Tao felsefesine göre yin-yang sembolü evrensel bütünün karanlık ve aydınlık olan iki gücünü temsil eder. Bu gelişi güzel bir çizim olmayıp, karşıtının çekirdeğini içinde bulunduran varoluşun simgelerinden biridir.

Buna göre her aydınlığın içinde karanlık, her karanlığın içinde de aydınlık bir nokta mutlaka vardır. İki ayrı kutubun bütünlüğü, birliğidir aslolan. Derinine inildiğinde herşeyin içinde bu dualiteyi, ikililiği görmek ve bu dualitenin birliği oluşturduğunu görmek mümkündür. Biz ise bu durumdan bihaber hep karanlıkta olduğumuzu hissederiz. Derin karanlığı deneyimlemek, karanlık içindeki aydınlık olan noktayı bulabilmek, fark edebilmekle başlar.

Gelin hep birlikte bir oyun oynayalım. Karanlıktaki aydınlık olsun oyunun ismi. Haydi kapatalım gözlerimizi. Bırakalım her yer kararsın. Kararsın ki, karanlıkta görme yetisine sahip olan epifiz bezimiz yani 3. Gözümüz iş başına geçsin. Bırakalım birazda o baksın. Okyanusun derinliklerine gidelim onunla, bakalım hangi hakikatleri fark ettirecek bize… Korkusuzca vazgeçebilirsek dirençlerimizden, bize rehber olacak 3. gözümüz. Bize bizi gösterecek tüm gerçekçiliğiyle… Duygularımızı ve bu duygulara sebep olan çarpık düşünce yapımızı ve kendimize yönelttiğimiz tüm suçlamaların yersiz olduğunu fark ettirmeye çabalayacak ve biz koşulsuz kabul edip izin verirsek dönüşüm başlayacak. Karanlığın içindeki aydınlık noktalar çoğalabilecek. Biz egodan sıyrılıp atmana, özümüze yakınlaştıkça, içimizden yükselen sese kulak kesildiğimizde sezgilerimiz daha da güçlenecek, varoluşun ardındaki hakikatler kendini her seferinde daha da çok fark ettirmeye başlayacak.

Epifiz bezinin, ruhun oturduğu yer olduğuna inanan Descartes’e göre (17. yy) bedenle ruh arasında bir geçiş kapısıdır 3.gözümüz. Diğer bir deyişle CAN’la CANAN arasındaki yoldur… Epifizin en önemli salgısı olan melatoninin (5-metoksi-N-asetiltriptamin) sadece karanlıkta salgılanıyor olması bir tesadüf olmasa gerek. Gecenin en sessiz ve karanlık saat diliminde bu salgının en yüksek düzeyine ulaşıyor olması, epifiz bezinin bu saatlerde en aktif çalıştığının göstergesidir. Bu bilgiye göre okyanusun derinliklerine özellikle de gece yarısı yapılan yolculuklarda aydınlığa ulaşmak sandığımızdan da kolay olabilir…

Her iyinin içinde kötü, her kötünün içinde iyilik olduğu gibi...

 
“KARANLIKTA OTURANLAR BÜYÜK IŞIĞI GÖRÜRLER.”

                                                        Hz. İsa

                                              

SİTEDE ARA

Go to top