Oturun ve sessizce hayatınızda bu zamana kadar neler yaptığınızı düşünün, çünkü sonunda, değişim döneminde kendinizle yüzleşmek zorunda kalacaksınız. Sizi tatmin edecek neler yaptınız? Hiç tamamıyla özverili bir şey yaptınız mı?          

İşinizi yapmaya devam edersiniz, meyvelerini toplarsınız, sonra da istiflersiniz. Bu yolla, kurtuluş olamaz. Dünyadaki tüm sefalet ve kaos bu yüzdendir.

Birinin serveti var; diğerinin tek bir öğün bile yemeği yok. Karşılaştığımız bu eşitsizlik ve acı bizim tarafımızdan yaratılmıştır.

Komşunun evi yanarken nasıl huzurlu olabilirsiniz? Huzur içinde olduğunuzu ve herhangi bir sıcaklık hissetmediğinizi nasıl söyleyebilirsiniz? Hayatı anlayanlar, hayatın dalgalarını da anlarlar. Bizler engin mutluluk okyanusundaki dalgalar gibiyiz.

Farkında olmasam bile, sen acı çekiyorsan ben de acı çekiyorum. Acı çekmeden nasıl yaşayabilirim? Eğer ayağım acıyorsa, mutlaka bütün varlığım acıyordur. Hepimiz çok büyük bir prajapatinin (varlığın), yani tüm evrenin uzuvlarıyız. Nasıl mutlu yaşayabiliriz? İstiflemeyi değil vermeyi öğrenelim. Kime? Yabancılara değil. Size yapılamayacak bir şey söylemiyorum. Birlikte yaşadığınız kişilere verin.

Kendiniz için çalışmayın; bu yaşam tarzı değildir. Böyle olursa bencil olacaksınız. Başkaları için çalışmayı öğrenin. Eğer kadın kocası için çalışmayı, adam da karısı için çalışmayı öğrenirse ikisi de mutlu olur. Her ikisi de bencil, talepkâr ve beklentili hale geldiğinde sorunlar ortaya çıkar. Özverinin yolunu öğrenin. Özgürleşmenin tek yolu budur.

Birbirinize vermeyi öğrenin ve sonra yavaş yavaş bu öğrenme tüm evrene yayılacaktır. Bir gün tüm evrenin sizin aileniz olduğunu, kendinizin de o ailenin üyelerinden biri olduğunu hissedeceksiniz.

Diğerkamlık yolunda büyük bir sevinç vardır.

Diğerkamlık sevginin eşsiz ifadesidir.

 

Yazan: Swami Rama
Çeviren: Şükran Karaduman
Kaynakça: https://www.gurudwaraashram.com/hakkimizda/spiritual-rehberlerimiz/swami-rama-dan/263-ozveri 

SİTEDE ARA

Go to top