Öncelikle yoga nedir ile başlayalım.
Yoga; Hindistan’da ortaya çıkmış fiziksel, zihinsel ve ruhsal uygulamalardan oluşan bir bütündür. Daha genel bir tabirle kişisel gelişim aracıdır.

Günümüzde yoganın kurucusu olarak kabul edilen Patanjali’nin derlediği ‘Yoga Sutra’ adındaki aforizma koleksiyonu yoga felsefesini anlatan en eski metin olarak bilinir. Bu metinde sutralar(özdeyiş) 8 bölümden oluşur. 8 bölüm ise bize yoganın nasıl yapılması gerektiğini anlatır. Bir nevi, yoga yolculuğunda atılacak olan 8 adımı simgeler.

Her ne kadar yoga, fiziksel pozlarıyla bilinse de aslında onunla sınırlı değildir. Hatta hep dışarıdan gördüğümüz o estetik, esnek ve güçlü hareketler yoganın sadece küçük bir parçasını oluşturur; 3.adım olan Asana’yı. Hâlbuki daha 7 adımımız vardır yogayı hakkıyla yapabilmek için.

Gelin o 8 adımın etrafında bir dolaşalım…

İlk adım. Yama. “Evrensel ahlak”

Kişinin çevresi ile iletişiminden bahseder. Bu adıma göre esas olan beş nokta vardır; şiddetsizlik, dürüstlük, çalmamak, arzuların kontrolü ve bırakabilmek. Bırakabilmekten kasıt ihtiyacımız olmayan olayların, duyguların ve kişilerin gitmesine izin vermektir. 

2.Niyama. “Kişisel ahlak.”

Kişinin kendisiyle ilişkisinden bahseder. İçsel ve dışsal arınmayı (saflık), yaşamın bize sunduklarıyla mutlu olmayı (yetinmek), içsel disiplinimizi korumayı (ateşli çaba), kendimizi eğitmeyi ve özveriyle çalışmaya devam etmeyi (adanmak) kapsar. 

3.Asana. “Fiziksel Hareket”

Bedensel duruş teknikleri üzerine yoğunlaşır.

4.Pranayama. “Nefes”

Prana “yaşam gücü” anlamına gelir ve nefes yaşam gücünü taşımak için birincil araç olarak görülür. Ayama “kontrol” demektir. Pranayama, nefesi kontrol ederek yaşam gücünün vücuttaki hareketine yardımcı olmak anlamına gelir ve yoga pratiğinin temelidir. Odaklı nefes alma, vücut ve zihin üzerinde hem sakinleştirici hem de enerji verici etkilere sahiptir.

5.Pratyahara. “Duyuların Kontrolü”

Beş duyuyu (görme, ses, koku, tat ve dokunma) geri çekerek yogiyi korku, istek ve arzu gibi dikkat dağıtıcı şeylerin üstesinden gelmek için eğitir. Odağı dış dünyadan uzaklaştırarak kendinizi daha net bir şekilde gözlemleyebilmenizi sağlar. Dürtüyü yargılayıcı olmayan bir şekilde kabul edip dürtüyle ilgili düşünce ve duygulara dikkat ederek vücudunuzun nasıl hissettiğini gözlemlemeyi temeline alır. Böylece yoğun korku veya yoğun arzu hissinden özgürleşirsiniz.

6.Dharana. “Konsantrasyon Teknikleri” 

Odaklanmadan bahseder. Dikkatini tek bir noktaya odaklayarak, zihni zararlı dikkat dağıtıcı şeylere karşı güçlendirmeyi öğütler. Şu anda kalmak ve kendinize, hobilerinize veya mesleğinize ve sevdiklerinize bölünmemiş dikkatinizi sunmak için değerli bir araçtır.

7.Dhyana “Meditasyon Teknikleri”

Derin düşünceden, zihnin kesintisiz konsantrasyon ve rahat, sakin bir duruma girmesini sağlayan uygulamadan bahseder.

8.Samadhi“Üstün Yoğunlaşma Teknikleri, Bilinç Kontrolü”

En büyük ödüldür. Aydınlanma, iç huzur, ilahi ile birlik, dünya ile birlik duygusu, herkesin ve her şeyin bağlı olduğu duygusu, özgürlük, mutluluktur. Samadhi’yi deneyimlemek için sonsuz sayıda yol vardır, çünkü hiçbir insan birbirine benzemez.  Bazıları için samadhi doğada olur, bazıları için sevdiklerine yemek pişirirken, bir şiir oluştururken veya çocuklarla oynarken. Bu kısa süreli flaşlar da olabilir uzun süre devam da edebilir. Samadhi, birçok şekil ve form alır ve aslında her zaman yanı başınızdadır. Zamanla ve pratikle bunu fark edeceksiniz.

Yoga, ömür boyu sürecek 8 adımlı bir yolculuktur.

8 adımlı bir yaşam yolculuğu.

Varış noktası, yolun kendisi olan bir yolculuk.

Kalbimle kucaklıyorum.

Namaste  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Go to top