Bütün hayatın koşturmacası içinde özellikle de bir şehirde yaşıyorsanız birçok şeye koşturmak zorunda kalabilirsiniz. Bu sürenin bir kısmını yola, bir kısmını iş yerinize, bir kısmını da ev ve aileniz için ayırırsanız geriye sadece kendiniz için ayırdığınız bir zaman dilimi kalıyor mu merak ediyorum? 

Bu yazıda sizi bir değişime davet ediyorum.  

Gün içinde sadece kendinize ayırdığınız bir zaman mutlaka olmalı yoksa en azından bir on beş dakikayı kendi iyilik halinizi korumak, yaratmak veya arttırmak için ayırmalısınız... Bu sefer kişisel sadhananızı yaratacaksınız! Sadhana çalışmasını en az bir hafta veya bir aylık bir periyod halinde uygulamanızı temenni ediyorum. Dilerseniz hemen başlayabilirsiniz.

“Peki nedir bu Sadhana?” dediğinizi duyar gibiyim.

Sadhana günlük ruhsal pratik demek! Bu on beş dakikalık zaman diliminde sadece kendini düşünmen demek! Sadhana kalbinde hissettiğin her şey olabilir. Önemli nokta sadece seni ilgilendiren, kendini hatırlamanı sağlayan, özünle bağlantı kurmana yardımcı olan pratikler olmalı! Temel şartı bu...

İstersen şarkı bile olur.

Kişisel Sadhana Pratiği Yaratma Yolları:

  • 3 ila 12 tur arası Surya Samaskar (Güneşe Selam) uygulaması. Uygulamayı yaparken ne kadar anda olduğunuz, kendinizi dinlemeniz, dikkatinizi vermeniz önemli nokta.
  • Basitçe yapılan bir nefes meditasyonu… Sadece nefesini takip et… Nefes al, nefes ver. Nefeslerini takip ederek bir süre meditasyon yap. (Eğer on beş dakika ayırabildiysen kendine lütfen 5 dakikanı buna ayır.)
  • Bu süreçte bir günlük tut. Güne nasıl başladığını ve nasıl bitirdiğini anlattığın, sadece olanı bütün dürüstlüğünle kendine en dürüst olduğun haliyle mümkünse…
  • Sadece bu on beş dakikalık kısmın içine sıkıştırmak zorunda olmadığın ancak mutlaka gün içinde mümkünse bir ağaçla bir yeşille zaman geçirdiğin bir an yaratabilirsen şahane olur... Misal gördüğün bir ağaca sarılmak, çayır çimen üzerinde kısa bir çıplak ayak yürüyüş. İnan iki dakikanı ayırsan yeter!
  • Kişisel olumlamalar yapmak. Kişisel ihtiyaçlarından yola çıkarak kendini onurlandırdığın, sevgi ve inançla ruhunu yüceltmelisin.
  • Her gün kendine sabah yataktan kalkarken bir niyet belirle. Bugün mutlu olacağım, bugün herkese selam vereceğim, bugün kimse beni kızdıramayacak gibi…
  • Nefesine odaklan ve onu hatırla. (İllaki matın üzerine gelmeyi bekleme veya hiç yoga, meditasyon uygulaman yoksa ki. Ama lütfen yoga ve meditasyon pratiğini hayatlarınıza taşıyın.)
  • Her günün sonunda günlüğünüze lütfen o gün için minnettar olduğunuz, şükür duygusu taşıdığınız her şeyi listeleyin. Bazı şeyler her gün aynı olsa da yazmaya devam edilmeli…
  • Yaratıcı tarafınızı uyandırmanızı tavsiye ederim. Şarkı söyleyin, resim yapın, yeni bir kursa katılın…
  • Şimdiki an’ da olmaya çalışın. Bizler ne geçmişi değiştirebilir ne de geleceği inşa edebiliriz. Dolayısıyla elimizde olan tek ve gerçek zaman bu an. Lütfen olabildiğiniz kadar geçmişin prangalarından, geleceğin endişesinden kurtulmaya çalışarak an'da kalmayı hatırlatın kendinize. Bunu da en güzel nefesle yapabiliriz.

Umarım kendinize yeni ve güzel başlangıçlar yaptığınız, ışığınızı her gün parlattığınız, öz sevgi ve öz saygı konusunda ilerleme kaydettiğiniz zamanlarınız olur.

Namaste


SİTEDE ARA

Go to top