Bazen yıllarca hevesle yürüdüğün yollar, bir zaman geldiğinde sana keyif vermez olur, ayakların hep geri gider, bu ya senden, ya da yoldakilerden kaynaklanır.

Böyle zamanlarda insanın içinden yeni bir şeylerle uğraşmak gelmez, durmaya, bir süre için o durgunluğun içinde kendini dinlemeye ihtiyaç duyar. Bu sessizlik anları çoğunlukla bir değişime gebedir. Yıllarca hayatın koşturmacası içinde kendini unutmuş hatta çoğunlukla kaybetmiş ve geçen zamanın farkında olamadan bu yaşlara ışınlanmış bir kadın olarak kaçırdıklarıma ne kadar üzülsem de bugüne bakmayı ve birazda olsa kendimi görmeyi öğrenmiş olmak benim için büyük başarı.

Düşünsenize sürekli pişman olmak ne kadar yıpratıcı bir şey olurdu. Her insanın içinde hiç farkında olmadığı potansiyellerinin olduğuna inanıyorum aslında inanmaktan çok tecrübe ile sabit kendimden biliyorum. Yıllar yılı kocasının karısı, çocuklarının annesi, çalıştığım zamanlarda disiplinli bir çalışan olmamın dışında ki ben kendimi bu kadar sanıyormuşum ama meğerse içimde bir yerlerde keşfedilmeyi bekleyen yeni bir insan varmış.

Geçen gün beni yoga eğitmenliği için en çok cesaretlendiren arkadaşımla konuşurken ona "bugün bulunduğum yerin mimarı sensin’’ dedim. O da bana ‘’ben senin içindeki o potansiyeli hep gördüm biraz cesaretlendirilmen gerekiyordu’’ diye cevap verdi. Bende espri yaptım sahi biz gazla çalışıyorduk değil mi diye birlikte güldük ve gülerken etrafımda beni yoga yolunda destekleyen insanlar olmasının ne kadar büyük bir nimet olduğunu bir kez daha fark ettim ve şükrettim.  Genelde toplum olarak çok ciddi bir arızamız var kimsenin iyi olmasını istemiyoruz, yükseleni tutup aşağıya çekeriz, ileriye gidene çelme takarız ve ne yazık ki iyi olmanın kötü olmaktan daha zor olduğu zamanların içinde yaşıyoruz.

Aslında kötülüğün yapıldığı kişiden çok yapana zarar verdiğini ruhunu kirletip, kalbini kararttığını fark etsek bana dünya daha iyi bir yer olabilir gibi geliyor.  Ben yoga yolunda ilerlerken şükür ki destekleyenler çıktı karşıma mutlaka başka düşüncelerde olanlarla da karşılaşmışımdır ama ya saflığımdan ya da başka bir nedenden ötürü yollarımız bir yerde ayrılmıştır. Desteklenen insanın desteklediğine inanıyorum ve son somatik eğitim grubunda otuz iki kişi bir birimizi her alanda o kadar destekleyip, sarıp sarmalıyoruz ki kendimi muhteşem bir kabilenin üyesi gibi hissediyorum. Sanırım tüm ekip için durum aynı, birlikte çalışıp, paylaşıp, çokça yardımlaşıyoruz bunca yıldır eğitmenlik eğitimlerine giderim bütün bir ekibin tek yumruk olduğu çok az eğitime denk geldim. 

Paylaşabilmenin çoğalttığını,  farklı fikirleri dinlediğimizde yeni bakış açıları edindiğimizi,  ben demeyip biz demeyi öğrendiğimizde gerçek yoga hocaları olma yolunda ilerlediğimizi düşünüyorum.  Hayatım boyunca bencil bir insan olmadım, her zaman paylaşımcı bir insandım ama benim kadar paylaşmayı seven insanlarla bir arada olmak bir yoga öğrencisi ve öğreticisi olarak bana kendimi çok iyi hissettiriyor ve içimi umut ile dolduruyor. Sadece dışarıdan insanlar tarafından değil aynı mesleği yapan insanlar tarafından da destek görmek, yaptığın işi daha iyi yapabilmek ve daha çok öğrenmek  içinde seni teşvik ediyor. İnzivaya az kaldı, ekip halinde işçi karıncalar gibi bulduğumuz her boş zamanda beraber çalışıyoruz, olmadı zaman yaratıyoruz, zamanı olmayanlarla yaptıklarımızı paylaşıyoruz. Bence biz ilk kez açılmış olan somatik yoga terapi eğitiminin efsane ekibi olmaya adayız. Her yaştan, bir yanı yoga hocası ama başka meslekleri de olan otuz iki insan, asistan hocalarımız, hocamız hep aynı ışığın altında aydınlanıyoruz ve sanırım hocamızdan aldığımız ilham ve eğitim ile bizde her konuda danışanlarımıza, öğrencilerimize destek olmak için yola çıkıyoruz.

Desteklenmek insanı güvende hissettiriyor, desteklemeyi öğrenebilmek kendi egolarını, hırslarını yoga ile ilgili her şeyin dışında bırakmak ise bence yürüdüğümüz yolda bizi büyütüyor. Destekleyip, desteklenip güçleniyoruz ve gücümüz yolda bize eşlik ediyor. Eski insanların  çok kullandığı bir cümle vardır "iyi insanlara denk gelesiniz’’ ben de "destekleyen insanlara denk gelesiniz’’ diyorum. 
Sevgiyle kalın. Hoşça kalın.
Namaste 

Go to top