Çantamı hazırladım, yanıma Hindistan Gezi Rehberi’ni aldım, bir sırt çantasına 16 günlük eşyamı sığdırarak 28 Mart’ta yola çıktım. Daha önceden dediğim gibi insanlık için küçük, benim için büyük bir adımdı. Aylar boyunca Hindistan’da kalamayacak, anatomi eğitimine geri dönecektim. 

Yola çıkarken eğitimin ne olduğuyla ilgili pek bir bilgim yoktu, işlerimin devri ve diğer telaşlar derken Swami Rama’nın kitaplarını okuyamamıştım. Belki de heyecanımı kaybetmemek ve eğitimin gizemini bozmamak açısından da doğru olmuş… Sadhana Mandir Trust’ın küçük ve huzurlu kütüphanesinde bol bol kitap okuyacak zamanım oldu…

Eğitim neydi peki? Tek bir cümle ile Himalaya geleneğine girişti. Elbette eğitim başlamasından itibaren her şey çok tuhaf ve uzak geldi. Alıştığım yoga pratikleriyle ilk başta yakından ilgisi yoktu. Himalaya Geleneği Shambala ya da Shangrila olarak bilinen mistik Himalaya mağara manastırlarında yaşayan rahiplerin ezoterik öğretilerine kadar uzanıyor ve günümüze bozulmadan en saf haliyle geldiği söyleniyor.

Hocamız Ganasan da eğitimi verirken bize doğru şekilde aktarmak ve birlikte bir bilinç oluşturmak konusunda çok dikkatliydi ve senkronizasyona çok önem veriyordu. Anladığım kadarıyla enerjinin bir bütünlük içinde yükselmesi ve devamı için bu bir gereklilik. Ve elbette öğretinin bozulmadan, dejenerasyona uğramadan aktarılması gerekiyor. Himalaya Geleneği’nin en önemli unsuru Head, Neck, Trunk Straight yani baş, boyun ve göğüs kafesi dik olmalı. Bunu derin karın nefesi takip ediyor ve daha sonra onun yerini karın kaslarını kullanmadığımız diyafram nefesi alıyor. Ganasan “back to the basics” diyor bize. Ne kadar ileri seviye eğitmen ya da öğrenci olursak olalım; nefesi tutmadan, bekleme olmadan ve itme çekme halini yaşamadan bir bedenimizi kuyruk sokumundan göbek deliğine çevreleyen bir elipsi izleyerek 5:5 nefes almamızı istiyor.

Bu nefeste ne kadar derinleşebilirsek, meditasyon ve elbette günlük hayatımızda daha saf görüşle yaşamamızı sağlayacak. En az 9 ay bu nefesi pratik etmemizi salık veriyor. Bunun haricinde sabah yaptığımız pratikler, günümüze kadar bozulmadan gelmiş ve biz daha çok Chi-Gong ya da Thai-Chi’ye benzetiyoruz ve ben Müslümanlıkta kılınan namazı da bu paranteze almak istiyorum. Bilimsel ve ezoterik bilgilerin ışığında yüzümüzde ve bedenimizde bulunan biyometrik çizgiler önemli. Bu noktaları aktive etmek için belli çalışmalar yapılıyor. Omuzlar arka bedeni kullanarak hafif öne alınıyor ve koltuk altları özellikle kadınlar için daha da önemli olduğu söylenerek asla sıkıştırılmıyor. Koltuk altlarımızda bulunan lenf bezleri için sağlık açısından da çok önemli olduğunu söylüyor sevgili hocamız. Biz de o günden beri koltuk altımıza dikkat ediyoruz. :) 

Lotus Temple - Delhi

Eğitimle ilgili anlatacaklarım bir yazıya sığmayacak gibi gözüküyor. Daha bunun teorisi var, diğer pratikleri var. Himalaya geleneğini merak edenler aşağıdaki linkten okuma yapabilirler. Ben başka bir yazı dizisinde deneyimlerimi aktarmaya devam edeceğim.

Himalaya Tradition hakkında detaylı bir kaynak: 

http://swamij.com/index.htm

Sevgiyle kalın,

SİTEDE ARA

Go to top