Kundalini yoga en iyi kalabalık bir sınıfla ve yetkin bir eğitmen gözetiminde deneyimlenir. Grup enerjisi , yapılan dersin etkisini ve grup bilincini arttırır.

DERSİN YAPISI:

Tipik bir Kundalini Yoga dersi yaklaşık 60-90 dakika arası olur. Genelde bütün dersler aşağıdaki sırayı izler;

BAŞLANGIÇ;

Bütün Kundalini Yoga dersleri özel bir mantrayı 3 kere söyleyerek başlar ONG NAMO GURU DEV NAMO anlamı, “İçimdeki Kutsal ve sonsuz yaradanı selamlıyorum”. Bu mantra ile başlamak zihni derse hazırlar ve sakinleştirir. Aynı zamanda bizi “GOLDEN CHAIN” adı verilen “Altın Zincir” enerjisine bağlar ve bu enerji ders boyunca rehberlik yapar, korur ve daha önceki ustaların bilgisinin bizlere akmasını sağlar.

Bazen bunu takiben 3 kere

AAD GURAY NAMEH

JUGAT GURAY NAMEH

SAT GURAY NAMEH

SİRİ GURU DAYVAY NAMEH mantrası söylenir.

Anlamı; İlk bilgeliği selamlıyorum, Asırlar öncesinden gelen bilgeliği selamlıyorum, Gerçek bilgeliği selamlıyorum, Görünmeyen büyük bilgeliği selamlıyorum

KRİYA

Her bir derse KRiYA deriz, anlamı “Tamamlanmış set/ders” demektir. Genel olarak; Pranayama (Nefes Kontrolü), asana (yoga pozları & egzersizler), ve mantra söyleme bölümlerinden oluşur. İstenen etkiyi yaratmak için her bir kriya özel bir sıralamadan oluşur ve her bir asananın kendine özgü bir süresi vardır.

MEDİTASYON

Her bir Kundalini Yoga dersinde meditasyon yapılır. Kundalini Yogada Yogi Bhajan tarafından öğretilmiş binlerce meditasyon vardır. Süreleri 3 dakikadan – 62 dakikaya kadar değişir. Meditasyonlar mantra ve / veya mudralar (el ve kol pozları) içerir.

GEVŞEME/DİNLENME (SAVASANA)

Her derste mutlaka gevşeme / dinlenme vardır. Sırt üstü yatılarak yapılır. Bu poz beden ve zihnin bütünüyle gevşemesini sağlayıp, ruhun kendini yenilemesine izin verir.

KAPANIŞ

Her dersi iyi dilek şarkımızı söyleyerek bitiririz.

MAY THE LONG TIME SUN SHINE UPON YOU

ALL LOVE SURROUND YOU

AND THE PURE LIGHT WITHIN YOU

GUIDE YOUR WAY ON

Anlamı;

GÜNEŞ SONSUZA KADAR ÜZERİNDE IŞILDASIN

DÖRT BİR YANINI SEVGİ SARSIN

VE İÇİNDEKİ SAF IŞIK

SANA YOLUNDA REHBERLİK YAPSIN

Bu iyi dilek şarkısı, ders sonunda tekrar topraklanmayı sağlar. Yoganın faydasını entegre eder ve günlük hayatın aktivitelerine dönmenizi sağlar.

Ve en son SAT NAM diyerek biter. Anlamı “BEN GERÇEĞİM” demek içimizdeki yüksek benlikten söz ediyoruz.

DERSE VEYA ATÖLYE ÇALIŞMALARINA GELİRKEN AKLINIZDA BULUNSUN

En az bir saat önce yeme – içmeyi durdurun

Rahat ve doğal elyaflardan (pamuk, yün, ipek) yapılmış kıyafetler giyin. Cildinizin nefes almasını sağlar. Beyaz kıyafeti tercih edin çünkü auranızın temizlenmesini ve yansımasını sağlar.

Belki bir şişe su alabilirsiniz yanınıza çok susarsanız bir yudum içmek için.

Yoga çıplak ayakla yapılır. Bu sinir uçlarının atmosferdeki enerji ile alış veriş halinde olmasını sağlar.

Bedeninize dikkat ederek biraz zorlamanız beklenir ama bu kendinize zarar verecek kadar olmamalıdır.

Yoga pozunda zorlanırsanız biraz durup dinlenebilirsiniz. Genelde meditasyonlarda hareketsiz durmak sıkıntı verir. Pozu bozmadan meditasyona devam etme konusunda kararlı olmanız beklenir, tabi ki fiziksel bir zarar söz konusu değilse. Pozda kalmaya devam ederseniz bir süre sonra ağrı geçer ve meditasyonun etkisi katlanarak artar.

Kadınlar adetin ilk üç günü karnın alt kısmını kasacak hareketlerden uzak durmalıdır. Bu konuda öğretmeninizi bilgilendirirseniz size pozları uyarlar. Ateş nefesi de yapılmaz.

Kundalini Yoga ve Meditasyon derslerinde görüşmek dileğiyle

 

Aşkla ve Işıkla

 

 

SİTEDE ARA

Go to top