Kundalini Yoga eğitmeni olmadan önce hayat yolumu değiştirme kararını çoktan vermiştim. Ben bir yoga egitmeni ve enerji terapisti olarak yolculuğuma devam etmek istiyordum.

Uzun süre kurslara ve özel dersler alarak Hatha yoga çalıştım ve uyguladığım değişik meditasyonların içinde bildiğim kundalini döngü enerjisini kök chakramdan omurga icinde yukarı doğru çekip, nefesimi verdiğim sırada tepe chakramdan boşaltıp, aura üzerinden geçirmek ve tekrar bu enerji hareketinin kök chakrama dönüşünü gerçekleştirmekti. Ve aldığım her nefes ve döngünün içinde daha çok merak etmeye, bu enerji sisteminden oluşmuş tekniğin çok daha fazla bilgi ve uygulama içerdiğini hissediyor ve biliyordum.

Sevgili eğitmenim Gurmukh’un “İnsanın 8 Yeteneği” isimli kitabını okuduğumda insan biyolojisini uzun seneler önce incelemiş bu muhteşem teknikle tanışmaya başlamıştım bile. Ve bir gün YogaSala’da sevgili Banu Alagöz’ün dersine sadece 1 kere girdikten sonra kendimi çoktan Rishikesh’te Kundalini Yoga ve Meditasyon Eğitmen Sertifika programına katılmış, bu mucizeler mucizesi eğitim ve bilgiyi almaya başlamış, tüm merak ettiklerim tek tek cevaplanmaya ve aldığım eğitimin çoskusu ve heyecanıyla bu gizli mistik öğretinin artık dünya üzerinde yeni bir döngünün başladığı Aquarian Çağda çok hızlı bir şekilde yayılmasında kendimi ders verirken görür olmaya başlamıştım. 

Kundalini Yoga ve Meditasyon tekniği doğunun gizli – mistik,  batının ise artık gizlerin ortaya ve açığa çıktığı 5.000 yıllık kadim ve kutsal öğretiyi taşır. 1969’da Kundalini Yoga masterı Yogi Bhajan tarafından Amerika’da yayılmaya başlamıştır. Ve bugün dünya üzerinde bir çok Avrupa ve şehrinde hızla yayılmaya, Türkiye’de yeni yoga stillerine katılarak emekleme döneminden yükselmeye başlamıştir. 

Kundalini Yoga ve Meditasyon tekniği sacrum adındaki 1 ve 2nci chakra arasında her canlı varlıkta bulunan yaratımın dişi enerjisi, kundalini enerjisinin en yüksek potansiyelde kullanılmasını hedefler. Doğunun Shakti enerjisi batının Dünya Ana ve yaratımın kutsal dişi enerjisi olarak tanımlanır. Kundalini yoga stilinin içinde insan doğasının unutulmuş üç ana özelliği, Huzur – Sağlık ve Mutluluğu kapsar. Belli zaman dilimleri içinde uygulanan asana, nefes, vücut  kilitleri, kullanılan mantra ve mudralarla bir bütünü oluşturarak fiziksel – duygusal ve ruhsal birleşme gerçekleşmeye başlar. 

Kullanılan çeşitli nefes teknikleri ve özellikle bizi hızlı biçimde bilinenden bilinmeye doğru götüren ateş nefesi ile mükemmel sağlık, güçlenen karın bölgesiyle psisik ve zihinsel dengeyle evrenin ve varlığımızın müthiş deneyimlerine doğru yol alırız. 

Kundalini yoga omurga içinden geçen otonom sinir sistemi ve glandular sistemi üzerine çalışır. Dengelenen sinir sistemi ve aktive olan hipofiz, epifiz salgıları omurga içinden boğaz chakrasından geçerek timus salgı bezinin uyarır. Aktive olan salgı bezleri, dengelenen sempatik ve parasempatik sinir sistemi bedenin kimyasını değiştirmeye, duyguları dengelenmeye, yaşanılan bu anda deneyimlerin derinlik kazanmasına ve varlığın fiziksel bedeninden bağ kurarak mental ve duygusal birleşmesini gerçekleştirir. Bedenimiz keşfedilmeyi bekleyen muhteşem bir biyoloji ve fiziksel yapıya sahip. 

İnsan doğası tam anlamıyla bilinenden bilinmeye bir çok öğreti ile birlikte her şeyi içine alandır. Kundalini yoga teknikleri içinde çeşitli nefes, mantra ve mudralar uygulanır. Her bir uygulamanın titreşim frekansı ile ellerde dokunulan noktalar bedende var olan enerji kanalları meridyenler üzerinde çalışır. Kullanılan mantralar bilinçaltının kalıplarını, travmalarını, hızlı biçimde çözmeye başlar. Bedenin tüm sistemleri üzerine çalışan kundalini yoga hastalıkların dengelenmesinide sağlayan bir şifa yogasıdır aynı zamanda. Kanserden MS hastalarına, felçten fıtık ve beden sisteminde var olan tüm hastalıklarda hızlı ve kalıcı iyileşmeleri gerçekleştiren türünün tek örneğidir. Hızlı bir farkındalık getirir. Bireyin doğumuyla var olan özgür iradesini güçlendiren, yaratıcı enerjisinin potansiyeli ile sınırsızca ve özgür darbelerle yaratmasını sağlayan, bireysel özgürleşmeyle toplum bilincinden ayrılan, birlik bilincine taşıyan ve evrenle akordumuzu sağlayan kundalini yoga Öz’ümüzle derin bağ kurmamızı sağlar. 

Kundalini yoga aydınlanma yogası diyede bilinir. Buradaki anlam belkide onun renklerinden kaynaklanıyordur. Kırmızı ateş elementinin rengidir, yakıcıdır, ve kundalini enerjisi kırmızı – sarı olarak tabir edilir.  Ateş eskiye ait olanı hızlı biçimde yakarken alevin ucundaki sarı renk bizi yeniyle, evrenle birleştirir. Şimdiye kadar göreceli gördüğümüz her şey, bildiklerimiz, duygularımız, alışkanlıklarımız evrenin ve yaratımın koşulsuzluğu ile dolmaya başlar. İşte Aquarian çağın yeni rengi altın sarısından parlayan ışıktır. 

Kundalini yoga eğitmeni hiç bir zaman bir öğrencinin bedenine asanaları uygulama sırasında dokunmaz, öğrenciye bilinenden bilinmeyene olan keşfinde alan tutar. Nefesin akışıyla tüm deneyimi ilk defa yoga yapıyor olsa bile ona bırakır. Yoga matının sınırlı alanları üzerinde uygulayıcı aslında sınırsız bir yolculuğa çıkmıstır ve o yolculuk içinde yoga kelimesinin anlamı olan BİRLEŞME hızla anlam kazanır.  Her dersin sonunda öğrencinin yüzünde huzur ve deneyimlediği farklı bir kendisinin coşkusu, bazen şaşkınlığı ile bakan gözlerinin ardında kalan tebessümle mutluluktan akan inci taneleri tanımlayamadığı yeni keşfinin ifadesidir. 

 

 

SİTEDE ARA

Go to top