Dünya üzerinde yaşarken hepimizin kalbimize ilham olan yaşam amaçlarımızı yaşadığımız ve yaşattığımız, kimisi için hizmet, kimisi için misyonları olarak hitap ettiği yaşamı ve kendini gerçekleştirdiği bir deneyimi var.

Hepimiz harika ve müthiş biçimde bazen aynı yol üzerinde dahi farklı farklı hizmetin, misyonun bir ucundan tutup kaynağımıza ve benliğimize en yakın olanı benliğimiz ve bütün için gerçekleştiriyoruz.

Bazen bütün mütevazilik ve tevazu içinde ilhamımızı gerçekleştiriyor; bazen de maymun iştahla, doyumsuz biçimde yolumuza devam ederek tatmin olamıyor, gerçekliğimizden uzaklaşıyoruz.

İşte o zaman tevazu ve mütevazilikten ayrışıyoruz.

2018 benim için diğer yıllara nazaran daha zorlayıcı bir yıl oldu ve halen devam ediyor. (Belki siz bu yazıyı okuduğunuzda bu zorlayıcı süreç yerini nötrleşmiş bir ruh halini alır.)

Son üç haftadır, eylül ayı içinde, kendi çapımda inziva halinde, yaşam-kader ve ben'i sorguluyorum. Bazı araçlarım var bu sürecin içinden geçerken varlığımı desteklemek için. Düzenli yoga ve meditasyon pratiğim, insan ve doğa canlılarının yaşamları hakkında yayınlar izliyor, evrensel yasalar ve sistematik düzenleri anlamaya çalıştığım kitapları tekrar okuyorum.

Kendi adıma şunu fark ettim, tevazuyu ve mütevazi olmayı yaşama aktarmak ve yaşamı almak arasında çok ince bir çizgi var. Ve bu hiçte kolay bir deneyim değil, hatta tüm yaşam amacımız mütevazi ve tevazu içinde yaşamayı öğrenmek de olabilir. Yaşam çok enteresan ve çok büyük bir zenginlikte, gerçekten akılların almayacağı isyanlara ulaşan yaratıcılığı içinde.

Sonunda getirdiği nokta, ister tevazu–mütevazilik, isterse doyumsuzluk olsun, yaşam bireye getirdiği her türlü deneyimle, teslimiyeti hizmet yada misyon anlayışıyla, kaynağın ve benliğin gerçekliğini sıkı bir bağ içinde uygulamayı, öğrenmeyi ve öğretmeyi öğretiyor.

Kundalini Yoga öğretisi içinde bilgelik yolunda 5 aşama vardır. Her bir aşama kendi içinde bir döngü olarak yaşamın her anında kendisini yine yeniden tekrarlayabilir. Tekrarlayan yerden temasa geçilen bir kavram-anlayış ya da bir paradigma, deneyim süzgeci içinde açılır. Yaşanılan deneyim algının, bilincin ve zihnin öğrenerek değişim sürecidir.

Her bir aşama 5 element ile bağlantılıdır

Saram Pad – Shakti Pad - Karam Pad - Sahej Pad – Sat Pad

Saram Pad, Acemi Evresi: Ether elementi, ilk uyanma hali, vasat bir insan halinden ruhsal hale nasıl geçiyoruz ve hayatımız nerede nasıl heyecanlanmaya başlıyor. Öğrenme ve keşfetmeye başlıyoruz. Bal ayısı devresi. Ruhumuz ve ruhsal yolumuzla ilişkiye geçtiğimiz, mutlu olduğumuz, eski acı ve yaraları, geçmişi geride bıraktığımız, ruhsal bir eğitmenle yolumuzun kesiştiği, hediyelerimizi aldığımız evre.

Kundalini Yoga öğretisi içinde 1 ve 9ncu enerji bedenleri yani ruhsal ve subtile bedenleri arasında bağ kurmaya başlıyoruz.

Hisler, sezgiler güçlenmeye ve bu iki enerji bedeni arasında kurulan bağ ile yaşamın içindeki blokeleri aşmaya, enerji bedenleri arasındaki hıza ve dengelemeyle zihin, ruh bedeni, duygu bilinçaltı ve karma arasındaki dengeyi bulmaya başlıyoruz. (Karma’ya kavram ötesinde bakarsak gerçekten karma var mı ya da yaşam sadece deneyimlerle yükseldiğimiz, büyüdüğümüz, geliştiğimiz bir yer mi? Zuhal’in not’u.)

Saram Pad kendimizle ilgili gerçekliğe uyandığımız bölüm’dür.

Karam Pad, Çırak Evresi: Su elementi, kişinin ya da öğrencinin kendisi için istediği mantra meditasyon pratiğinin gelişmesi ile Karam Pad dönemi başlıyor. Kendi üzerimizde çalıştığımız evre. Büyüme için yaptığımız çalışmaların daha derinlerde ruhsallığımızla ilişkiye geçtiğimiz evre.  Burada blokajları bulmaya başlıyoruz. Tutunduklarımız, dirençlerimiz, gurur hırs, arzular korkular, ortaya çıkan egonun sesi, ruhsal benliğine dönüşen insanın genişlemesine izin vermiyor.

Kişi ruhsal ve insani hayat arasında direnç gösteriyor. Hangi noktada olduğunu görebilmek için bu deneyimin içinden geçmek gerek. Karşımıza her zaman öğreteceğimiz insanlar çıkıyor. Negatif zihin bedeni ve pranik enerji bedenlerine temas ederek, kendi içinde hizalanmaya ve dengelenmeye başlıyor.

Shakti Pad, Uygulayıcı Aşaması: Ateş elementi, Pozitif zihin ve elektromanyetik alan 3 ve 7nci enerji bedenleri süreci ateş elementi ile dönüşmeye ya da yıkıma başlıyor. En zorlu değişimin ve yeni bir enerjinin transfer olduğu evre. Kendimizi unutup vazgeçebileceğimiz ya da yolumuza ve amaçlarımız için öğrenciliği ve öğrenmeyi bırakmayacağımız evre.

Ateşlisin, öğrencilerin çoğalmaya başladı ve bildiğini zannediyorsun. Bildiklerinden şüphe etmeye, sorgulamaya, yargılamaya başlıyorsun.

Bu sürecin bazı zorlu yanları var. Bazen bunun içinden geçmek bir ateşin içinden geçerek dönüştürmek olduğu gibi direnç ve egonun limiti ile yıkımın devamı da olabilir.

Elektromanyetik alana bağlı, evrensel düşünürken diğer taraftan ego ve dirençlerimiz ruhumuzu şekillendirebiliyor.

Ölme zamanı gibi, düzenli pratiğin sadhana’da kendini unuttum diyorsun veya kendini süper görerek, ruhsal egoyu yükseltiyorsun.

Eski inanç ve düzenleri yok etmek ve kırmak için yeni sistem ve düzenler getirmeye başlıyorsun. Fakat halen limitler ve sınırlar mevcut.

Sınır ve limitleri aşmanın tek yolu, evrensel bilgiye ve öğretiye, master’ına bağlı kalmaktan geçiyor.

Yine öğretirken her zaman doğru olmadığını görüyorsun. Bu ikilem yaratıyor. O zaman kaçmak ya da dirençler yerine, sürekliliği sağlayarak yaşamı, öğretiyi, bilgiyi taşıyıcılığınla, amaç ve hizmetinin devamı için sürdürüyorsun.

Sahej Pad, Uzmanlaşma Evresi: Hava elementi, nötr zihin ve arcline enerji bedenleridir. Denge ve zarafetin birlikte aktığı yer. İlahi uyumla birlikte yaratımlarını yarattığın evre. Tamamen akıştasın, ihtiyaç duydukların ve yapman gerekenler ilahi bir akış içinde sana doğru geliyor.

Öğretmen isen öğreti sana geliyor. Öğrencinin geçtiği durumları ya da yaşadığı deneyimi görebiliyorsun. Sezgi ve hissiyatlarınla ve bilgi araçlarını kullanmaya, alan tutmaya, farkındalık yaratmaya başlıyorsun. Yaşamdan aldığın keyifle yaratım bilincinin hareket etmesine izin veriyorsun.

Sat Pad, Ustalaşma Evresi: Toprak elementi, fizik bedeni ve ışık bedenimizin aktive olduğu, fedakarlık, egonun değişimi, alt benliklerin ölümüyle gerçekleşen zorlu bir yolculuk geçildi. Her değişim ve ölüm ile birlikte benliğin, sevginin ve sezgilerin ilahi olanla genişliyor. Akışkan, topraklanmış, ilahi olanla uyumlusun. Evrensel ya da kendi isteklerini yaratma sürecinde de ayrılık yaşamıyorsun.

Kundalini Yoga ve Meditasyon Eğitimi Seviye 1 notları.

SİTEDE ARA

Go to top