Siz de bir süredir yoga yapıyor musunuz? Yoga salonlarında yaptığınız yogada bir eksiklik hissettiniz mi? Hiç düşündünüz mü: Matın üzerinde "kalan" bir yoga pratiği yoga gerçeği ile tam örtüşebilir mi? O pratikte yoga tam algılanabilir mi?

Ya da aldığınız onlarca eğitime rağmen hala "ne eksik?" duygunuz mu var?

Bu konuda, yani yogayı yaşamla bütünlemek gibi bir arayış içinde iseniz (ki bence bu arayış zaman içinde olmalıdır), yogayı artık yaşamak, hissetmek, asanalardan bağımsız yogada olabilmek istiyorsanız, yoga tatilleri veya alışılagelmiş ismiyle yoga kampları/inzivaları bir cevap niteliğinde sizler için.

Geçtiğimiz günlerde tamamladığımız Datça Yoga Kampı 'nda şunu çok iyi anladık: 4 gün boyunca yaptığımız dersler kadar, hatta belki de daha çok serbest zamanlarda yaşadığımız paylaşımlar sayesinde yogayı hayata katabildik. Neden? Çünkü matın üzerine gelmeden de nefesi, meditasyonu deneyimlemek, birlikte bir süreç içinde olduğumuzu bilmek, değişimi, dönüşümü konuşarak paylaşmak, yoganın etkilerini birbirimize aktarmak hepimizi son derece motive etti, yogayı derinden hissetmemizi sağladı.

Kahkaha, gözyaşı, duygular, düşünceler paylaşınca da güzel, değerli oluyor.

Şehirde, yoga salonu ile sınırlı kalan pratiklerin acaba yogayı "sınırlamak" gibi negatif bir etkisi mi oluyor?

Bence üzerinde düşünmeye değer.

Sevgilerle,

SİTEDE ARA

Go to top