Hindistan'ın kuzeyinde, Himalaya Dağları'nın eteklerinde yer alan Rishikesh'te 2014 yılının son 1.5 ayını geçirdim. İleri Seviye Yoga Hocalık Eğitimi'mi yaparken, her gün okulun

kütüphanesinde birbirinden değişik, birbirinden derin bilgilerin yer aldığı kitapları inceleme fırsatını yakalamıştım. Aralarından bazılarının isimlerini not edip, Rishikesh merkezde yer alan kitapçılardan edinmiştim. "The Practices of Yoga for the Digestive System", Türkçe meali ile, "Sindirim Sistemi için Yoga Uygulamaları" satın almış olduğum kitaplardan biriydi, kendim de hayatım boyunca sindirim sistemi ile ilgili ufak ta olsa sorunlar yaşamış bir insan olarak, hayatım boyunca kitaplığımda bana referans olacak kitaplardan biriydi. Kitabın yazarı Dr. Swami Shankardevananda, Hindistan'ın en önemli Yoga okullarından Bihar Yoga Okulu'nun yayınevinden çıkan bir kitaptır. Ben size kitabın tam çevirisini elbette yapmayacağım fakat önemli olduğunu düşündüğüm birçok bilgiyi yazılarımda derlemeye çalışacağım.

Her birimiz, her gece, UYURKEN ORUÇ TUTUYORUZ! Bu doğal bir süreç ve bu orucu her sabah uyanıp sabah kahvaltımız ile bozuyoruz Türkçe tabiri ile. Hindistan'da özellikle kadınlar dini gelenekleri dolasıyla düzenli oruç tutarlar, bazen haftada bir bazen dolunay günlerinde. Tam bir oruç tutamazlarsa da, mevye ve hafif yiyeceklerden oluşan bir beslenme uygularlar. Aslında oruç kelime anlamı ile de perhiz, açlık, niyetli olmak demek. Oruç tutmak aynı zamanda Müslümanlık'ta tüm Ramazan ayı boyunca uygulanır, bunu hepimiz biliyoruz zaten. Gün ağırır, oruç tutulmaya başlanır. Budizm ve Hristiyanlık gibi dinlerde de oruç vardır. İsa ve Buda'nın aydınlanmadan önce 40 gün boyunca oruç tuttukları bilinir. Oruç tutmaları bitip aydınlanınca, misyonlarını yerine getirmeye başlamışlar. Tabi ki onların zamanı ile bizim yaşadığımız zaman farklı. Kimse 40 gün oruç tutmak zorunda değil. Dini gelenekler gereği kuralları uygulayanlar tabi ki tutuyorlar.

Tüm zamanların aziz kişileri daha yüksek ruhsal seviyelere çıkmak için oruç tutarken dua eder ya da meditasyon yaparlarmış. Diğer insanlar da orucu fiziksel ve zihinsel sağlıklarını iyileştirmek için tutarlarmış. Zaten şifa konularında çalışan bir çok terapist orucun birçok hastalığın iyileştirilmesinde zemin oluşturduğunu söylüyor.

Oruç kelimesinin İngilizce'de kelime olarak söylenişi, "Fasting" 'dir. Fasting kelimesi de "fasten" sözcüğünden gelir ve "onarmak ya da sağlamlaştırmak" anlamına gelir. Oruç tutmak hiçbir şekilde veya durumda açlıktan ölmek anlamına gelmez. Gerçi dünyamızda açlık grevleri yapanlar da var, ama onların ki oruç tutmakla alakası olmayan, bazı protesto teknikleridir. Oruç tutmanın sonunda, açlık hissetmeye başladığımız an, bedendeki besin rezervlerinin bittiği andır. Yani burada önemli olan illa 950 saat yerine oruç tutmalıyım tutacağım inadı ve dar görüşlülüğü yerine; bedenimiz kendini yedek besin rezervleri ile ne kadar uzun destekleyebilirse, orucumuz o kadar sürer diye bakmalıyız duruma. Dr. Swami Shankardevananda'nın da dediği gibi, açlık vücuttaki rezervler bittiği zaman ya da tehlikeli derecede azaldığı zaman başlar.

Yogik yaklaşımla oruç tutarken amaç, bedenden toksinlerin atılmasına yöneliktir. İçsel beden temizlik teknikleri, yoga duruşları, nefes kontrolü ve meditasyon, orucu tutarken yardımcı olabilecek teknikler arasındadır. Eğer bir hastalığın iyileşmesi için oruç tutuluyorsa, uzman bir kişiden daha hızlı, etkili ve uzun soluklu sonuçlar almak için karma yoga, bhakti yoga ve jnana yoga'nın bileşiminden oluşan bir disiplin hakkında tavsiye alınması iyi olur.

Bedenimiz kendi içinde kendisini iyileştirebilecek en etkili şifa araçlarına sahiptir ve oruç bu prensibe dayanır. Bedenin enerjisini en çok alan sindirim ve özümseme süreçleridir ve bedenin kendi içindeki şifa araçları enerjinin en çok harcandığı bu anlarda serbest kalırlarsa çok etkili olurlar. Oruç tutmak bedenin bu sistemlerine ihtiyaçları olan dinlenmeyi sağlar ve toksinlerin atmak ve bedenin sağlığını korumak için enerji salar.

Zaten eğer ideal bir sağlığınız var ise, oruç tutmanıza hiç gerek yoktur. Fakat birçok insan çok aşırı yiyerek bedeni tıka basa doldurur, çok fazla sıvı tüketir ve düzenli stres içinde yaşarlar. Yeterli derecede doğal besinler almak yerine, beden doğal olmayan ve işlenmiş gıdalar alarak tıkanır. Bedensel etkinlik bu besin fazlalığından dolayı sürekli olarak bozulmaya başlar, beden bu fazla gıdayı kullanamaz ya da dışarı bir türlü atamaz. Oruç tutmak sayesinde bedende birikmiş atıklar dışarı atılır ve bedene temizlenmesi için zaman tanınır.

 

 

 

SİTEDE ARA

Go to top