Bazı geceler çok uzundur ve bunun 21 Aralık ile hiçbir ilgisi yoktur. Sebebinin derinliğinden dolayı anlamlandıramadığımız bir huzursuzluk, uykusuzluk çöker kimi geceler, sıkışmış gibi hissederiz; sanki bedenimiz dar bir kalıp olur ruhumuza.

Nefesimizi tuttuğumuzu veya kesik nefesler aldığımızı fark ederiz. Fark etmek çok önemlidir.  Çünkü değişim ancak fark ettikten sonra başlar.

Öyle bir gecedeyseniz ya da günün herhangi bir saatinde saydıklarım gibi hissediyor rahatlayıp, uyumaya ihtiyaç duyuyorsanız gelin değişimi yoga ile yapalım.

  • Odayı havalandırıp, ılık bir konuma getirin, mümkünse ışıkları kapatın gece lambası açık olabilir veya mum yakabilirsiniz, arzu ederseniz bir meditasyon müziği açın.
  • Yatağınızda topuklarınızın üzerinde dik bir omurgayla oturun. Derin bir nefes alıp bir süre içinizde tutun ve ağzınızdan yavaşça verin. Bunu birkaç kez, oldukça yavaş bir şekilde tekrarlayın. ( ve unutmayın gözler kapalı olursa maksimum fayda sağlanır.)
  • Balasana- Çocuk Pozuna yavaşça geçiş yapın. Kollar olabildiğince uzun, kalça hala topuklarda; omurganızın uzadığını, sırtınızın ve belinizin rahatladığını hissedin. Birkaç nefes kalın bu pozda.

 

  • Bhujangasana- Kobra Pozuna nazikçe ve derin nefesler eşliğinde geçiş yapın. Sırt kasınızın yardımıyla vücudunuzu yavaşça kaldırın. Göğsünüzdeki açılmayı hissedin akciğerlerdeki açılmayla da birlikte oksijenin vücudunuzdaki yayılımı kolaylaşacak ve vücudunuzda biriken stres, yorgunluk her bir derin nefes ile bedeninizden ayrılacaktır. Pozu birkaç kez tekrarlayın.

 

  • Ananda Balasana- Mutlu Bebek Pozuna geçiş yapın. Bu, gerginliği azaltmak için en ideal pozlardan biridir. İç uylukları, hamstringleri ve kasıkları esnetip ve kalçaları ve sırtı serbest bırakarak o bölgelerde esneme ve rahatlama sağlar. Stresi, yorgunluğu azaltır. Derin nefesler eşliğinde 30-40 saniye ufak ufak sağa sola sallanarak pozun içinde kalın.

 

  • Pavanmuktasana-Rahatlatan Rüzgar Pozuna geçin. Bu poz sıkışan beli rahatlatıp, bacaklarda oluşan huzursuzuk hissini azaltır.

 

 

  • Supta Matsyendrasana- Burgu Pozuna geçin. Bacakları ve kolları ters yöne devirerek yapılan bu poz sanki bir çamaşır sıkar gibi bedeni ikiye ayırır. Genelde uykusuzluğu azaltması, omurgayı rahatlatıp bel esnekliğini geliştirmesi ile bilinir. Zihni sakinleştirir, vücudu rahatlatıp bedende detoks etkisi yaratır. 30-40 saniye bekledikten sonra diğer tarafa geçin.

 

  • Savasana-Ölü Adam Pozuna geçebilirsiniz artık. Bacaklarınız ve kollarınız vücudunuza arzu ettiğiniz uzaklıkta, avuç içleriniz yukarı bakacak şekilde sırt üstü uzanın. Gözler yumuşakça kapalı. Burundan derin bir nefes alıp tüm vücudunuzu dolaşmasını hissedin. Usulca kendiliğinden vücudunuzdan ayrılmasını gözlemleyin. Bu, sizi uyku moduna almak için kullanabileceğiniz en etkili pozdur. Nefesinize yoğunlaşarak dikkati içeri kendi bedeninize getir ve bu durum kaygılarınızdan, korkularınızdan kurtulmanıza yardımcı olur. Yavaşça bedeninizi taramaya başlayan. Saç diplerinizden kirpiklerinize, boynunuzdan parmaklarınıza, tırnaklarınıza kadar bedeninizi fark edin nazik hareketlerle rahatlatın, ufak ufak sırayla sallayın.

Artık hareketsiz şekilde uzanıp 4-7-8 nefes tekniğine geçiş yapabilirsiniz. 4 saniye nefes alıp karnı şişirin, 7 saniye içinizde tutun, 8 saniye yavaşça nefesi verin karnı içeri çekin. Bu nefesi Savasana’dan ayrı uykuya dalana kadar yapabilirsiniz.

Günü iyi bitirmek düşündüğünüzden daha önemlidir, hem zihinsel yapınız hem vücudunuz için çok önemlidir. Ve aynı zamanda güne iyi başlamanın da temelini oluşturur.

O halde iyi uykular,
Namaste

 

Go to top