı değildir, meditasyon yoga felsefesinin en üst seviyesidir diye doğru bir şekilde açıklamaya özen gösteriyorum. Gerçekte ilk önce bize gereken, duruşlar ve doğru nefes almayı öğrenmektir, gerisini bunların üzerine inşa ederiz ve her şey zamanla olur, pratik yapmaya başlamadan ön yargıları yıkmak mümkün de değildir.

Bazen sadece anlatmakla olmuyor, bir kere için dahi olsa dersime katılmalarını, ondan sonra fikirlerini söylemelerini rica ediyorum. Tabi çoğu insan bu deneyimden kaçıyor, ama aslında ne kadar çok şey kaçırdıklarını bilmiyorlar. Hayatımıza yeni giren herşeyde olduğu gibi yogayı ya seversiniz, ya da sevmezsiniz, ama gerçekten sevenler de ve kendisine iyi geldiğini düşünenler de yogadan kopamaz. Yoga felsefesi evrenseldir, insanları, din, dil, ırk, yaşlı genç, şişman, zayıf, okumuş, okumamış diye ayırmaz, Mevlana felsefesi gibidir ‘’ne olursan ol yine de gel’’ der.

Korkularınızı ve ön yargılarınızı bir kenara bırakıp, herhangi bir yoga dersine katılın, hareketi yapamazsam ya da yanlış yaparsam ne olur diye düşünmeyin, şuna inanın ki o sınıftaki herkes önce kendisine ve nefesine odaklanmıştır, sizin hareketlerinizi ancak eğitmeniniz fark eder ve düzeltmenize yardımcı olur, yoga eğitmenleri eleştirmez ya da harekete sizi zorlamaz, sadece bir derse katılın göreceksiniz, eminim ki ön yargılarınızdan kurtulacaksınız.

Bol yogalı, sağlıklı günler hepimiz için. Tekrar görüşene kadar ruhunuza, bedeninize ve zihninize iyi bakın, hoşçakalın.

 

SİTEDE ARA

Go to top