Hint mitolojisinde Shiva birçok farklı biçimde resmedilmiştir. Bunlardan biri, “Kozmik Dansçı” olan Nataraja’dır.

Nataraja’nın mitolojik hikâyesi ise şöyledir:

Lord Shiva, bir gün köylü kılığına girip Güney Hindistan’ın yemyeşil ormanları arasında gezmeye başlar. Doğru olmayan, şüpheli bilgilerle uğraşan bir grup bilgeye karşı çıkar ve aralarında tartışma başlar. Tartışma büyür, cehalet ve küstahlığın ikiz ahlaksızlığını temsil eden canavarca bir cüce, Shiva’ya meydan okumak için gönderilir. Lord Shiva basitçe gülümseyip doğum, yaşam, ölüm ve yeniden doğuş döngülerini simgeleyen kozmik bir ateş çemberi ile çevrili Nataraja’ya dönüşür. Başının etrafında dolaşan vahşi, evcilleşmemiş saçları, boynundaki avidyanın toksik doğasını simgeleyen kobra, vücudunu süsleyen takıları ve dört farklı koluyla Yıkım Dansı’nı yapmaya başlar. Yaratılışı simgeleyen vuruşlarıyla bir davulu elinde, ikinci elinde bir yıkım alevini; üçüncü de çamuru ve son olarak dördüncü elinde ise korkusuzluk çamurunu dengeler. Shiva daha sonra kibri, cehaleti ve egoyu  temsil eden cüceyi tek ayağıyla ezer. Diğer ayağını ise tüm bu karmaşanın, kaosun arasında bir zarafet göstergesi olarak zarif bir şekilde kaldırır.

Natarajasana, sakin ve istikrarlı tavrın, cehalet ve egodan oluşan yüzeysel yaklaşımlardan daha güçlü olduğunu gösterir.

Poz, temelinde korkudan kurtulmayı hedefleyen bir kalp açıcıdır. Derin geriye eğilme ve güçlü denge kontrolü, korkuya karşı duruşumuza ve hayatı olduğu gibi kabul edebilme yeteneğimize dayanır. 

Bu poza girmeden önce bedeni, zihni ve ruhu iyi hazırlamak gerekir; bu sebeple yoga pratiğinin zirve pozu olarak da nitelendirilir. Bu poz kimisi için dengede kalmak, kimisi içinse derin geriye eğilme kısıtlamalarıyla uğraşmaktır. Duruşun bütünüyle hakkını verene kadar sarf edilen çaba, bu asanayı bir yolculuğa çevirir. Bu yolculuk esnasında kendi içimizde bir gezintiye çıkıp dönüşüm ve değişimimize tanıklık ederiz. Aynı hayatta olduğu gibi!

Kendi cehaletinden uyanmak, gerçekliğini kabullenerek dans edebilmek… Hem bedenen hem ruhen, hem yerde hem gökte…

 

“Shiva; dünya kuruyana, yıldızlar eriyene, evrenler çökene kadar dansına devam eder…
Sonra, sonraki uyanış başlar...”

Namaste

 

 

 

Go to top