Birçok insanın düşündüğünün aksine yoga asana pratikleri, nefes ve meditasyondan ibaret değil. Aslında pratik ettiğimiz asanalar,  yoganın çok popüler dışsal bir parçası ama tamamı değil.

Yoga bir hal aslında basamak basamak ilerlediğinde her basamakta öğrendiklerinle geliştiğin, genişlediğin öncelikle kendinle kaybettiğin bağlantıyı kurmana ön ayak olan bir hal ve sana yolculuğunda ışık oluyor.

Yoganın birçok ekolü var ve o yüzden asanalar birbirinden farklı olabiliyor, yavaş, hızlı, durağan değişik ekolleri deneyimleyebiliyorsunuz ama en sonunda hepsi son asanada savasanada (derin dinlenme) buluşuyor. Eğer buluşmuyorsa o pratikle ortaya çıkan enerjinin  yeterince farkına varamıyorsun. O derin dinlenme hali, sana kendini dinlemen için çok büyük bir alan açıyor. İşte bu yüzden benim için savasana  pratiğim bittiğinde kendimle baş başa kaldığım ve kendimi dinlemeyi başardığım yer.

Ama bir yoga eğitmeni olarak biliyor ve gözlemliyorum ki günümüzün çok meşgul insanı, son dinlenme dediğim an’dan itibaren, kendini o hareketsiz halin,  savasananın kollarına bırakacağına yapılacaklar listesini hazırlamaya başlıyor. O yüzden mümkün olduğunca yönlendirmeye dikkatlerini bedenlerine ve nefese çekmeye çalışıyorum, "Bu meditasyonda, hareket etmeden ve düşüncelerin peşine takılıp gitmeden kalmayı deneyimleyebilir misin?’’

Birçoğumuz için çok zor, kendimden biliyorum, ilk başlarda ne zaman bitecek bu hareketsiz hal diye düşünüp durur, kalktıktan sonra yapmam gerekenleri kafamda sıraya dizerdim.  Ve ben orada kendimi duymayı asla başaramazdım, ilk başta yoganın öğrencisi olmak bu yüzden çok önemli, çünkü şimdi öğrencilerinde fark ettiğin birçok halin içinden sende geçmişsindir. Anlayacağınız savasanaya uzanıp düşüncelerinin peşine düşmeyen yok gibi bir şeydir çünkü ilk zamanlarda orada öylece yatmak daha önce hiç yaşamadığımız bir deneyimdir. Gözlerini kapattığında bedeni hissetmek yerine düşüncelerin peşine düştüğünde, bedende olan biteni, içinden dışarıya akan enerjiyi hissedemiyorsun. Kendini dinlemeyi öğrenebildiğin o yerde pratiğin sonrası, önce o hareketsiz halin içinde bedeninde hissettiklerinin farkına varmayı başarmalısın. Çünkü altmış, yetmiş dakika boyunca asanaların içinden geçip geldiğin, gözlerini kapatıp, bedeni rahat bırakıp, zihninin sakinleşebilmesine izin verdiğin o yer senin ödülün.

O ödül içindeki enerjinin yenilenmesine, matının üstünden daha iyi hissederek kalkmana yardım ediyor. Biliyorum kendini savasananın kollarına bırakmayı başarmak zaman alıyor. Amaç aslında ders boyunca aktif halde çalışan bedeninin rahatlamasına izin vermek, kendini tuttuğunda, bırakmayı başaramadığında ya da düşüncelerin peşine takılıp gittiğinde dinlenmekte zorlaşıyor. Eminim ki her yoga öğrencisinin kendine bu izni verebilmesi bayağı zaman almıştır. Kimisi çabucak başarabilirken, kimisi için çok daha güç olmuştur.

Her ne olursa olsun savasanada kalmaya gayret et, ne hissettiğini fark et, çünkü bedeninde olup bitenleri dinlemeyi başardığın o yerde, kendini daha iyi duymayı öğreniyorsun. Sonuçta öğrenmek için çıktığın bir yoldasın, zaman içinde savasanada kalmayı da öğreniyorsun, kendini zorlama sadece biraz zaman ver.

Günü gelip kendini bırakabildiğin, o derin gevşemeyi hissettiğin yerde, sende ne dediğimi anlayacaksın.
Sabırla kalın. Hoşça kalın.
Namaste 

Go to top