Kundalini Yoga; Zihin, beden ve ruh arasındaki ilişkiyi sağlayıp hizalayan en hızlı teknolojidir. Anlamı “Farkındalık” tır ve herkesin içinde olan atıl durumdaki Kundalini enerjisi uyanır.
Bize değişme gücü verir ve hayatımızda farklılık yaratır. Kundalini’yi güçlü kılan; çok basit ve hızlı etki göstermesidir. 

Kundalini Yoga; hareket (asana), meditasyon, nefes (Pranayama) ve mantra bileşiminden oluşur.

Duygusal dengeniz, zihinsel netliğiniz, stresten arınmanız ve kişisel değişiminiz için çok güçlü bir sistemdir.

Mantra söylemek kesinlikle dini bir olgu değildir. Birçok mantra Sanskrit veya Gurmukhi denilen eski zaman dilinde söylenir. Mantra söylerken ağzın aldığı şekil, dilin yeri, sözcüklerin söylenişi; ağzın içindeki 84 baskı noktasını uyarır, dolayısıyla beyin enerjisi yükselir, meditasyona hazır hale gelinir.

“Prana” Sanskrit dilinde Nefes demektir. “Yama” ise Kontrol anlamına gelir. “Pranayama” = Nefes Kontrolü. Yaşamın kaynağı olarak nefesi kontrol etmeyi öğrenmekle, kendimizi kontrol etmeyi öğreniriz. Nefes Kontrolü (Pranayama); hareketleri yaparken kullanılmasının yanı sıra meditasyona hazırlama ve meditasyon sırasında da kullanılır.

Her katıldığınız ders; bedeninizi güçlendirmenin yanı sıra, duygusal ve ruhsal değişiminize de katkıda bulunur.

Yazılı kaynak olarak 8000 tane farklı kriya ve 10.000’in üzerinde meditasyon vardır. Yaptığımız meditasyona ve harekete geçirmek istediğimiz meridyene göre gözün odaklandığı nokta değişir.

3.Göze Odaklanma (Shambavi Mudra): Burnun dip tarafı, iki kaşın orta noktasıdır. Göz kapalıdır ve içeriden göz bebeklerini hafif şaşı gibi yapıp yukarı doğru kaldırırız. Ufuk çizgisindeki güneş bakar gibi hayal edersek doğru noktayı buluruz. Merkezi Sinir Sistemi (Sushmuna) tetiklenir. Bu da hipofiz bezinin çalışmasını tetikler ve sezgilerimiz gelişir.

Burun Ucuna Odaklanma (Agiaa Chakra Bandh): Burası odaklanmak için en önemli noktadır. “Lotus Noktası Meditasyonu” diye adlandırılır. Zihni kontrol eder. Görme sinirleri burun ucuna odaklanmışken, üç önemli nadi (enerjinin dolaştığı sinir kanalları) İda-Pingala ve Sushmuna merkezde dengelenir. Bu epifiz bezinin ve beynin ön lobununun çalışmasını tetikler. Beyinde yeni bir enerji yolu açılır.

Ay Noktası Odaklanması: Bu çenenin tam orta noktasıdır. Gözler kapalıdır ve aşağı doğru çevrilmiştir. Bu serinletici ve rahatlatıcıdır. Kişi kendini daha net görür – anlar.

Taç Çakrada Odaklanma: 10. Kapı. Başın tam tepe noktasıdır. Gözler kapalıdır ve içeriden yukarı doğru çevrilmiştir. Sanki başın tepe noktasına bakar gibi. Bu epifiz bezinin çalışmasını tetikler ve Taç Çakranın enerjisini dengeler.

1/10 Açılmış Göz (veya 9/10 Kapalı Göz): Göz kapakları rahat, hafif ve aşağı doğrudur. Hafifçe göz sinirleri tetiklenir böylece sisteminiz kendini kapatmaz. Yani bedensel farkındalığınızın var olması sağlanır. Bu odaklanma sizi sakinleştirir ve sezgilerinizi güçlendirir. Kriyaya göre gözün odaklanma noktası değişebilir.

“Meditasyon sırasında bedenin iyi çalışması gereken iki bölümü vardır:

  1. Alnımızda yer alan beynin ön lobu - kişiliğimizi kontrol eden bölümdür
  2. Damağımız - Otonom (irade dışı) Sinir Sistemini kontrol eder.

Ne zaman, örneğin “Burun ucuna odaklı” olarak meditasyon yapsanız ön lob sertleşir. Meditasyona devam ettikçe orası bir kurşun kadar sert olur. Meditasyona devam edildikçe geçen zaman içerisinde o kurşun gibi sert bölüm “kırılır” ve artık görünmeyeni görür, duyulmayanı duyar ve bilinmeyeni bilir olursunuz. Artık hayat hiçbir zaman şimdiki gibi olmayacaktır. (Yogi Bhajan, Khalsa Kadın Kampı, Temmuz 1994)”

Meditasyon dakikalarına gelince; yogik bilim, meditasyon sırasında arzu edilen bazı etkileri alabilmek için belli süreler olduğunu söyler. Bir çok meditasyon 11 ve 31 dakika yapılır. Şimdi dakikalara ve etkilerine bir göz atalım.

3 Dakikalık Meditasyon; elektromanyetik alanımızı ve kan dolaşımını etkiler.

11 Dakikalık Meditasyon; Sinir sistemi ve salgılar değişmeye başlar.

22 Dakikalık Meditasyon; 3 zihni dengeler – bunlar Negatif Zihin + Pozitif Zihin + Nötr Zihin. Ve birlikte çalışmaya başlarlar.

31 Dakikalık Meditasyon; Salgı bezleri, nefes ve odaklanma, hep birlikte çalışarak hücreleri ve bedenin ritmini etkilemeye başlar. Meditasyonun ruhu, zihnin bütün katmanlarını etkiler.

62 Dakikalık Meditasyon; Beynin kimyasını değiştirir. Bilinçaltı “Gölge Zihin” ve dışarıya yansıyanda bir bütünlük, bir uyum olur.

2,5 Saatlik Meditasyon; Manyetik alanımız, aklımız, zihnimiz birbiriyle ilişki halindedirler ve bilinçaltı artık evrensel bilince yani yeni kalıbına sımsıkı sarılır.

Kundalini Yoga ve Meditasyon’nun faydaları:

-Sinir sistemini güçlendirir
-Esnek bir omurga olmasını sağlar
-Duygusal dengeyi sağlar
-Farkındalık duygusunu canlandırır
-Enerji seviyesini yükseltir
-Zihinsel netlik sağlar
-Huzuru teşvik eder
-Stresi yok eder
-Daha iyi nefes alabilmek için akciğerin kapasitesini genişletir
-Bağışıklık sistemini güçlendirir
-Kişisel değişimi / dönüşümü ve büyümeyi destekler
-Bilinci; sağlık ve mutluluk yaratacak şekilde yeniden programlar

 

 

SİTEDE ARA

Go to top